Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Przed startem PLS: Wkręt-Met Domex AZS Częstochowa

Przed startem PLS: Wkręt-Met Domex AZS Częstochowa

Już niebawem, bo w przyszłym tygodniu, ruszą rozgrywki ekstraligowe siatkarzy. Specjalnie dla czytelników naszego serwisu przygotowaliśmy artykuł na temat drużyny Wkręt-Met Domex AZS Częstochowa. Zapraszamy do lektury.

TRANSFERY:

Po zakończeniu sezonu 2005/06 i zajęciu przez AZS czwartego miejsca w PLS wśród częstochowskich kibiców czuć było pewien niedosyt. Wtedy stało się jasne – jeżeli AZS chce walczyć o medale, w przyszłym roku potrzeba wzmocnień. Głód sukcesu był i nadal jest ogromny, więc włodarze klubu od razu wzięli się mocno do pracy. Dość nieoczekiwanie kontrakty rozwiązano z duetem trenerskim Skorek – Gościniak, a w ich miejsce przyszli – Harry Brokking oraz były zawodnik AZSu Radosław Panas. Mają oni za zadanie wprowadzić nowy, europejski styl siatkówki. Czy im się to uda? Okaże się już niebawem.Z Częstochową pożegnał się David McKienzie, który zawodził głównie w przyjęciu zagrywki. Wydawało się wcześniej, że będzie on zawodnikiem pierwszej „szóstki” jednak większość sezonu przesiedział na ławce rezerwowych, a jego miejsce zajął Marcin Kocik, który również opuścił AZS i przeniósł się do Jadaru Radom. Kolejnym zawodnikiem, który zmienił barwy klubowe był Wojciech Jurkiewicz. Ten środkowy bloku poprzedniego sezonu nie mógł zaliczyć do najlepszych, grał przeciętnie i AZS nie przedłużył z nim kontraktu.

Do Częstochowy przyszło pięciu nowych zawodników, a z wypożyczenia powrócił Michał Żuk. Andrzej Stelmach i Robert Szczerbaniuk sprowadzeni ze Skry Bełchatów to dobrzy i doświadczeni zawodnicy, Marcin Wika z Jastrzębia jest uniwersalnym graczem i już niejednokrotnie udowadniał, że warto na niego stawiać. AZS wzbogacił się również o kolejnego Amerykanina – Rileya Salmona, który już wcześniej wyrażał chęć grania w Częstochowie. Zawodnikiem młodego pokolenia, który zasilił skład Wkręt-metu jest Piotr Nowakowski. Ten dziewiętnastolatek na pewno szybko nabierze doświadczenia i skutecznie będzie się rozwijał pod okiem starszych kolegów z drużyny.

Patrząc na skład AZSu widać wyraźnie, że nikt nie może być w 100% pewny występów w pierwszej „szóstce”, oprócz Piotra Gacka. Nawet tacy zawodnicy jak Stelmach czy Szczerbaniuk będą walczyć o miejsce z dużo młodszymi zawodnikami – Woickim i Gawryszewskim.

Przygotowania AZS-u do sezonu 2006/2007

Tegoroczne przygotowania do sezonu, wyglądały nieco inaczej niż w latach poprzednich. Wpływ na to miały zmiany personalne na stanowisku trenera i bardziej nowoczesny sposób myślenia częstochowskich działaczy.

15 lipca siatkarze rozpoczęli wspólne treningi, na początku odbywali zajęcia na siłowni, basenie, a także w hali. Wcześniej wspomniana nowoczesność polegała na sprowadzeniu do Częstochowy, w początkowej fazie cyklu treningowego dwóch specjalistów prosto z Holandii – Hein Macnack i Ervin Sadejik. Hein i Ervin prowadzą własną sieć klubów fitness, współpracują z reprezentacją siatkarską Holandii, a także z zawodową grupą kolarską. W Częstochowie spędzili cztery dni, pokazali szereg ćwiczeń, a także wykonali badania specjalną aparaturą. Holendrzy będą współpracować z częstochowską drużyną również w trakcie sezonu.

Pod koniec wakacji AZS przystąpił do rozgrywania spotkań kontrolnych. Pierwszy sparing częstochowianie rozegrali z Polską Energią Sosnowiec, która musiała uznać wyższość rywala przegrywając w czterech rozegranych setach.

