Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Zwycięstwo PZU AZS Olsztyn

Zwycięstwo PZU AZS Olsztyn

Pierwsza przeszkoda już pokonana. W turnieju kwalifikacyjnym Pucharu Konfederacji, w Sofii, drużyna PZU AZS Olsztyn - prowadzona przez trenera Ireneusza Mazura - po czterech setach pokonała turecki Belediyespor Stambuł.

Ledwie kilkudziesięciu kibiców oglądało w Sofii pierwszy pojedynek turnieju. Podopieczni Ireneusza Mazura z Michałem Ruciakiem w pierwszym składzie (Sinan Cem Tanik nie otrzymał wizy na czas) przegrywali jedynie na początku pierwszego seta 0:2. Kiedy akademicy wyrównali przy stanie 3:3, prowadzenia nie oddali do końca partii. Turecki zespół (obecnie zajmują trzecie miejsce w krajowej lidze), który miał być najgroźniejszym rywalem PZU AZS, wyraźnie odstawał od trzeciej drużyny ubiegłego sezonu w PLS. Olsztynianie po raz kolejny udowodnili, że jednym z najmocniejszych ich atutów jest gra blokiem. Wojciech Grzyb i Marcin Możdżonek wielokrotnie powstrzymywali w ten sposób ataki Turków. W ekipie gości imponował przede wszystkim Brazylijczyk Lima Martins, który mimo niezbyt imponujących warunków fizycznych (198 cm wzrostu), dzięki niesamowitej skoczności uderzał piłki nad rosłym blokiem PZU AZS. Pierwszego seta mocnym atakiem ze skrzydła zakończył Paweł Papke (25:21).

W kolejnej partii wyrównana walka również nie trwała długo, zaledwie do stanu po 4. Siatkarze PZU AZS dopingowani przez czterech kibiców z Olsztyna byli zdecydowanie skuteczniejsi. Po kiwce Pawła Zagumnego prowadzili już 18:10, a ostatni punkt ponownie zdobył popularny „Papkin” (25:16).

Trzecia partia nie zapowiadała emocji, kiedy akademicy wyszli na prowadzenie 11:6. Od tego momentu siatkarze PZU AZS zaczęli jednak popełniać proste błędy w przyjęciu i ataku tracąc cztery punkty z rzędu, a mecz przekształcił się w zacięty bój. Walka punkt za punkt trwała do ostatniej piłki i choć Polacy mieli pierwszą piłkę meczową 24:23, ulegli 24:26, kiedy na blok nadział się Michał Bąkiewicz.

Zacięta walka towarzyszyła również czwartemu setowi, ale tym razem olsztynianom nie zaszkodził nawet efektowny blok na Pawle Papke w końcówce (24:22). Ostatni punkt partii i całego meczu zdobył silnym uderzeniem ze środka Wojciech Grzyb.

W sobotę w Sofii siatkarze PZU AZS zmierzą się z serbską Crveną Zvezdą Belgrad (godz. 14), a w niedzielę z gospodarzami – CSKA Sofia o godz. 16.30. Obie transmisje w Radio Olsztyn.

PZU AZS Olsztyn – Belediyespor Stambuł 3:1

(25:21, 25:16, 24:26, 25:22)

Akademicy z Olsztyna do spotkania przystąpili w następującym składzie: Paweł Papke, Paweł Zagumny, Michał Bąkiewicz, Michał Ruciak, Wojciech Grzyb, Marcin Możdżonek, Richard Lambourne (libero) oraz Marcin Lubiejewski.