Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Historia BKS Stal: Lata 1959 – 1974 część I

Historia BKS Stal: Lata 1959 – 1974 część I

Po spadku z I ligi o bielskich siatkarkach pisano jeszcze w kraju z dużym uznaniem, bo kilka razy, trenowane dalej przez Zygmunta Janiszewskiego, startowały dobrze w turniejach ogólnokrajowych. Wygrały Puchar Beskidów i Puchar Podkarpacia.

Ich sukcesem zakończyły się mistrzostwa Śląska, zwyciężyły też na szczeblu wojewódzkim w rozgrywkach o Puchar CRZZ. Dzięki tym zwycięstwom uczestniczyły w turnieju finałowym w Krakowie w 1959 roku, zajmując czwarte miejsce.

W II lidze nie radziły sobie jednak najlepiej. Prawie przez cały sezon okupowały dolne rejony tabeli, chociaż miały też przebłyski wyśmienitej formy, jak na przykład zwycięstwo odniesione z przyszłym mistrzem II ligi, Startem Elbląg. Trzon zespołu w dalszym ciągu tworzyły rutynowane zawodniczki o doświadczeniu pierwszoligowym, a mianowicie: Władysława Łukańko, Halina Sułkowska, Bronisława Ziętek, Maria Zielińska, Wanda Janikowska, Krystyna Pinczer i Krystyna Wnętrzak, a rezerwowymi były Gertruda Kubica, Anna Kierpica, Antonina Duda, Alicja Kąkol oraz Joanna Bielecka. Jednak nie były one w stanie uchronić zespołu przed spadkiem z II ligi.W tym czasie odszedł z drużyny trener Zygmunt Janiszewski, przenosząc się do Rajczy, gdzie zajął się szkoleniem miejscowych siatkarek, z którymi w następnym latach BKS toczył zaciętą rywalizację w lidze okręgowej, nie zawsze z wymarzonym skutkiem. W 1959 roku jego następcą w BKS-ie został Włodzimierz Trill, dotychczasowy trener męskiej drużyny siatkarzy Włókniarza Bielsko.

Trener Włodzimierz Trill rozpoczął pracę z drużyną w trudnym okresie. W zespole pozostało niewiele zawodniczek, więc wszystko trzeba było zaczynać od nowa. W 1959 roku drużynę BKS zasiliła bardzo obiecująca siatkarka z Piasta Cieszyn Maria Czylok. Jej wysokie umiejętności siatkarskie i solidne zaangażowanie w treningi wpłynęły mobilizująco na pozostałe zawodniczki zespołu. Nie rozwiązało to jednak wszystkich kłopotów trenera Trilla. Zdawał sobie sprawę, że bez wyszkolenia nowego pokolenia siatkarek trudno będzie marzyć o powtórzeniu dotychczasowych sukcesów. Pomimo tych problemów potrafił wykrzesać z zawodniczek takie umiejętności, które pozwoliły im ponownie awansować do II ligi w sezonie 1960/61. Nikt wtedy nie przypuszczał, że potrwa to tylko jeden sezon, gdyż w 1961 roku Polski Związek Piłki Siatkowej zreorganizował rozgrywki siatkarskie m.in. poprzez likwidację II ligi.

Po rozwiązaniu II ligi dotychczasowa drużyna BKS praktycznie przestała istnieć. Wiele zawodniczek zakończyło kariery sportowe. Z poprzedniego składu w zespole pozostały jedynie Gertruda Kubica oraz Maria Czylok i kilka niedoświadczonych juniorek. Trener Włodzimierz Trill od podstaw rozpoczął szkolenie z młodzieżą, werbowaną do siatkówki w bielskich szkołach, w tym szczególnie w Technikum Ekonomicznym i w Technikum Włókienniczym. Maria Czylok, niezależnie od występów w pierwszej drużynie, zajęła się poszukiwaniem siatkarskich talentów.

211.jpg

Zespół II-ligowy BKS-u prezentuje się od lewej: Krystyna Wnętrzak, Halina Sułkowska, Jadwiga Wątroba, Maria Czylok, Gertruda Kubica, Renata Dudek i Antonina Duda

W klubie nie istniało wówczas planowe i zorganizowane szkolenie dla juniorek. Zajęcia z wybraną grupą młodzieży prowadzono na zasadzie siatkówki od podstaw, a co zdolniejsze dziewczyny natychmiast włączano do pierwszej drużyny i niemal z marszu uczestniczyły w rozgrywkach ligi okręgowej. Swoje umiejętności doskonaliły na letnich obozach siatkarskich organizowanych przez CRZZ, na których jednym z trenerów był Włodzimierz Trill. Taki system szkolenia pozwolił drużynie przetrwać lata sześćdziesiąte, a efekty tej pracy uwidoczniły się pod koniec tej dekady.

