Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Świderek i Lozano o świętach i o tym, co po nich

Świderek i Lozano o świętach i o tym, co po nich

Alojzy Świderek mówi, że w grudniu 2005, żegnając się z Raulem Lozano przed jego odlotem do Argentyny, gdy składali sobie życzenia, to o sprawach sportowych nie wspominali.

W nadchodzącym 2007 roku życzę, żebyśmy potrafili zagospodarować sukces, który odnieśliśmy w Japonii – powiedział II trener reprezentacji Alojzy Świderek. – Siatkówka zyskała w naszym kraju jeszcze większą popularność niż miała dotychczas. W takiej sytuacji można bardzo dużo zrobić. Najważniejsze stworzyć solidne podstawy dyscypliny. Siła na dole na pewno przełoży się na wyniki na górze piramidy. Przypomnę tylko, że w tym roku zagramy m.in. w Lidze Światowej z Bułgarią, brązowym medalistą mistrzostw świata.

Alojzy Świderek zdradził, że gdy w grudniu 2005 roku żegnał się z Raulem Lozano przed jego odlotem do Argentyny, to gdy składali sobie życzenia „to o sprawach sportowych nie wspominali.” – Do wyniku sportowego staramy się podchodzić dość ostrożnie – powiedział Alojzy Świderek, który obecnie odpoczywa „tam gdzie ciepło.” – Nie chcemy wyolbrzymiać oczekiwań. Tak samo podchodzimy do tego po zdobyciu wicemistrzostwa świata. W tej chwili w świecie jest mniej więcej sześć-siedem równych klasą zespołów. Są to – poza Polską – Bułgaria, Serbia, Francja, Włochy, Rosja czy Kuba. Przypomnę, że o awansie Serbii i Czarnogóry, a nie Polski do finału Ligi Światowej w Moskwie decydowały małe punkty. To jest najlepsza miara różnicy między najlepszymi zespołami. My natomiast staramy się, żeby było tylko lepiej.Sprawa rozgrywek ligowych została opracowana praktycznie do igrzysk w Pekinie. Alojzy Świderek przypomniał, że kalendarz siatkarski w 2007 roku będzie bardzo napięty. – Ostatni termin play-off finału mistrzostw Polski został wyznaczony na 18 maja – powiedział Alojzy Świderek. – Tydzień później rozpocznie się faza grupowa Ligi Światowej. Na przygotowania nie ma czasu. Trzeba ruszyć z marszu. Pytanie jakimi grać zawodnikami? Jak traktować Ligę Światową? Wiemy czym są te rozgrywki w Polsce. Cieszą się nieopisaną popularnością. Kibice oczekują zwycięstw. W grupie jak wspomniałem mamy medalistę mistrzostw świata. We wrześniu będą mistrzostwa Europy. Po nich ruszy Polska Liga Siatkówki. Na listopad zaplanowany został Puchar Świata. Prawdopodobnie trafimy tam. Wszystko więc będzie odbywało się w rytmie przyspieszonym. Na przygotowania do PŚ reprezentacja ma zarezerwowany termin.

Alojzy Świderek potwierdził, że były rozmowy z Brazylijczykami na temat ich przyjazdu na Memoriał Huberta Wagnera. – Byłyby też ewentualnie wspólne treningi z mistrzami świata – zakończył Alojzy Świderek.

Przede wszystkim zdrowia. Spokoju w tym zawodzie nie będę miał nigdy za wiele – odpowiada na pytanie o to, czego mu życzyć, Raul Lozano. – Czeka nas dużo pracy‚ choć przyznam‚że bardziej bałem się o 2006 rok. Teraz powinniśmy mieć więcej możliwości. Poza tym sukces w Japonii dodał nam pewności siebie. Najważniejsze jednak, aby nie zapomnieć o skromności i poświęceniu w treningach. Wszystkim moim podopiecznym oraz kibicom życzę więc radosnego i rodzinnego czasu.

Charakterystyka świąt Bożego Narodzenia w Argentynie jest podobna do tej w Europie. W zasadzie nie ma większych różnic w spędzaniu tego szczególnego czasu. Poza faktem, że w mojej ojczyźnie jest teraz gorąco. Po świątecznym posiłku zamiast lepić bałwana‚albo rzucać się śnieżkami‚ można pójść na basen. Także u nas jest tradycja obdarowywania się prezentami‚a ludzie stroją świąteczne drzewko. To wszystko przez fakt‚że w Argentynie jest wielu przyjezdnych. Przez lata nazbierało się trochę mniejszości narodowych i wśród moich rodaków nie brakuje ludzi pochodzących z Niemiec‚ Hiszpanii‚ czy Włoch. Świąteczna tradycja jest więc mieszanką przyzwyczajeń wyniesionych z tych właśnie krajów.

U nas na Wigilię je się na przykład indyka‚ trochę ciasta‚ dużo czekolady. Mamy w Argentynie wielu emigrantów raczej z południowego zachodu‚ więc jemy na słodko. No i u nas jest cały czas gorąco.

Sylwester i Nowy Rok? – Tutaj już na pewno niczym nie zaskoczę. Na pewno nie może zabraknąć tradycyjnego szampana i dobrej‚ całonocnej zabawy. O ile Boże Narodzenie to czas dla rodziny‚ o tyle przełom roku to zazwyczaj czas dla znajomych i przyjaciół. Także dlatego że młodzi chcą tańczyć. Ja akurat nie jestem miłośnikiem zabaw na parkiecie‚ więc nie przepadam za noworocznym szaleństwem.

źródło: pls.pl, Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne, reprezentacja Polski mężczyzn

Więcej artykułów z dnia :
2006-12-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved