Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PLS: Pewne zwycięstwo PZU AZS Olsztyn

PLS: Pewne zwycięstwo PZU AZS Olsztyn

W najciekawszym spotkaniu 1. kolejki Polskiej Ligi Siatkówki PZU AZS Olsztyn w trzech setach pewnie pokonał Mostostal Kędzierzyn-Koźle, inkasującym tym samym pierwsze punkty w sezonie 2006/2007.

Po ośmiu miesiącach przerwy olsztyńscy kibice mogli wreszcie zobaczyć swoich ulubieńców w akcji. Komplet widzów zgromadzonej w hali „Urania” odzwierciedlał zwiększone zainteresowanie siatkówką po ostatnim sukcesie Reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata. Przed meczem olsztyńscy wicemistrzowie świata Paweł Zagumny, Wojciech Grzyb oraz Michał Bąkiewicz zostali uhonorowani przez rektora UWM Ryszarda Góreckiego.

Pierwsza odsłona spotkania rozpoczęła się od dwupunktowego prowadzenia gości z Kędzierzyna Koźla. Bardzo dobra zagrywka Małeckiego oraz skuteczne dwa ataki po bloku Eugena Bakumovskiego sprawiły, iż podopieczni trenera Kubackiego zwiększyli swoją przewagę do trzech oczek. Skuteczny atak Tanika pozwolił olsztynianom zmniejszyć przewagę do dwóch punktów. Przełomowym momentem w grze akademików były popisowe zagrywki Pawła Papke, w tym dwa asy serwisowe. Dzięki temu oraz atakowi Bąkiewicza gospodarze zniwelowali przewagę nad Mostostalem, schodząc na przerwę techniczną z dwoma punktami więcej na koncie. Do stanu 16:15 akcja była bardzo wyrównana żadna z drużyn nie pozwalała na odskoczenie rywalowi na więcej niż jeden punkt, po przerwie technicznej podopieczni trenera Mazura powiększali przewagę nad Mostostalem. Udany atak Pawła Papke a także skuteczny blok Tanika i Grzyba zmusiły trenera Kubackiego do wzięcia pierwszego czasu w sobotnim spotkaniu. Na niewiele to się zdało, gdyż olsztynianie panowali nad Kędzierzynem w każdym elemencie gry. Losów seta nie odwrócił także drugi czas wzięta przez trenera Mostostalu, niesieni skuteczną grą akademicy wygrali pierwszą część 25:18.

Drugi set miał podobny przebieg jak w pierwszej partii, zawodnicy z Mostostalu grali pewniej, skuteczne ataki Gromadowskiego i Bakumovskiego pozwoliły zejść na przerwę techniczną z przewagą 4 punktów. Kłopoty z obroną większości ataków ze strony Kędzierzynian nie pozwoliły akademikom na zbliżenie się do przeciwnika. Widząc chaotyczną grę swoich graczy trener Mazur wziął czas na skorygowanie błędów. Po drugiej przerwie Olsztynie zaczęli się pomału rozkręcać i punkt po punkcie doganiać rywala. Skuteczny atak Marcina Lubiejewskiego wprowadzonego za Michała Bąkiewicza zmusił trenera Kubackiego do wzięcia czasu przy prowadzeniu olsztynian 21:19 . Nie przyniósł on jednak w pełni zamierzonego efektu, akademicy zbliżali się do końca tego seta, zwycięstwo w tej partii przypieczętował as serwisowy Michała Bąkiewicza.

Trzeci i ostatni set to pełna dominacja zawodników z Olsztyna, podopieczni Ireneusza Mazura panowali w każdym elemencie gry nad zawodnikami z Kędzierzyna Koźla. Czas wzięty przy stanie 9:3 miał uspokoić grę podopiecznych trenera Kubackiego. Jednak za mało by przerwać dobrą passę olsztynian. Za słabiej spisującego się w tej partii Bakumovskiego szkoleniowiec gości wprowadził Wojciecha Serafina. Akademicy nie dali się zwieść i bardzo szybko odskoczyli rywalom na siedmio punktową przewagę, którą utrzymali przez resztę spotkania . Pod koniec spotkania w obydwu drużynach trenerzy dokonali zmian, za Marcina Możdżonka wszedł Michał Ruciak natomiast Bartosz Kurek za Zapletal Petra. Nie wpłynęły one jednak znacząco na grę. „Firmowy” atak ze środka w wykonaniu popularnego „Grzybka” oraz as serwisowy Pawła Zagumnego przybliżyły olsztynian do triumfu w tym secie oraz w całym spotkaniu. Kiedy wydawałoby się, że zwycięstwo jest na wyciągnięcie ręki do dobrej gry powrócił Bakumovski wraz z Marcelem Gromadowskim skutecznie odrabiali straty, nie wykorzystane trzy piłki meczowe skłoniły trenera Mazura wzięcia czasu na uspokojenie swoich zawodników. Było to dobre posunięcie gdyż po przerwie Eugen Bakumovski zaserwował w siatkę, oddając tym samym gospodarzom ostatni punkt.

Podsumowując, mecz był wyrównany, przez dwa pierwsze sety Kędzierzyn Koźle dyktował warunki na parkiecie, jednak olsztynianie to zespół złożony z profesjonalistów, którzy w najważniejszych momentach gry wiedzą kiedy wrzucić piąty bieg i odjechać rywalowi. Na pochwałę zasługują zawodnicy z obydwu drużyn w Olsztynie bardzo dobrze spisywali się Sinan Cem Tanik oraz kapitan AZS Olsztyn Paweł Papke. W zespole gości należy wyróżnić Eugena Bakumowskiego oraz Marcela Gromadowskiego, którzy narobili wiele szkód olsztyńskiemu zespołowi .

PZU AZS Olsztyn – Mostostal Kędzierzyn-Koźle 3:0

(25:18, 25:21, 25:18)

Składy:

PZU AZS:Tanik, Grzyb, Zagumny, Papke, Możdżonek, Bąkiewicz, Lamboutne (L) oraz Lubiejewski, Ruciak

Mostostal: Bakumovski, Karzov, Zapetal, Małecki, Nowak, Gromadowski, Mierzejewski (L) oraz Jarosz, Kurek, Serafin