Mecz akademików z reprezentacją Polski niepełnosprawnych był główną atrakcją pierwszego dnia Olimpiady Razem 2006. Wkręt-Met Domex wystąpił bez Piotra Gacka, który przebywał na zgrupowaniu kadry, ale z trójką Amerykanów. Niepełnosprawni siatkarze swoją grą, szczególnie w obronie wprawiali w zachwyt kibiców. Mimo, że wynik w tej konfrontacji był mało istotny, dodajmy że AZS wygrał 2-0.

W tym roku AZS wyjechał również na zagraniczne tournee. Celem była Belgia i mecze z drużynami: Noliko Maaseik, Patteet Averbode, niemieckim zespołem Evivo Duren, Pepe Jeans Lennik. AZS dwa mecze wygrał i dwa przegrał: sparing z Noliko Maaseik zakończył się zwycięstwem uczestnika Ligi Mistrzów 3-0, częstochowianie przegrali również z Evivo Duren 3-2. Patteet Averbode przegrało z AZS 3-2, natomiast Pepe Jeans Lennik 3-1.

Po europejskich wojażach przyszedł czas szlifowania formy na rodzimym podwórku. Podopieczni trenera Brookinga wystąpili w dwóch silnie obsadzonych memoriałach. Pierwszy z nich to turniej o Puchar Profesora Wiktora Wawrzyczka, który odbył się w Olsztynie. Udział w nim wzięli: gospodarze-PZU AZS Olsztyn, J.W. Construction AZS Politechnika Warszawa (piąta drużyna PLS), Jadar Radom (zwycięzca rozgrywek pierwszoligowych), , Chemik Delecta Bydgoszcz (awansował do PLS z drugiego miejsca I ligi), czy siódmy zespół zaplecza Polskiej Ligi Siatkówki – Pronar OSiR Hajnówka oraz Wkręt-Met Domex AZS Częstochowa.

W swoim pierwszym meczu turnieju AZS wygrał z Politechniką Warszawa 2-1. W pojedynku o pierwsze miejsce w grupie częstochowianie odprawili 2-1 drużynę z Bydgoszczy. W finale memoriału Wkręt-Met Domex pewnie zwyciężył z Jadarem Radom 3-0.

Kolejny turniej, w którym wystąpili siatkarze spod Jasnej Góry to „VII Charytatywny Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej Mężczyzn” – Memoriał Leszka Kuśmierczyka rozegrany w Zdzieszowicach. W turnieju udział wzięły drużyny AZS Częstochowa, KS Jadar Radom, Mostostal-Azoty Kedzierzyn-Koźle oraz Narodowa reprezentacja Egiptu.

AZS wygrał z Radomiem 3-1, przegrał z Mostostalem 3-2 i w swoim ostatnim meczu turnieju ograł Egipt 3-0.

AZS rozegrał jeszcze jeden kontrolny mecz z Mostostalem, który odbył w Strzelcach Opolskich. Tym razem lepsi okazali się częstochowianie, którzy wygrali 3-1.

Puchar Polski

W przeciwieństwie do kilku drużyn, AZS w Pucharze Polski występował w najsilniejszym składzie, ale bez Piotra Gacka, który brał udział w zgrupowaniu kadry narodowej. Częstochowianie grali w grupie z PZU AZS Olsztyn, Jadarem Radom i Politechniką Warszawską. Wygrywając 10 z 12 spotkań pewnie awansowali do kolejnej fazy rozgrywek.

Jak należy oceniać szanse Częstochowian w rozpoczynających się już wkrótce rozgrywkach ligowych, a także w Pucharze Konfederacji oraz dalszych grach Pucharu Polski. Pierwsze mecze sezonu we wspomnianym Pucharze Polski nie pozwalają na daleko idące wnioski. Mimo, ze AZS wystąpił w bardziej optymalnym składzie niż np. Olsztyn, siatkarze i trenerzy podeszli do początkowego etapu tych rozgrywek bardziej szkoleniowo. Sam Marcin Wika w rozmowie po spotkaniu z Politechniką Warszawa podkreślał, że drużyna podchodzi do tych meczów jak do poważniejszego treningu. Warto jednak zwrócić uwagę, że polityka prezesa Szewińskiego odbija się pozytywnie na drużynie. AZS został wzmocniony zawodnikami, którzy gwarantują wysoki poziom, a to w połączeniu z klasowym trenerem, młodym, ambitnym asystentem, współpraca ze specjalistami od przygotowania kondycyjnego, o których już wspominaliśmy powinno być gwarantem silnej drużyny, która będzie się biła o najwyższe laury w Polsce jak i Europie.

źródło: inf. własna

nadesłał: ,

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Więcej artykułów z dnia :
2006-12-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved