Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Ryszard Kruk: Kandydatem na dobrego trenera jest Świderek

Ryszard Kruk: Kandydatem na dobrego trenera jest Świderek

- Życzyłbym PZPS, żeby pamiętał iż zgoda buduje, a niezgoda rujnuje - mówi były trener reprezentacji mężczyzn Ryszard Kruk. - Na pewno kandydatem na dobrego trenera jest Alojzy Świderek.

Polski Związek Piłki Siatkowej ogłosił konkurs na stanowisko trenera reprezentacji Polski kobiet. – Nie jestem ani zwolennikiem, ani przeciwnikiem konkursów. Dwa lata temu pomysł PZPS i wybór Raula Lozano okazał się strzałem w dziesiątkę – mówi Ryszard Kruk. – Przypomnę, że nad Wisłą swoich gorących zwolenników miał Zoran Gajic. Wzięli go do Rosji i co na ten temat sądzą teraz polscy kibice można poczytać na forach internetowych. A przecież Gajic ma nazwisko, ma ogromne sukcesy, poszedł do kraju gdzie jest potencjał sportowy i tzw. kasa. Wszystko miał, ale czegoś zabrakło. Jak widać konkurs nie daje prostej recepty. Może to i dobrze. Jeżeli byłoby tak, to wystarczyłoby zorganizować konkurs, wybrać trenera z tzw. nazwiskiem i medale posypałyby się jak z rogu obfitości.

Konkurs jednak mamy, PZPS wyłonił sztab, rozpisał zasady. Pan nie ma zamiaru zgłosić?Nie mam, gdyż jestem za stary. Mój czas minął, mogę popracować najwyżej gdzieś w okręgówce. Nie chcę być złośliwi, ale ostatnio nie wszyscy moi koledzy o tym pamiętali.

Czy w Polsce widzi Pan kandydata na to stanowisko?

Na pewno kandydatem na dobrego trenera jest Alojzy Świderek. Był dobrym zawodnikiem. Ma lata doświadczeń w najlepszej szkole świata – włoskiej, jest człowiekiem zorganizowanym, ambitnym, pracował u Niemczyka i Lozano. Ma wizję. Myślę, że byłby to bardzo dobry kandydat.

Jest tylko małe ale… Trzeba byłoby zabrać jeden, poważny element z dobrze funkcjonującego układu w kadrze męskiej.

Jego odejście nie musiałoby niczego popsuć. Na takim transferze Alojzego Świderka mogłaby skorzystać cała polska siatkówka. Niech przy Lozano kształciłby się, młody, zdolny, ambitny, chcący dużo nauczyć się…

… Grzegorz Wagner.

Chociażby. Ta kandydatura mogłaby mieć jednak pewien feler. Nie wiem czy ze względów charakterologicznych nie trafiłaby kosa na kamień. Na pewno jednak Grzesio jest bardzo dobrym talentem trenerskim i może warto, żeby jak najwięcej nauczył przy Lozano.

Czy może jest Pan zwolennikiem trenera zagranicznego?

O przypadkach Gajica wspominałem wyżej. Na pewno w świecie jest wielu dobrych fachowców, których warto byłoby zachęcić do przyjazdu do Polski. Na pewno PZPS na teraz ciężki orzech do zgryzienia.

Czego Pan życzy PZPS w 2007 roku?

Życzyłbym im, żeby pamiętali starą prawdę iż zgoda buduje, a niezgoda rujnuje. Życzę, żeby wybrali dobrego trenera, który to wszystko opanuje, bo inaczej szybko pójdziemy w marazm jakie mieliśmy jeszcze nie tak dawno. Konkurencja w Europie nie śpi. Wiedzieliśmy w mistrzostwach świata, że jest coraz więcej mocnych drużyn.

źródło: lsk.net.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski kobiet

Więcej artykułów z dnia :
2006-12-27

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved