Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: Zwycięstwo Winiar Kalisz

LM: Zwycięstwo Winiar Kalisz

W meczu piątej kolejki Ligi Mistrzyń Winiary Kalisz pokonały 3:1 przed własną publicznością Spar Tenerife Marichal. Kaliszanki tym samym mogą już być prawie pewne awansu do dalszej fazy rozgrywek.

Początek meczu to wyrównana walka, po udanych atakach z obu stron (3:4), w których brylowały po stronie gości Neslihan Darnel, a po stronie Winiar Eleonora Dziękiewicz. Obie drużyny walczyły nerwowo, szybciej opanowały zawodniczki z Teneryfy i to one wyszły na trzypunktowe prowadzenie. Gospodynie popełniały niewymuszone błędy, przede wszystkim serwisowe. Efektem błędów była pięciopunktowa przewaga zawodniczek przyjezdnych (11:16). Dalsza część seta to wyrównana gra. Dobrymi i skutecznymi atakami dawały znać o sobie Logan Tom oraz Neslihan Darnel z Teneryfy, a także Anna Barańska i Tereza Matuszkova z Kalisza. Koniec seta to gra błędów i nerwów. Efektownymi kiwkami popisywała się Ania Barańska. Natomiast skutecznymi atakami przypominały o sobie Logan Tom oraz Neslihan Darnel. Dobra gra zespołu gości dała im zwycięstwo w pierwszym secie (19:25) i prowadzenie w całym meczu (0:1).

Drugi set zaczął się źle dla gospodyń, które popełniały błędy w przyjęciu zagrywki po mocnych serwisach Logan Tom (0:4). Niezbyt skuteczne zawodniczki z Kalisza atakowały w aut. Jedynie skuteczna tak jak w pierwszym secie była Ania Barańska. Dość nierówna gra kaliszanek spowodowała sześciopunktową przewagę gości (4:10). Właśnie od tego momentu zawodniczki Winiar narodziły się na nowo i bardzo szybko po dobrej grze Eleonory Dziękiewicz, Terezy Matuszkovej oraz Anny Woźniakowskiej doprowadziły do stanu (9:10). Po czym skuteczne ataki Logan Tom i Neslihan Darnel dały wynik (9:14). Ten set to bardzo wahadłowa gra obu drużyn, które zdobywały punkty seriami. Kilka błędów po stronie gospodyń i stan seta był (11:17). Po czym zawodniczki z Kalisza zaczęły grać jak z nut. Skuteczna gra blokiem Eleonory Dziękiewicz oraz mocne serwy Terezy Matuszkowej spowodowały wiele problemów zawodniczkom przyjezdnym. Efektowny atak Ani Barańskiej doprowadził do remisu po 20. Więcej zimnej krwi na koniec tego seta zachowały kaliszanki i to one po mocnych i skutecznych atakach Terezy Matuszkovej oraz po błędach gości wygrały (25:23), zarazem wyrównały stan meczu (1:1).

Trzecia partia to dobra gra gospodyń, które górowały w bloku co uniemożliwiło skuteczne ataki przeciwniczkom. Zawodniczki z Teneryfy popełniały dużo błędów atakując w aut. Kaliszanki na pierwszą przerwę techniczną schodziły przy stanie (8:4). Dobrze grające w dwóch poprzednich partiach Logan Tom i Neslihan Darnel były blokowane. Od tego momentu gra się wyrównała i można było oglądać fantastyczne długie wymiany, które raz wygrywały kaliszanki, a drugi raz goście. Po drugiej przerwie technicznej efektowną krótką popisała się Milada Spalova. Do dobrych ataków silną zagrywkę dołożyła Anna Barańska, która przy stanie (18:12) zagrała efektownego asa. Z zawodniczek przyjezdnych skutecznie grała Milena Rosner. Koniec tej partii to dobra gra blokiem Eleonory Dziękieiwcz oraz Magdaleny Godos, a także efektywne ataki Anny Barańskiej i Terezy Matuszkovej. Tą partię Winiary wygrały dość wysoko (25:18), a seta zakończyła atakiem ze skrzyła kapitan kaliskiego zespołu Anna Barańska. Stan meczu (2:1) dla Winiar.

