Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > LSK: Winiary pokonały AZS AWF Poznań

LSK: Winiary pokonały AZS AWF Poznań

Kaliskie Winiary pokonały 3:1 zespół AZS AWF Poznań w meczu 2. kolejki LSK. Poznanianki zawiesiły wysoko poprzeczkę brązowym medalistkom mistrzostw Polski i uczestniczkom LM.

Początek pierwszego seta należy do Anny Barańskiej, po której asach serwisowych Winiary prowadzą 3:0. Dobrze ustawiony blok poznanianek pozwala jednak nadrobić stratę do 4:4 i odtąd walka staje się bardzo wyrównana. Dopiero przy stanie 11:11 Winiary przełamują rywalki – punkty zdobywa Matuszkova, podczas gdy akademiczki dwukrotnie atakują w aut, co daje wynik 17:11. AZS nie poddaje się jednak. Punkty na środku zdobywa Wiśniewska, a na skutek nieporozumień kilka punktów kaliszanki oddają bez walki. Gdy na zagrywce przy stanie 19:14 pojawia się Marta Czerwińska poznanianki obejmują prowadzenie 19:20, a żółtą kartkę otrzymuje Igor Prielożny, co daje wynik 19:21. W końcówce Winiary uruchamiają w końcu Barańską, której punkty razem z błędami poznanianek dają miejscowym zwycięstwo 25:23.

Drugi set rozpoczyna się porażającym atakiem AZS-u. Dobrze wprowadza się do gry Jana Hramyka, a wynik brzmi 1:6. Świetną partię rozgrywa była kaliszanka Julia Sheluhina, która zdobywa punkty zarówno w bloku, ataku, jak i serwisem. Kaliszanki nie są w stanie nadrobić strat i set w całości kontroluje AZS (6:12, 13:19). W końcówce na chwilę robi się nerwowo po kilku prostych błędach poznanianek (20:22). Ostatecznie to AZS dzięki świetnej grze środkiem wygrywa seta do 21.

Trzeci set potwierdza dobre usposobienie zespołu Wojciecha Lalka. Trwa walka punkt za punkt, a w zespole AZS-u cały czas świetnie funkcjonuje gra środkiem, gdzie obok Sheluhiny świetnie radzi sobie również Karolina Wiśniewska. Od remisowego stanu 8:8 powoli inicjatywę przejmują Winiary. Punkty zdobywają Woźniakowska oraz Żebrowska i gospodynie prowadzą 14:11, a po chwili 19:15. Gdy wydaje się, że losy partii są już przesądzone, poznanianki wyrównują do stanu 19:19. Na szczęście dla Winiar w krótkim czasie trzykrotnie ataki AZS-u lądują poza boiskiem, co daje w efekcie zwycięstwo siatkarek z Kalisza 25:20.

Ostatni set rozpoczyna się serią remisów. Dopiero dwa kolejne błędy po stronie AZS-u dają Winiarom prowadzenie 7:4. W grze kaliszanek coraz lepiej funkcjonują skrzydła, gdzie dużo punktów zdobywają Woźniakowska i Barańska, a miejscowe bezpiecznie prowadzą 12:7. Wówczas następuje seria zepsutych zagrywek po obu stronach, co nie wpływa jednak na wynik (16:12). Po raz ostatni do walki podrywają się środkowe z Poznania, co pozwala AZS-owi zniwelować stratę do trzech punktów przy stanie 20:17. Kolejne punkty zdobywają Barańska i Woźniakowska, a mecz kończy skutecznym blokiem Milada Spalova.

Dzięki dobrej grze i determinacji w grze pozananianek, kaliscy kibice mieli okazję obejrzeć ciekawe widowisko. W Poznaniu powstał interesujący zespół, który będzie wymagającym rywalem nawet dla najsilniejszych drużyn LSK. Winiary po raz kolejny wychodząc do walki w meczu ligowym myślami były już w Lidze Mistrzyń, co z pewnością miało wpływ na wynik spotkania.

Winiary Kalisz – AZS AWF Poznań 3:1

(25:23, 21:25, 25:20, 25:18)

Składy:

Winiary Kalisz: Barańska, Spalova, Godos, Dziękiewicz, Mitrovic, Matuszkova, Sawicka (libero) oraz Owczynnikowa, Woźniakowska, Żebrowska.

AZS Poznań: Ordak, Wiśniewska, Sheluhina, Wellna, Czerwińska, Frąckowiak, Styskal (libero), Żalińska, Hramyka.