Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PLS: Zwycięstwo PZU AZS po niesamowitym meczu

PLS: Zwycięstwo PZU AZS po niesamowitym meczu

To był mecz godny finału mistrzostw Polski. Po zaciętej i pełnej emocji walce, PZU AZS Olsztyn pokonał Skrę Bełchatów 3:1 i z kompletem punktów przewodzi w rozgrywkach PLS-u.

Hit 3 kolejki PLS rozpoczął się równą grą obydwu ekip. Paweł Zagumny często rozgrywał do Wojtka Grzyba. Widać, że czuł się pewnie w swojej roli. Przy stanie 10:10 to AZS przejął inicjatywę. Olsztyńscy zawodnicy zdobyli 3 punkty z rzędu po atakach Pawła Papke i Sinana Cem Tanika. Jednak dobrze funkcjonował też bełchatowski blok. Po wyrównanej końcówce lepsi byli akademicy i to oni zwyciężyli 25:23.

Druga odsłona rozpoczęła się przewagą gospodarzy. Jednak Skra za chwilę wyrównała i ponownie zaczął się równy, dobry mecz. Wspaniale atakował Mariusz Wlazły, dzięki któremu przewaga Skry wzrosła do 3 punktów. Na koniec seta PZU AZS całkiem się pogubił. Nieporozumienie pomiędzy Bąkiewiczem i Lambourne’em wykorzystali mistrzowie Polski zwyciężając 23:25.

Trzeci set rozpoczął się przewagą gospodarzy. AZS zdobył 4 punkty z rzędu. Dużą zasługę miał przy tym popularny „Stanik”, czyli Sinan Cem Tanik. Skra zdołała się jednak pozbierać. Szybko wyrównała do 4:4. Następnie dzięki atakom Heikkinena, Wlazłego i koszmarnym błędzie olsztyńskiego libero – Richarda Lambourne’a bełchatowianie osiągnęli prowadzenie. Przy stanie 9:12 trener Mazur poprosił o czas dla swojej drużyny. Jednak AZS dalej grał chaotycznie, bez pomysłu. Zagumny wciąż rozdawał bardzo dobre piłki, które kończyli Tanik, Papke, Grzyb i Bąkiewicz. Gdy na boisko wrócił Marcin Możdżonek, wynik zaczął powoli zmieniać się na korzyść olsztynian. Podirytowani bełchatowianie nie wiedzieli „co grać”. Nawet superserwujący Mariusz Wlazły posyłał piłki w aut. Zdenerwowany Castellani przy stanie 20:21 po stracie 2 punktów z rzędu wziął czas dla Skry. Jednak to nie pomogło podnieść ich na duchu. Po autowym ataku wprowadzonego przed chwilą Maciejewicza AZS wygrał 25:23.

W czwartym secie zdeterminowana Skra grała bardzo szybko, nerwowo. Znowu błędy ze strony olsztyńskiej „pomogły” mistrzom Polski. Gra znów była wyrównana, jednak z minimalną przewagą Skry. Gdy bełchatowianie mieli o trzy punkty więcej, przy stanie 18:21, trener Mazur poprosił o przerwę dla PZU AZS. Ostre reprymendy doświadczonego szkoleniowca podziałały jak lekarstwo. Najpierw as serwisowy Pawła Papke, za chwilę obroniona piekielnie silna piłka przez Richarda Lambourne’a i soczysty atak Tanika. Gdyby tego było mało, Marcin Możdżonek „złapał” na bloku stojąc na palcach swojego niedawnego kolegę z zespołu, Piotra Gruszkę. Stan meczu wyrównał się na 24:24. Od kogo czasu obie ekipy prezentowały styl najlepszej siatkówki świata. Piękna obrona, atak i blok z obu stron. AZS i Skra na przemian miały szansę na zwycięstwo w secie. Po ponad dwugodzinnej walce to olsztynianie wygrali 34:32, a cały mecz 3:1.

Wynik 3:1 pokazuje, że był to łatwy mecz. Ale nie w rzeczywistości. Wystarczy spojrzeć na małe punkty. Gra na przewagi lub wygrana na styk – to zobaczyli kibice w Uranii. Do tego pięciu vice mistrzów świata na jednym parkiecie grających przeciwko sobie piękną siatkówkę. Tego właśnie oczekujemy od naszych zawodników.

Podsumowując, mecz bardzo wyrównany i piękny. Warto przychodzić na mecze nie tylko z lepszymi przeciwnikami, wspaniałą siatkówkę można dostrzec także w spotkaniach z teoretycznie słabszymi przeciwnikami. Tym razem święta siatkarska wojna dla Olsztyna.

PZU AZS Olsztyn – Skra Bełchatów 3:1

(25:23, 23:25, 25:23, 34:32)