Set czwarty to wyrównana gra obu zespołów. W drużynie z Kalisza brylowała Ania Barańska, natomiast w drużynie z Teneryfy Logan Tom i Neslihan Darnel. Przy stanie seta (3:4) zawodniczki Winiar zaczęły popełniać proste błędy i schodziły na pierwszą przerwę techniczną przegrywając trzema punktami (5:8). Po przerwie dobrze grający zespół z Grodu nad Prosną zniwelował przewagę i wyszedł na prowadzenie. Na wyróżnienie zasługiwała głównie Tereza Matuszkova oraz Milada Spalova (15:12). Podobnie jak w poprzednich partiach skutecznie grały Logan Tom i Neslihan Darnel. Po drugiej przerwie technicznej gospodynie pogubiły się i straciły przewagę, co doprowadziło do nerwowej, a zarazem widowiskowej gry. Zacięta gra toczyła się do końca seta. Decydujące piłki wygrywały kaliszanki blokując rywalki. Set zakończyło dotknięcie siatki przez rozgrywającą Rominę Lamas. Winiary Kalisz wygrały tę partię (25:21) i cały mecz (3:1).

Po meczu powiedzieli:

Eleonora Dziękiewicz: – Myślę, że tak naprawdę, to byłyśmy przygotowane do tego meczu dużo lepiej niż do poprzedniego spotkania, przed którym dysponowałyśmy tylko jednym nagraniem. Był to pojedynek Teneryfy z Bergamo, a po analizie jednego spotkania trudno jest powiedzieć coś konkretnego o grze zespołu. Teraz nasze przygotowania ułatwił fakt, że widziałyśmy kilka meczy więcej. Myślę, że to było widać na boisku. Zaprocentowały tez doświadczenia zebrana na Teneryfie, bo wiedziałyśmy już, do kogo kierowane jest gro piłek. Próbowałyśmy utrudnić im dziś życie zagrywką, żeby nie mogły już grać tak wielu kombinacji z obejścia. W meczu zagranym na Teneryfie właśnie atak z obejścia w wykonaniu Fernandez był kluczem do ich zwycięstwa. Sporym ułatwieniem był również fakt, że takie nazwiska jak Logan Tom, czy Neslihan Darnel są powszechnie znane, co pomaga skutecznie czytać ich grę, ustawiać się w obronie i bloku.

Igor Prielożny: – Plusem dla nas był fakt, że po stronie Teneryfy głównymi punktującymi są dwie zawodniczki. To znacznie ułatwiło nam ustawianie bloku, co zaowocowało tym, że skutecznie „wyłączyliśmy” je z ataku. Nasze ustawienie spowodowało, że zawodniczki te najczęściej musiały kończyć piłki na podwójnym bloku, co utrudniało im zdobywanie tak wielu punktów. Nie miały miejsca sytuacje, kiedy do głównych „egzekutorek” skakał tylko pojedyńczy blok, gdyż skrzydłowe dobrze dołączały. Sprawdziła się po prostu nasza taktyka gry na dziś. Troszeczkę ułatwił nam sprawę hiszpański trener, który dokonywał takich zmian w składzie, że przez chwilę na boisku była tylko Neslihan Darnel, bądź też tylko Logan Tom, wtedy nasze skrzydła mogły przesuwać blok niemal w ciemno.

Winiary Kalisz – Spar Tenerife Marichal 3:1

(19:25, 25:23, 25:19, 25:21)

Składy:

Winiary Kalisz: Barańska, Dziękiewicz, Woźniakowska, Spalova, Matuszkova, Godos, Sawicka (libero) oraz Żebrowska, Owczynnikowa.

Spar Tenerife Marichal: Lamas, Visser, Rosner, Fernandez Valle, Tom, Darnel, Lopez Arroyo (libero) oraz Rodriguez, El-Ammari Alonso