Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Alojzy Świderek: Chłopcy już nie odpuszczą

Alojzy Świderek: Chłopcy już nie odpuszczą

Po kilku tygodniach od zakończenia mistrzostw świata o polskiej kadrze i o kulisach pracy, która doprowadziła Polaków do podium, opowiada Alojzy Świderek - II trener - współtwórca, obok Raula Lozano, oczekiwanego od 30 lat sukcesu.

Reprezentacja.net: Jak to się stało, że duet Lozano – Świderek osiągnął taki sukces? Dlaczego poprzednim trenerom się to nie udawało?

Alojzy Świderek: Nie chciałbym absolutnie oceniać pracy poprzedników. Mogę jedynie powiedzieć o tym, co my robiliśmy, co nam się udało zmienić. Pierwsza rzecz: zmieniły się zasady organizacyjne, zmienił się regulamin, co najważniejsze zmianie uległa metodyka szkolenia, samego treningu. Są czytelne zasady. Wiadomo, co należy robić. W każdej chwili też analizujemy sytuację, żeby nie zbaczać z drogi, którą sobie wytyczyliśmy. Wreszcie zawodnicy są przekonani do tego, co razem robimy. Nie mają zastrzeżeń, co do słuszności stosowanych przez nas metod i wykonywanego przez nich treningu.Czego wcześniej chłopakom brakowało?

Żeby poczuć smak sukcesu i zrealizować się pod względem sportowym, trzeba zagrać w finale, półfinale wielkiej imprezy. My to już osiągnęliśmy. Uważam, że teraz ci chłopcy już nie odpuszczą, nie zrezygnują. Chociaż mają świadomość jak ciężka praca ich jeszcze czeka.

Co jeszcze jest do zrobienia? Mecz z Brazylią pokazuje, że jednak czegoś ciągle brakuje.

Najpierw trzeba ustabilizować poziom, który już jest. Żeby nasz występ w mistrzostwach nie był pojedynczym „wyskokiem”. Chcę, abyśmy w przyszłym roku też grali w finałach. Musimy na stałe zagościć w czołówce. A dopiero potem będziemy mogli zacząć mówić o tym, co zrobić, żeby było jeszcze lepiej. Wciąż brakuje nam trochę do Brazylii. Ale to już nie jest coś poza naszym zasięgiem. My o tym wiemy i zawodnicy o tym mówią. I tak jak powiedział Lozano, być może brakuje nam tej jednej godziny dziennie treningu więcej.

Czyli to srebro dało im coś jeszcze poza sukcesem sportowym, mobilizację do tego, aby byli jeszcze lepsi?

Oczywiście. Tylko to nie jest tak, że skoro jesteśmy drudzy na świecie, to teraz może być już tylko lepiej. Poziom srebra trzeba utrzymać, a to nie jest takie proste.

Czy zespół dojrzał? Czy na parkiecie sami są w stanie pokonać stres, odpowiednio się zmotywować, bez pomocy trenera?

Wydaje mi się, że właśnie pod tym względem bardzo się zmienili. Często powtarzano, że chłopcy są słabi psychicznie. Kiedyś Grbić mi powiedział, że brak nam mentalności zwycięzców. Ale żeby tę mentalność mieć trzeba wygrywać, a my tego do tej pory nie robiliśmy. Jak można budować swoją siłę ponosząc porażki. Czym różnią się od nas Brazylijczycy? No tym, że w finale pokazali nam co to znaczy wierzyć w zwycięstwo i mieć mistrzowską psychikę. Potrafili się zachować, dostosować do sytuacji. My dostaliśmy nauczkę, ale z niej wyciągniemy wnioski. Jako zespół mamy ogromny potencjał. W tej chwili przegląd pokoleniowy tej reprezentacji jest bardzo dobry. Są przed nią bardzo dobre perspektywy.

Czy możemy liczyć na medal na olimpiadzie?

Teraz już wszyscy mówią tylko o medalu (uśmiech). Ale najpierw na igrzyska trzeba się zakwalifikować a powszechnie mówi się, że łatwiej medal na olimpiadzie zdobyć niż w ogóle się na ten turniej „dostać”. Popatrzmy. Mamy dwa lata do Pekinu. Pierwszą możliwością kwalifikacji jest Puchar Świata, w którym wystąpi dwanaście najlepszych zespołów na świecie. My udział w Pucharze mamy zagwarantowany, z racji naszego wyniku w Japonii. Ale trzeba by było na Pucharze przynajmniej powtórzyć sukces z mistrzostw, żeby uzyskać awans. Jeśli nie powtórzyć to uplasować się na trzecim miejscu. Potem są kwalifikacje z poszczególnych kontynentów. I jeden zespół z takiego turnieju uzyskuje awans na igrzyska. I do tego pozostają trzy turnieje interkontynentalne, gdzie kwalifikuje się jeszcze jeden zespół i oczywiście gospodarz. I to jest ostatnia szansa.

źródło: reprezentacja.net

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn

Więcej artykułów z dnia :
2007-01-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved