Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga: Wygrane derby na pożegnanie

I liga: Wygrane derby na pożegnanie

fot. archiwum

- Zwycięstwo Piasta Szczecin jest jak najbardziej zasłużone, bo ten zespół przewyższał nas w każdym elemencie gry – tak podsumował sobotnie derby trener Chemika Police Mariusz Bujek.

Przed sobotnim spotkaniem w Piaście Szczecin było kilka chwil niepewności. Pod wielką niewiadomą stał występ libero szczecińskiej drużyny Marty Benderskiej (jednak zagrała) oraz borykającej się z kontuzją kolana Pauliny Dutkiewicz i Marleny Twaróg , która narzekała na uraz naciągniętych mięśni brzucha (obie weszły w meczu jako zmienniczki). W związku z problemami na środku siatki trener Jerzy Taczała już w Krakowie i Ostrowcu Świętkorzyskim przesunął z ataku Paulinę Chojnacką , która w pierwsze szóstce wychodziła jako środkowa bloku. Tak też się stało i w sobotnim meczu. Do tego wszystkiego pojawiły się cząstkowe informacje na temat losów szczecińskiego szkoleniowca, dochodzące z prasy wrocławskiej, które nie znalazły wyraźnego potwierdzenia w szczecińskim klubie. Sam trener o swoim zwolnieniu dowiedział się dzień wcześniej. Te wszystkie wydarzenia zbiegły się z pierwszymi derbami pomiędzy drużynami Piasta Szczecin i Chemika Police. Pikanterii spotkaniu dodawał fakt, że w polickiej drużynie występuje grono były zawodniczek Piasta. Wystarczy wspomnieć o Agacie Furmanek, Aleksandrze Pazderskiej czy Katarzynie Ostrowskiej, grających kilka sezonów temu jeszcze w I lidze, a także o Monice Bryczkowskiej, Ewie Kwiatkowskiej i Joannie Kuchczyńskiej, które odeszły z klubu po spadku z LSK. Mecz zapowiadał się zatem ciekawie.

 

Pierwszy set był bardzo wyrównany do stanu 18:18. Po szczecińskiej stronie siatki na środku dobrze radziła sobie Paulina Rolińska , którą od połowy seta, po zejściu z boiska Pauliny Chojnackiej, zaczęła wspomagać Paulina Dutkiewicz. W drużynie przyjezdnych bez problemu atakowała Katarzyna Ostrowska , która również skutecznie ustawiała blok. Od stanu 11:12 na boisku pojawiła się była szczecinianka Ewa Kwiatkowska , która zmieniła Wiktorię Staszak-Staszków . Jej mocna i pewna zagrywka wprowadziła trochę zamieszania w szeregach Piasta, jednak nie na tyle, by móc objąć wysokie prowadzenie. W końcówce Chemik Police stracił przy zagrywce Pauliny Rolińskiej aż pięć punktów. Próba odbrobienia strat przez przyjezdne nie powiodła się i set wygrały szczecińskie siatkarki do 21. 

Od początki drugiej partii trener Jerzy Taczała wprowadził na boisko Paulinę Chojnacką, która zmieniła w ataku Katarzynę Bury . Piast zaczął od wyraźnego prowadzenia 6:2 i 11:5. Najwięcej problemów policzankom sprawiała zagrywka Kingi Kasprzak , Anny Róg , czy Marty Szymańskiej . Przyjezdne w ten sposób zostały odrzucone od siatki, a rozgrywająca Aleksandra Pazderska została zmuszona do ogromnej pracy, by móc wyprowadzić skuteczną akcję. Rzadko jednak udawało się przyjezdnym przedrzeć przez szczeciński blok. Trener Mariusz Bujek zmienił w końcu na przyjęciu Katarzynę Ostrowską wprowadzając do gry Justynę Raczyńską . Policzanki dalej jednak traciły punkt za punktem. Podobnie jak w secie pierwszym tak i teraz próbowały jeszcze nadgonić wynik, ale błąd dotknięcia siatki zamknął im tą drogę.

 

Wydawać by się mogło, że trzecia partia powinna była zakończyć całe spotkanie. Nic bardziej błędnego. Siatkarki Chemika Police rozpoczęły od mocnego uderzenia, a na prawym i lewym skrzydle nie do zatrzymania była Monika Bryczkowska i wprowadzona jeszcze w secie drugim Natalia Matusz . Przyjezdne prowadziły już 2:5, 5:8 i 10:14. W końcówce szczelnie ustawiony blok, w którym prym wiodła Aleksandra Pazderska, uniemożliwiał grę Kindze Kasprzak i Annie Związek . Seta zakończyła mocnym atakiem Agata Furmanek . Po raz kolejny spaliłyśmy się psychicznie w trzecim secie. Nie wiem dlaczego tak się dzieje – tak po meczu przegraną komentowała kapitan Piasta Paulina Chojnacka.

 

Czwarta partia rozpoczęła się błędami policzanek (Monika Bryczkowska dwa razy przekroczyła linie ataku, będąc przekonaną, że jest w pierwszej linii), co spowodowało w szybkim czasie prowadzenie gospodyń 6:0. To całkowicie rozbiło siatkarki gości. Piast bez zbędnego wysiłku zdobywał kolejne punkty, a po ataku Pauliny Chojnackiej szczecinianki zakończyły całe spotkanie. Zwycięstwo w meczu zadedykowały trenerowi Jerzemu Taczale.

 

Siatkarska kapituła przyznająca po każdym spotkaniu nagrodę dla wyróżniających się siatkarek obu drużyn, tym razem wyróżniła po stronie gości Aleksandrę Pazderską, natomiast wśród szczecinianek po raz drugi w tym sezonie Martę Szymańską. Obie doskonale kierowały przez całe spotkanie grą swojej drużyny, co znalazło odzwierciedlenie w przyznaniu nagrody.

 

Po meczu odbyło się pożegnanie trenera Jerzego Taczały. Wśród gromkich okrzyków kibiców „Dziękujemy” prezes KS Piast Szczecin Adam Kulbiej odczytał otwarty list zarządu (dostępny na stronie http://www.piast.szczecin.pl/), w którym podziękował szczecińskiemu szkoleniowcowi za ogrom pracy włożonej w budowanie siatkówki żeńskiej w Szczecinie i odniesione sukcesy (wprowadzenie zawodniczek do LSK, powołania do kadry narodowej). Jerzy Taczała związany był z klubem cztery lata i po odejściu zamierza zając się pracą na Uniwersytecie Szczecińskim. Nowemu szkoleniowcowi życzy jak najlepiej – Zespół Piasta jest niezwykle perspektywicznym zespołem. Dziewczyny chcą się uczyć i czynią ciągłe postępy. Myślę, że stać je naprawdę na wiele i mam nadzieję, że pod okiem nowego szkoleniowca wciąż będą podnosić swoje umiejętności . Z klubem rozstała się również po ośmioletniej współpracy, masażystka zespołu Agnieszka Wałach .

 

Piast Szczecin – Chemik Police 3:1

(25:21, 25:20, 19:25, 25:17)

 

Składy:

Piast Szczecin: Szymańska, Chojnacka, Rolińska, Bury, Związek, Kasprzak, Benerska (l) oraz Róg, Dutkiewicz, Twaróg

Chemik Police: Pazderska, Bryczkowska, Staszak Staszków, Furmanek, Ostrowska, Dąbrowska, Kuchczyńska (libero) oraz Kwiatkowska, Matusz, Ciesielska, Raczyńska, Dołożańska

 

Zobacz również :

Wyniki 11. kolejki oraz tabela I ligi kobiet

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2006-12-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved