Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > CEV: Nafta awansowała do ćwierćfinału

CEV: Nafta awansowała do ćwierćfinału

Nafta Piła awansowała do ćwierćfinału Pucharu CEV, mimo porażki w tureckiej Ankarze 0:3. Kolejnym przeciwnikiem zespołu Nafty będzie prawdopodobnie Asystel Novara, mający w tym sezonie w składzie m.in. Katarzynę Skowrońską.

W pierwszym spotkaniu w Pile, Nafta pokonała Turk Telekom Ankara 3:0 (25:17, 28:26, 25:15) tracąc mniejszą liczbę małych punktów, która okazała się niezwykle ważna podczas meczu rewanżowego.

Teraz pilanki zmierzą się z wyjątkowo atrakcyjnym rywalem – włoskim Asystelem Novara z samą Katarzyna Skowrońską-Dolatą w składzie. To będzie już dwumecz o awans do Final Four. Pierwsze spotkanie – 6 lutego we Włoszech.

W Turcji Nafta miała jasno określone zadanie – mogła sobie pozwolić na porażkę z zespołem tureckim, nawet 0:3, nie mogła jednak zdobyć mniej niż 20 pkt. Taką miała zaliczkę z pierwszego meczu. Pilankom udało im się wtedy wygrać bez straty seta, co było bardzo istotne. W Turcji często jest bowiem tak, że można grać dobrze, a i tak kończy się 0:3. To specyfika tureckich sal, widzów, także sędziów z lubością odgwizdujących kontrowersyjne błędy gościom.

Nafta miała wielką szansę zakończyć rywalizację z Ankarą już w pierwszym, zaciętym secie. Prowadziła w nim 24:22, miała dwie piłki do awansu do ćwierćfinału. Turczynki wyrównały i zdobyły seta. W drugim pilanki prowadziły 10:6, ale potem oddały pole. Nie przegrały jednak wysoko i przed trzecią partią było jasne, że gdy zdobędą trzynasty punkt, awansują.

Zdobyły go w ładnym stylu, przy swoim prowadzeniu 13:8. I od tej pory mecz zmienił się już w sparing, w którym Nafta łatwo skóry nie oddała i przegrała znów tylko na przewagi.

Trener Jerzy Matlak: Najbardziej istotny jest awans, w ogóle powinniśmy ten mecz wygrać, gdyż w każdym secie prowadziliśmy w końcówkach dwoma, czterema punktami. Sędziowie jak zwykle podarowali kilka punktów Ankarze – na to jednak byliśmy przygotowani. Trzeba się cieszyć z awansu.

Türk Telekom Ankara – Nafta Piła 3:0

(28:26, 25:21, 28:26)

Nafta: Skorupa, Starzyńska, Bednarek, Strządała, Kosmatka, Teixeira oraz Kuehn (libero), Wysocka, Chojnacka.