Działano na przekór trudnościom, jakie przed tą ambitną grupą szkoleniową stawały. W latach 60-tych klub miał duże problemy finansowe. o na zawody zawodniczki jeździły pociągami za własne pieniądze lub za pieniądze trenera działaczy. Latem treningi odbywały się na boisku kortowym obok boiska piłkarskiego, a zimą trenowano w różnych salach, w tym przy ul. Słowackiego, potem w Liceum Ekonomicznym przy ul. Komorowickiej i wreszcie w szkole „Befamy” przy ul. Lompy, w której także rozgrywano mistrzowskie mecze. Drużyna BKS Stal występowa wówczas ze zmiennym powodzeniem w lidze okręgowej na Śląsku.

W tym czasie wyszkolono kilka dobrych siatkarek, z których utalentowana Jolanta Miszewska została powołana do rozszerzonej kadry narodowej juniorek, natomiast Małgorzata Zawierucha i Anna Piesch – do kadry młodzieżowej na Śląsku. Reprezentowały też Śląsk w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży. Kilka zawodniczek występowało w kadrze juniorek województwa katowickiego. Były nimi: Ewa Górecka, Urszula Pietrzak i Henryka Bysko. W sezonie 1971/72 juniorki BKS Stal wygrały rywalizację ze wszystkimi drużynami rówieśniczek na Śląsku i stały się już najlepszą drużyną w A klasie. Ich przeciwniczkami były zespoły juniorek z czołowych śląskich klubów siatkarskich, jak na przykład z Baildonu Katowice, czy bytomskiej Polonii. Tytuł mistrzowski wywalczyły bez porażki, a wynik ten osiągnęły m.in. Irena Włosok, Ewa Górecka, Małgorzata Pietrzak, Grażyna Szypuła, Krystyna Rogala oraz dwie juniorki powołane do reprezentacji Katowic na Ogólnopolską Spartakiadę Młodzieży – Małgorzata Zawierucha i Anna Piesch. Te osiągnięcia dowiodły słuszności metody szkoleniowej obranej przez trenera Włodzimierza Trilla.

212.jpg

Ekipa siatkarek przed meczem w ramach obchodów 40-lecia BKS Stal

Te same efekty solidnej pracy osiągnięto z drużyną seniorek. W latach 1961 – 1972 zespół BKS Stal co roku należał do grona czołowych drużyn ligi okręgowej. Toczył wiele wspaniałych pojedynków z drużynami ze Śląska i z najbliższymi sąsiadami: LZS-em Rajcza, Metalem Węgierska Górka czy też Beskidem Andrychów. Często jednak nie miał szczęścia w bezpośredniej konfrontacji z tymi zespołami i dlatego nie był w stanie awansować do wyższej klasy rozgrywek. Dopiero w 1971 i 1972 roku odnotowano zadowalające wyniki tej ciężkiej pracy szkoleniowej całego zespołu. W 1971 roku siatkarki zajęły trzecie miejsce w III lidze, a w następnym roku drużyna Włodzimierza Trilla została wicemistrzem Śląska.

213.jpg

1962 rok. Turniej siatkówki z okazji 40-lecia klubu. Od lewej: Halina Sulkowska, Antonina Duda, Maria Czylok, Renata Dudek, Krystyna Wnętrzak i Gertruda Kubica

W 1972 roku siatkarki BKS Stal zwróciły na siebie uwagę znawców i sympatyków siatkówki wynikami osiągniętymi w lidze okręgowej i w różnych towarzyskich turniejach. Uzyskane sukcesy były efektem zasilenia drużyny doświadczoną zawodniczką Marianną Bednaruk, doskonałą rozgrywającą z lubelskiego AZS-u. Dzięki niej poprawił się poziom i styl rozgrywania meczów. Trener Trill mógł realnie myśleć o mistrzostwie ligi śląskiej i o awansie do II ligi. W tym 214.jpgsezonie zamierzenia trenera spełniły się tylko połowicznie. W pięknym stylu jego drużyna zdobyła mistrzostwo Śląska, ale walkę o II ligę przegrała – zaledwie jednym setem. Znowu w historii tej drużyny o jej losie zadecydował jeden, tym razem mniej wygrany set. Na pocieszenie pozostał fakt, że najlepszą zawodniczką turnieju kwalifikacyjnego uznano Małgorzatę Zawieruchę.

Jolanta Miszewska – reprez. Polski juniorek

i Maria Czylok – kapitan drużyny

Zobacz również:

Prolog

Tak to się zaczęło

Pierwsze sukcesy

Awans do I ligi

Trudny początek – obiecujący start (sezon 1955/1956)

Krok od spadku z I ligi (sezon 1956/1957)

Pożegnanie z ligą (sezon 1957/1958)

źródło: Pod urokiem siatkówki, A. Szendzielorz

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2006-12-21

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved