Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Czesław Świstak: Zamiast gwiazd mamy wyrównany zespół

Czesław Świstak: Zamiast gwiazd mamy wyrównany zespół

- Przed tym sezonem pozbyliśmy się czterech zawodniczek, a w zamian pozyskaliśmy pięć. Okazuje się, że zmiany w składzie były za duże. W przyszłości będziemy dążyć do większej stabilności oraz wzmocnimy skład bardzo dobrą siatkarką zagraniczną - twierdzi Czesław Świstak, szef bielskiego klubu.

Czesław Świstak od 12 lat rządzi BKS-em. Za jego kadencji bielszczanki trzykrotnie zdobywały mistrzostwo Polski. Chce, by wkrótce zespół znów dominował w kraju, a do tego osiągał sukcesy na arenie międzynarodowej.

Leszek Błażyński: BKS zgodnie z planem rozpoczął sezon. Wygrał superpuchar i awansował do 1/8 Top Teams Cup. W poprzednim tygodniu zespół przegrał jednak dość niespodziewanie w meczu ligowym z niżej notowaną Stalą Mielec.Czesław Świstak: Na tę porażkę zareagowałem spokojnie, choć kompletnie się jej nie spodziewałem. Zawodniczki były jednak po długiej podróży z Białorusi, gdzie wygrały turniej w Top Teams Cup. Poza tym kilka siatkarek było przeziębionych [w hotelu na Białorusi temperatura w pokojach była zbyt niska – przyp. red.]. O tym, że był to wypadek przy pracy, pokazał sobotni mecz z AZS-em AWF-em Poznań, który wygraliśmy, nie tracąc seta. Zespół ma w tym sezonie zdobyć jeden z medali. Planowaliśmy, aby przed play-offem uplasował się na trzeciej pozycji. Mimo porażki ze Stalą jesteśmy na trzecim miejscu w tabeli. Poza tym inne drużyny też tracą punkty.

W gronie tych zespołów jest Muszynianka, z którą zagracie ostatni mecz w tym roku – 30 grudnia w Muszynie.

Muszynianka zajmuje obecnie dopiero szóstą pozycję, ale na pewno w tym spotkaniu nie będzie nam tak łatwo jak w meczu o superpuchar. Wygraliśmy wtedy bez najmniejszych problemów 3:0. Jednak Muszyna to mimo kryzysu wciąż bardzo niebezpieczna drużyna. My wygrywamy większość spotkań, ale nie gramy na wysokim poziomie. Po prostu popełniamy zbyt dużo błędów.

Już 10 stycznia BKS zagra u siebie z CSKA Moskwa w 1/8 Pucharu Top Teams. Trener Jacek Skrok stwierdził w wywiadzie z „Gazetą Wyborczą”, że brakuje mu w zespole jeszcze jednej wysokiej skrzydłowej.

Nie zamierzamy pozyskiwać kolejnej zawodniczki. Trener miał sporo czasu na stworzenie zespołu i przez ten okres sprawdził sporo różnych siatkarek. Mecze z CSKA na pewno będą emocjonujące. Zresztą spodziewam się w Bielsku wielu widzów, bo w rosyjskim zespole gra Luba Jagodina, która jeszcze ponad rok temu występowała w naszym zespole. Jagodina zawsze była bardzo lubiana przez kibiców. Mam nadzieję, że pokonamy ten silny zespół.

Jak ocenia Pan transfery?

Nowe siatkarki grają dobrze, ale mieliśmy w przerwie między rozgrywkami problemy ze sprowadzeniem zawodniczek spoza Polski. Wynikały one z tego, że mamy jeszcze za słabe kontakty z menedżerami z zagranicy oraz stereotypami dotyczącymi naszego kraju. Pamiętam, jak jedna z zawodniczek, przyjeżdżając do Bielska, była zaskoczona, że jest u nas McDonald’s. Być może dzięki temu, że gra u nas Turczynka Fatma Sipahioglu, łatwiej będzie pozyskać zawodniczki z Turcji. Chcemy stworzyć zespół, który zacznie dominować w Polsce i osiągać sukcesy w europejskich pucharach. Przed tym sezonem zmiany w składzie były za duże. Pozbyliśmy się czterech zawodniczek, a w zamian pozyskaliśmy pięć. W przyszłości będziemy dążyć do stabilności oraz wzmocnimy skład bardzo dobrą siatkarką zagraniczną. Taka zawodniczka to wydatek około 200 tys. euro za sezon, ale pomoże nam ona wejść do Europy.

Czy uważa Pan, że w obecnej drużynie BKS-u nie ma gwiazd?

Zamiast gwiazd mamy bardzo wyrównany zespół z dużym potencjałem. Atmosfera w drużynie jest znakomita. Dziewczyny wspierają się nawzajem. Wiele pomagają wspomnianej Sipahioglu i Bułgarce Rosice Janewie. Większość z nich zna angielski i bez problemu dogaduje się z Turczynką, która studiowała angielski w Turcji.

Rozmawiał Leszek Błażyński – Gazeta Wyborcza

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Tauron Liga

Więcej artykułów z dnia :
2006-12-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved