Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Historia BKS Stal: Lata 1959 – 1974 część II

Historia BKS Stal: Lata 1959 – 1974 część II

Jeszcze lepiej drużyna BKS-u spisała się w kolejnym sezonie 1972/73, gdyż ponownie sięgnęła po tytuł mistrzowski i uzyskała prawo gry o wejście do II ligi. W tym celu należało tylko wygrać dwuszczeblowe turnieje kwalifikacyjne z mistrzyniami innych regionów.

Droga do tego sukcesu wcale nie była łatwa. Pomimo, że drużyna BKS stale znajdowała się wśród czołowych zespołów ligi okręgowej, nie ona była jej faworytem. Wszyscy liczyli na awans Baildonu Katowice. Jak na ironię losu, tym dwom drużynom przyszło się spotkać w końcówce rozgrywek, aby między sobą rozstrzygnęły, która z nich jest lepsza. Do tego interesującego pojedynku doszło na terenie Bielska-Białej pod koniec rozgrywek w lidze okręgowej. W przededniu pojedynku drużyna BKS pokonała 3:0 groźny zespół Rakowa Częstochowa, który także miał ochotę na awans. W niedzielę 13 lutego 1973 roku w sali przy ul. Lompy zebrał się nadkomplet publiczności. Spodziewano się, że mecz będzie zacięty i wyrównany. Tymczasem rzeczywistość była inna. Siatkarki BKS zagrały doskonale, zwłaszcza w ataku i wygrały w stosunku 3:0 w setach 15:6, 15:11 i 15:6. Dzięki tym dwóm zwycięstwom bielskie zawodniczki objęły prowadzenie w tabeli. Przed zakończeniem ligi miały do rozegrania jeszcze jeden mecz. Aby zająć w niej I miejsce musiały wygrać ostatni mecz z KS Zdrój Goczałkowice i tę szansę w następnym tygodniu w pełni wykorzystały.

216.jpgSezon 1971/72 Kwiaty dla Marii Czylok z okazji 10-lecia peł­nienia funkcji kapitana drużyny. Od lewej: Bronisław Rojek -kierownik drużyny, Józef Ciszewski – wiceprezes klubu, Hali­na Moiczek, Anna Piesch, Maria Malarz, Krystyna Marek, Barbara Świerczek, Ewa Górecka

W całkowitej mobilizacji i w dobrych nastrojach zawodniczki BKS-u przystąpiły 17 i 18 marca 1973 roku do turnieju kwalifikacyjnego w Radomiu o wejście do II ligi. Startowali w nim mistrzowie województwa katowickiego, a więc BKS Stal, opolskiego – AZS Opole i kieleckiego -Budowlani Radom. Ten turniej drużyna BKS rozstrzygnęła na swoją korzyść, pokonując AZS Opole 3:0 i Budowlanych Radom 3:1. Niestety w drugim turnieju, od 4 do 8 kwietnia w Lublinie, nasze zawodniczki rywalizowały z pięcioma przeciwniczkami i do awansu zabrakło im jednego seta. Znowu jeden pechowy set zadecydował o losie Stali.

Niepowodzenie minionego sezonu nie załamało trenera, zawodniczek, jak również działaczy z Bronisławem Rojkiem na czele. Tylko wiceprezes Józef Ciszewski zareagował z determinacją. W męskiej rozmowie z trenerem Włodzimierzem Trillem postawił sprawę jasno – jeśli w najbliższym sezonie drużyna nie wywalczy awansu do II ligi, to klub skończy z „zabawą w taką piłkę siatkową”. Dla osiągnięcia celu pomyślano o dalszym wzmocnieniu drużyny. Z bielskiego MKS-u pozyskano utalentowaną Alicję Jodłowiec, wychowankę SKS-u Mikuszowice Krakowskie, w szkole u nauczyciela – trenera Józefa Niesyto. Inną zawodniczką, która w tym czasie zasiliła zespól BKS-u, była Kazimiera Sikora. Tak wzmocniona drużyna zyskała wiele na wartości i tym razem przystępowała do walki o mistrzostwo Śląska, a potem o II ligę z nadzieją, że spełnią się jej marzenia o awansie.

217.jpg

Sezon 1973/74. Mecz ligi okręgowej. W akcji Alicja Jodłowiec, Kazimiera Sikora, Halina Moiczek i Anna Piesek

Tytuł mistrza Śląska w sezonie 1973/74 drużyna BKS Stal wywalczyła w pięknym stylu. Tym razem nie dała żadnych szans swoim rywalkom i wygrała wszystkie spotkania, tracąc zaledwie pięć setów. Wynik ten znalazł pełne uznaniew gronie sympatyków siatkówki, nie tylko na Śląsku, ale i w kraju. Stał się sygnałem, że drużyna BKS Stal jest gotowa do walki o wyższe cele w polskiej siatkówce, niż dotychczasowe.

Marzenia o awansie do II ligi miały urzeczywistnić: Maria Czylok, Marianna Bednaruk, Halina Moiczek, Małgorzata Zawierucha, Alicja Jodłowiec i Kazimiera Sikora jako zawodniczki pierwszej szóstki i rezerwowe Grażyna Szypuła, Anna Piesch, Barbara Świerczek, Ewa Górecka i Henryka Bysko. Trener Włodzimierz Trill dużo uwagi poświęcił na skuteczne zgranie zawodniczek pierwszej szóstki, bo zdawał sobie sprawę, że od ich postawy będą zależały dalsze losy i sukcesy całego zespołu.

W pierwszym turnieju kwalifikacyjnym, w dniach 29 – 31 marca 1974 roku w Bielsku-Białej, w szkolnej sali sportowej przy ul. Lompy, bialskie zawodniczki pokonały mistrza województwa krakowskiego drużynę KS Beskid Andrychów i mistrza województwa kieleckiego MLKS Radomkę Radom. Najciekawsze spotkanie turnieju zostało rozegrane pomiędzy drużynami BKS-u i Beskidu. Pierwszego seta wygrał Beskid. Młodziutkie zawodniczki tej drużyny stawiły nieoczekiwanie duży opór siatkarkom BKS-u. W drugim i kolejnych setach,218.jpg przy ogłuszającym dopingu licznie przybyłych kibiców, bielskie siatkarki, mające bardziej wyrównany zespół, zdobyły przewagę i wygrały mecz 3:1, w setach 12:15, 15:2, 15:11, 15:6.

W drugim meczu siatkarki BKS zmierzyły się z Radomką. Przed jego rozpoczęciem prezes Śląskiego Związku Piłki Siatkowej Witold Grochowski wręczył trenerowi Trillowi puchar i nagrodę za długoletni wkład pracy w rozwój siatkówki na terenie Bielska-Białej. Kolejny prezent sprawił mu własny zespół, zwyciężając Radomkę 3:0; w setach 15:11, 15:0, 15:2 i wygrywając cały turniej.

Zagrywa Alicja Jodłowiec – czołowa zawod-
niczka BKS pierwszej połowy lat 70-tych

Wynik ten pozwolił drużynie BKS Stal automatycznie awansować do turnieju finałowego w Pionkach z udziałem sześciu drużyn pretendujących do II ligi. Z tych sześciu drużyn cztery pierwsze miały otrzymać awans. W turnieju uczestniczyły rezerwy łódzkiego Startu, Juwenia Białystok, rezerwy Polonii Świdnica, Len Żyrardów, Czarni Słupsk oraz „stalówki”. Był on niezwykle pasjonujący. Większość rywali to zespoły, które już niejednokrotnie grały w drugiej lidze, a BKS jako beniaminek w takiej stawce, z góry skazany był na porażki. Siatkarki BKS-u, grając jednak bardzo nowocześnie i spokojnie, pokonały kolejno Polonię 3:0, Juwenię również 3:0 i Len 3:2, a mecze ze Startem i Czarnymi przegrały jednym setem po 2:3. Szczególnie mecz z Polonią II Świdnica okazał się bardzo emocjonujący. W zespole tym było kilka zawodniczek, które miały za sobą występy w reprezentacji Polski seniorek i juniorek (Leźoń i Szczurek). Drużyna BKS wzniosła się na wyżyny swoich umiejętności i zdecydowanie zwyciężyła. Tymi wynikami zapewniła sobie upragniony awans. Na taki rezultat w Bielsku-Białej oczekiwano przez 12 lat. Sympatycy siatkówki byli bardzo uszczęśliwieni, że znowu na bielskim parkiecie zobaczą drugoligowe zmagania siatkarek.

Awans do II ligi był ogromnym sukcesem klubu pod kierownictwem urzędującego wiceprezesa Józefa Ciszewskiego, jednak jego głównymi autorkami były: kapitan zespołu Maria Czylok, Marianna Bednaruk, Alicja Jodłowiec, Halina Moiczek, Kazimiera Sikora i Małgorzata Zawierucha jako zawodniczki z podstawowej szóstki i wchodzące na zmiany: Henryka Bysko, Ewa Górecka, Anna Piesch, Barbara Świerczek i Grażyna Szypuła. Poza tym duży udział w sukcesie mieli kierownicy: sekcji – Bronisław Rojek i drużyny – Stefan Bednaruk, a przede wszystkim trener zespołu – Włodzimierz Trill.

219.jpg

1974 rok. Tak świętowano awans drużyny do II ligi – spotkaniu przewodniczy wiceprezes urzędujący – Józef Ciszewski

Zobacz również:

Prolog

Tak to się zaczęło

Pierwsze sukcesy

Awans do I ligi

Trudny początek – obiecujący start (sezon 1955/1956)

Krok od spadku z I ligi (sezon 1956/1957)

Pożegnanie z ligą (sezon 1957/1958)

Okres szkolenia i odnowy drużyny cz. I (lata 1959-1972)

źródło: Pod urokiem siatkówki, A. Szendzielorz

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2006-12-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved