Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > LSK: Cenne zwycięstwo Stali Mielec

LSK: Cenne zwycięstwo Stali Mielec

Wiele emocji kibicom w Poznaniu dostarczyły siatkarki AZS AWF-u i Stali Mielec. Po zaciętym spotkaniu przyjezdne odniosły bardzo cenne zwycięstwo.

Prawie dwie godziny i dwadzieścia minut walczyły ze sobą dwie drużyny z dolnych rejonów tabeli Ligi Siatkówki Kobiet. Poziom spotkania nie był może najwyższy, ale za to emocje – momentami ogromne.

Poznanianki prowadziły w każdym secie. Największa przewaga była w pierwszym (14:8), ale i tak nie wystarczyło to do spokojnego wygrania partii. W końcówce to zespół z Mielca miał zapas trzech punktów (23:20), ale ożywiona wejściem kilku rezerwowych poznańska drużyna zdołała wydrzeć rywalkom tego seta.

W drugiej odsłonie na nic gospodyniom zdało się prowadzenie 8:4. Systematyczne psucie zagrywek i odważna gra mielczanek prowadzonych przez dynamiczną leworęczną Martę Łukaszewską sprawiły, że emocji było jak na lekarstwo. Partię skończył ładny atak innej wyróżniającej się zawodniczki Stali Małgorzaty Skorupy, siostry bliźniaczki reprezentacyjnej rozgrywającej Katarzyny, zawodniczki Nafty Piła.

Spokojnie wygrany trzeci set i w miarę dobra gra przez większość czwartego wskazywały, że poznanianki wygrają za trzy punkty. Drużynę odmieniła gra rozgrywającej Iriny Archangielskiej, która odważnie posyłała piłki do środkowych – Karoliny Wiśniewskiej i Julii Szeluchiny. Potem ciężar wykańczania akcji wzięła na siebie Joanna Frąckowiak. Było już 16:11, a potem 18:14 dla miejscowych. Ale i to nie wystarczyło do zwycięstwa. Zagrywka Eweliny Dązbłaż znów była dla poznanianek tak trudna do odebrania jak zadanie płynnego wymówienia nazwiska mieleckiej środkowej. Doszło do pasjonującej końcówki, w której zespół AWF miał dwie piłki meczowe. Pierwszą, przy ogłuszającym dopingu, w aut posłała zagrywająca Katarzyna Wellna. Przy drugiej najpierw oglądaliśmy długą wymianę, która nie zakończyła się przyznaniem upragnionego punktu, bo piłka została przetrzymana na siatce. A w powtórce debiutująca w polskiej lidze urodziwa Ukrainka Zoriana Pilipiuk odbiła piłkę od rąk blokujących poznanianek. I choć spiker zdążył już zaprosić dziennikarzy na pomeczową konferencję prasową, to nie był jeszcze koniec pojedynku.

W piątej partii uskrzydlone szaleńczym pościgiem mielczanki szybko objęły prowadzenie, ale walka była wyrównana. Dwa razy sędziowie przyznali punkt Stali w wątpliwych sytuacjach. Mimo to akademiczki miały wszystko co potrzeba, by wygrać tie-breaka. Po fatalnym ataku Polipiuk, gdy piłka spadła kilka metrów za boiskiem, trener Stali Jacek Wiśniewski poprosił o ostatni przysługujący mu czas. Było 12:10, a po chwili kolejny punkt dołożyła poznanianka Szeluchina, gdy piłka po jej zagrywce zatańczyła na taśmie i spadła na stronę mieleckiego zespołu. Pięć ostatnich piłek zdobyły jednak siatkarki Stali, a głównym grzechem był zły odbiór zagrywki niewysokiej Karoliny Olczyk. Mielczanki wygrały już pierwszego meczbola. Piłkę odebraną prawie w trybuny AWF zdołał rozegrać sytuacyjnie, a Frąckowiak zaryzykowała i zaatakowała. Trafiła w siatkę, a po chwili na jej twarzy pojawiły się łzy…

Po meczu szczęśliwy był szkoleniowiec Stali. Jego zespołowi udało się spełnić ultimatum postawione przez zarząd klubu – pięć punktów w dwóch meczach z Gedanią i AWF albo „polecą głowy”. – To nie był mecz na piękne akcje i popisy techniczne. Decydowała determinacja. Wygrał ten, który bardziej wierzył w zwycięstwo – podsumował Wiśniewski.

IDM Swarzędzkie Meble AZS AWF Poznań – Stal Mielec 2:3

(26:24, 19:25, 25:20, 25:27, 13:15)

AZS AWF: Ordak, Szełuchina, Hramyka, Wellna, Wiśniewska, Czerwińska oraz Styskal (libero), Archangielska, Frąckowiak, Żalińska.

Stal Mielec: Olczyk, Łukaszewska, Dązbłaż. A. Wilk, Skorupa, Wrzesińska oraz Ząbek (libero), Pilipiuk, Waligóra, Turbak, Kobiela.