Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > LSK: Wygrana Winiar Kalisz

LSK: Wygrana Winiar Kalisz

Pięciosetowe mecz rozegrały siatkarki kaliskich Winiar z Naftą-Gaz Piła w 4. kolejce Ligi Siatkówki Kobiet. Lepsze w tie-breaku okazały się gospodynie.

Mecz rozpoczęła od nieudanego serwisu Anna Barańska. Kolejne akcje to błędy po obu stronach siatki, między innymi autowe ataki: Beaty Strządały, Katarzyny Wysockiej oraz Milady Spalovej. Po bloku Michely Teixeiri na Eleonorze Dziękiewicz Nafta prowadziła już trzema punktami (3:6). Od tego stanu gra była dość wyrównana, a skutecznie atakowały: Anna Barańska, Eleonora Dziękiewicz i Tereza Matuszkova z Winiar oraz Beata Strządała i Katarzyna Wysocka z Nafty. Po pierwszej przerwie technicznej (6:8) walka toczyła się punkt za punkt. Przy stanie (9:9) asem serwisowym popisała się kapitan kaliskiego zespołu Anna Barańska. Od stanu (13:16) dla Nafty, przewaga pilanek wzrosła aż do czterech punktów (14:18). Po efektownych zagrywkach Anny Barańskiej stan meczu się wyrównał (18:18). Bardzo dobra gra Winiar do końca seta pozwoliła im wygrać tę partię (25:23) po ataku Terezy Matuszkovej.

Drugi set to wyrównana walka. Podobnie jak w poprzednim secie asem serwisowym popisała się Anna Barańska (2:1). Dobra gra w bloku oraz ataku jednej, jak i drugiej drużyny tworzyła bardzo widowiskowy obraz gry. W tych elementach brylowały Anna Barańska i Magdalena Godos oraz Agnieszka Kosmatka i Katarzyna Wysocka. Od pierwszej przerwy technicznej (6:8) Nafta powiększała przewagę, która po chwili wynosiła aż pięć punktów (11:16). Przewaga nie wynikała z błędów Winiar, były to po prostu zacięte wymiany, skutecznie wykańczane w decydujących momentach przez nafciarki. Bardzo dobra gra w ataku oraz mocne zagrywki zawodniczek z Kalisza, Anny Barańskiej, Anny Woźniakowskiej oraz Terezy Matuszkovej (as serwisowy 17:21), doprowadziły do emocjonującej końcówki. Ostatecznie partia zakończył się zwycięstwem przyjezdnych (23:25), które wyrównały stan meczu (1:1).

Kolejna partia to skuteczna gra w ataku, bloku i zagrywce kaliszanek (as serwisowy Terezy Matuszkovej 4:3) oraz dobra gra pilanek w ataku. Po kilku udanych akcjach w kaliski zespół wkradły się nerwy i Nafta zdobyła pięć punktów w jednym ustawieniu (5:10). Rosnąca przewaga gości wynikała przede wszystkim z błędów popełnianych przez gospodynie w przyjęciu oraz rozegraniu. Trener Igor Prielożny wprowadził na boisko Izabelę Żebrowską oraz Olgę Owczynnikową, aby poderwały koleżanki do walki. Punkt z zagrywki Izy Żebrowskiej oraz skutecznie grająca w ataku Tereza Matuszkova, to było za mało na dobrze dysponowaną Naftę. Po stronie gości brylowały Agnieszka Kosmatka, Beata Strządała oraz Michela Teixeira. Podczas drugiej przerwy technicznej nafciarki prowadziły wysoko 16:11. Nieliczne punktowe ataki Anny Barańskiej, Anny Woźniakowskiej i Eleonory Dziękiewicz pozwoliły gospodyniom zdobyć jeszcze tylko sześć punktów do końca partii. Efektownie grające zawodniczki z Piły wygrały seta 25:17 i wyszły na prowadzenie w meczu 2:1.

Czwarta odsłona, podobnie jak poprzednie, była wyrównana tylko do pierwszej przerwy technicznej. Po powrocie do gry bezradne zawodniczki z Piły nie mogły sobie poradzić z bardzo dobrze i skutecznie grającymi gospodyniami, które były lepsze w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Gdy skutecznie zaatakowała Ania Woźniakowska (16:11) przyszedł czas na drugą przerwę techniczną, po której trener Jerzy Matlak wymienił praktycznie cały skład. Gospodynie skutecznie grały blokiem i atakiem. W bloku niezawodnie spisywała się Magdalena Godos, a w ataku Anna Barańska, Tereza Matuszkova, Eleonora Dziękiewicz, a także Milada Spalova. Na dobrze grające kaliszanki odpowiadała nielicznymi atakami Agnieszka Kosmatka. Błąd dotknięcia siatki Edyty Rzenno zakończył partię (25:14). Tym sposobem kaliszanki odegrały się za porażkę w poprzednim secie, wyrównując stan meczu na 2:2.

Tie-break to bardzo wyrówna partia, a jej poziomu nie powstydziłby się nawet mecz finałowy mistrzostw Polski. Gra toczyła się punkt za punkt. Zawodniczkom Winiar od czasu do czasu udawało się odskakiwać na dwa punkty, lecz ich przewaga była błyskawicznie niwelowana. Gospodynie zaskakująco często grały środkiem, m.in. przy stanie 5:5, gdy efektowną przesuniętą krótką zakończyła Spalova (6:5). Kolejne trzy akcje również należały do siatkarek z Grodu nad Prosną, które prowadziły już 9:5. Po zepsutej zagrywce Ani Barańskiej i bloku Iriny Starzyńskiej na Terezie Matuszkovej przewaga gospodyń stopniała do jednego punktu. Końcówkę meczu Winiary zagrały pewnie i z zimną krwią. Po ataku Spalovej mogły się cieszyć ze zwycięstwa 15:13 w partii piątej i 3:2 w całym meczu.

Winiary Kalisz – Nafta-Gaz Piła 3:2

(25:23, 23:25, 17:25, 25:14, 15:13)

Winiary Kalisz: Barańska, Dziękiewicz, Woźniakowska, Spalova, Matuszkova, Godos, Sawicka (l) oraz Żebrowska i Owczynnikowa

Nafta-Gaz Piła: Wysocka, Skorupa, Starzyńska, Strządała, Teixeira, Kosmatka, Kuehn (l) oraz Bednarek, Chojnacka, Manikowska, Michalkiewicz i Rzenno