Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Historia BKS Stal: Sezon 1957/1958 – Pożegnanie z ligą

Historia BKS Stal: Sezon 1957/1958 – Pożegnanie z ligą

Inauguracja nowego sezonu I ligi odbyła się 16 listopada 1957 roku. Obowiązywał regulamin z ubiegłego roku - system turniejowy w miastach, skąd pochodziły poszczególne drużyny. Drużyna BKS odnotowała bardzo poważne osłabienie...

ponieważ do krakowskiej Wisły odeszła jej najlepsza siatkarka Mirosława Zakrzewska-Kotula, a Helena Wolny i Małgorzata Płonka z przyczyn osobistych przerwały dalszą karierę sportową. Krystyna Pinczer w tym sezonie nie występowała z drużyną. Szczególnie bolesne było odejście Mirosławy Zakrzewskiej-Kotulowej. Stało się oczywiste, że w tym osłabionym składzie bielszczankom będzie trudno utrzymać się w I lidze. Zmienił się także trener zespołu. Został nim Zygmunt Janiszewski, brat Zbigniewa, były zawodnik bielskiego Włókniarza, ceniony nauczyciel i wychowawca wielu sportowców.

Do rozgrywek o mistrzostwo Polski na rok 1958 siatkarki przystąpiły więc w częściowo odmienionym składzie. Już w pierwszym meczu sezonu drużyna BKS doznała bardzo dotkliwej porażki z mistrzem Polski, drużyną AZS AWF-u Warszawa. Dwa pierwsze sety „stalówki” przegrały do zera, a w trzecim zdobyły zaledwie dwa małe punkty. Taki wynik mógł załamać każdą drużynę. Od razu dało się zauważyć, jaką siłę dotychczas w zespole przedstawiała Mirosława Zakrzewska-Kotula. Również ostatni mecz sezonu zakończył się klęską BKS-u, gdyż znowu bielszczanki przegrały wyraźnie z łódzkim Startem 0:3 w setach do 0, 6 i do 1. Widać z tego, że ten sezon został spięty dwoma najsłabszymi wynikami, niby klamrą, z uścisku której drużyna BKS-u nie była w stanie się wyzwolić. Jej dalsze losy nie przedstawiały się optymistycznie.

W mistrzostwach tych bialska Stal rozegrała 22 spotkania, z których tylko dwa rozstrzygnęła na swoją korzyść. Początek rozgrywek był nawet pomyślny, ponieważ po dwóch turniejach i czterech meczach „stalówki” osiągnęły połowę możliwych do zdobycia punktów. Było to jednak wszystko, na co było je stać w swoim trzecim sezonie występów w I lidze. Tym razem zdobycze punktowe nie wystarczyły do zabezpieczenia ligowego bytu. Drużyna BKS Stal spadła do II ligi i długie lata czekała na swój powrót do pierwszoligowego grona.

Atakuje czołowa zawodniczka drużyny – Wanda Janikowska, Asekurują Władysława Łukańko i Aleksandra Kasperlik

12. Budowlani Opole - beniaminek

* Drużyna Startu Gdynia została utrzymana w I lidze (nie podana wcześniej do kalendarza rozgrywek przez PZS), na skutek połączenia się Odry Wrocław z drużyną Czarnych Wrocław, dzięki czemu przybyło jedno miejsce do zagospodarowania przez spadkowicza z ubiegłego sezonu.

12. Budowlani Opole      22      2      9-72

Mistrzem Polski ponownie została drużyna AZS AWF Warszawa, natomiast do II ligi spadły zespoły BKS Stal Bielsko i Budowlanych z Opola.

BILANS SEZONU

W trzecim roku swoich występów w I lidze drużyna BKS rozegrała 22 mecze, w których odniosła tylko dwa zwycięstwa i poniosła aż 20 porażek, co równoznaczne było z opuszczeniem I ligi. Stosunek zwycięstw do porażek stanowił tylko 9,1% skuteczności. Drużyna BKS u siebie nie wygrała meczu, natomiast przegrała pięć. Na wyjeździe wygrała dwa mecze, a przegrała 15.

Trudny początek – obiecujący start (sezon 1955/1956)

Krok od spadku z I ligi (sezon 1956/1957)

źródło: Pod urokiem siatkówki, A. Szendzielorz