Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PLS: Zdecydowana wygrana Mistrzów Polski z Jadarem

PLS: Zdecydowana wygrana Mistrzów Polski z Jadarem

W swoim pierwszym meczu w tym sezonie BOT Skra Bełchatów w bardzo dobrym stylu pokonała beniaminka PLS Jadar Radom 3:0.

Początek spotkania to dominacja Skry w każdym elemencie. Radomianie nie potrafili znaleźć skutecznego sposobu, by przebić się przez bełchatowski blok, w którym brylował fiński środkowy Heikkinen. Wspólnie z Wlazłym i Gruszką powstrzymywał on ataki gospodarzy. Jadar zdołał zdobyć pierwszy punkt dopiero przy prowadzeniu Skry 10:0. Tym samym bełchatowianie pobili rekord z zeszłego sezonu, kiedy to w meczu z Jastrzębskim Węglem zdobyli 8 punktów, nie pozwalając przy tym punktować przeciwnikom. Wysoka przewaga pozwoliła Mistrzom Polski na spokojną grę. Dwa błędy w ataku bełchatowian zmobilizowały zespół z Radomia, który zaczął grać skuteczniej w ataku. Jednak przewaga gości nie podlegała w tej partii dyskusji i gospodarze nie zdołali nawiązać kontaktu z przeciwnikiem. Bełchatowianie pierwszego seta wygrali 25:14.

Mimo porażki w pierwszej partii, w drugim secie zawodnicy Jadaru od początku grali bardziej zdecydowanie i ambitniej. Przez dłuższy czas zespoły grały punkt za punkt, a Jadarowi udało się wyjść nawet na jednopunktowe prowadzenie 12:11. Bełchatowianie, jako zespół bardziej doświadczony i mający w składzie zawodników światowego formatu, nie pozwolili gospodarzom rozwinąć skrzydeł i przyśpieszył grę. Na drugą przerwę techniczną zespoły schodziły już przy prowadzeniu Skry 16:14. W dalszej części seta bełchatowianie mieli już łatwiej. Dwa błędy w ataku gospodarzy oraz dwa skuteczne bloki Ivanova i Lewis’a dały drużynie z Bełchatowa piłkę setową, którą wykorzystał, będący w bardzo dobrej formie, Fin Janne Heikkinen.

Dla gospodarzy trzeci set był setem prawdy. Podopieczni Dariusza Luksa wiedzieli, że jeśli chcą zdziałać jeszcze coś w tym spotkaniu muszą tą partię wygrać. Bardzo dobrze w zespole z Radomia wprowadził się do gry Sebastian Pęcherz, który pojawił się od początku trzeciego seta. Skuteczne ataki tego młodego zawodnika oraz skuteczny blok Sooniasa na Gruszce pozwoliły Jadarowi prowadzić równorzędną walkę z przeciwnikami z Bełchatowa. W dalszej części seta skuteczna gra bełchatowian, a w szczególności Piotra Gruszki i Janne Heikkinena, pozwoliła gościom odskoczyć na pięciopunktową przewagę 21:16. Jednak, gdy w polu zagrywki pojawił się Pawliński w radomski zespół wstąpiła nowa energia. Dwa skuteczne bloki Grzegorza Kokocińskiego i as serwisowy Pawlińskiego sprawiły, że z pięciu punktów przewagi BOT Skrze pozostały jedynie dwa. Była to najciekawszy okres w całym spotkaniu. Należy tu wspomnieć też o bardzo dobrym wejściu Makaryka, dzięki którego skutecznym atakom Jadar zdołał doprowadzić do remisu 24:24 i tym samym wlać w serca kibiców nadzieję na zwycięstwo w tej partii. Jednak skuteczny atak Gruszki i blok Ivanova zamknęły gospodarzom drogę do zwycięstwa. Skra wygrała partię 26:24 i całe spotkanie 3:0.

Jadar Radom – BOT Skra Bełchatów 0:3 (14:25, 18:25, 24:26)

Składy:

Jadar Radom: Kocik, Pawliński, Soonias, Macik, Kokociński, Terlecki, Obdrzałek (l) oraz Owczarski, Maciończyk, Pęcherz, Makaryk

BOT Skra Bełchatów: Dobrowolski, Wlazły, Gruszka, Lewis, Ivanov, Heikkinen, Ignaczak (l) oraz Maciejewicz, Neroj