Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Rusza rosyjska Superliga kobiet

Rusza rosyjska Superliga kobiet

Maria Liktoras (Bałakowska AZS Bałakowo), Mariola Zenik (Zarenczje Odincowo), Joanna Mirek i Agata Karczmarzewska (Tulica Tułamasz Tuła), zagrają w rosyjskiej superlidze siatkarek, która rozpoczyna rozgrywki już w ten weekend.

Agata Karczmarzewska ma za sobą już rok gry w Rosji, pozostałe zawodniczki – mistrzynie Europy – debiutują w ekstraklasie mistrzyń świata.

W poprzednim sezonie wyraźną przewagę nad resztą stawki miały Dynamo Moskwa i Zarenczje – powiedziała Agata Karczmarzewska. – O pozostałe sześć miejsc w play off walczyło dziewięć drużyn, w tym nasza. W tym roku trudno przesądzać jak będzie. Składy pozmieniały. Myślę, że czołowa dwójka nie zmieni i Mariola ma szanse walki o najwyższe zaszczyty.Przed rokiem w Tulicy grała również Małgorzata Niemczyk-Wolska. Zespół zajął ósme miejsce. W tym roku postawiono za cel awans o trzy pozycje, a ta lokata dawałaby ewentualnie szanse na start w europejskich pucharach.

Po zdobyciu przez Rosjanki mistrzostwa świata w kraju zapanowała prawdziwa euforia. Na dziewczyny spadł deszcz pochwał z milionem euro pochwał. Giovanni Caprara, najpierw ostro krytykowany, potem był chwalony. Jednak niektórzy trenerzy są zdania, że to właśnie w klubach została wykonana największa praca w przygotowaniach. Niezależnie od tego Włoch obronił swoją pozycję. Na jego następcę szykowany jest znakomity przed laty zawodnik, a obecnie trener Dynama Moskwa Dmitrij Fomin. On objąłby reprezentację po igrzyskach w Pekinie.

Po tak wspaniałym sukcesie w mistrzostwach świata zawodniczkom jest bardzo trudno zmobilizować do gry. Podkreślały o tym, podczas wizyty w Lidze Mistrzyń w Muszyniance Jekatierina Gamowa i Jelena Godina. Krótko mówiąc bohaterki są zmęczone.

W każdym klubie superligi mogą grać po dwie zagraniczne siatkarki. Ostatnio miały dojechać Kubanki. Z misją w tym kraju był sam Nikołaj Karpol, ale z powodu choroby Fidela Castro nie było z kim rozmawiać w sprawie transferów. – W składach rosyjskich zespołów jest bardzo dużo zawodniczek wysokich – mówi Agata Karczmarzewska. – Czasem na bloku stoją trzy zawodniczki mające po ponad 190 cm wzrostu. Zresztą trafiają też dwumetrowe siatkarki.

Z zainteresowaniem rozgrywkami superligi w różnych miastach jest różnie. – Na pewno frekwencja w Moskwie nie jest zbyt duża – mówi Agata Karczmarzewska. – W Tule hala mogąca pomieścić dwa tysiące ludzi pęka w szwach. Miejscowe media bardzo interesują grą naszego zespołu.

Joanna Mirek przyleciał z mężem do Tuły w listopadzie. Na pytanie tulskiego dziennikarza, co wiedziała na temat tego miasta przed przyjazdem do klubu, odpowiedziała, że słynie ono z samowarów i mieszkał tam przez jakiś czas Lew Tołstoj. – Są tutaj największe zakłady zbrojeniowe w Europie i produkuje się tu znakomite pierniki – uzupełnia teraz Agata Karczmarzewska. – Żyje się tutaj normalnie, sklepy są zaopatrzona tak jak w Polsce, a ludzie mili i bardzo serdeczni. O kwestiach politycznych się nie wypowiadam.

Agata Karmarzewska na pytanie czy byłaby zainteresowana grą w reprezentacji Polski odpowiedziała, że na razie o tym nie myśli. – Skupiam na grze w klubie – powiedziała. – O kadrze nie myślę. Na pewno nie powiem nie, gdy zadzwoni do mnie trener.

Pierwszy mecz Tulica Tułamasz Tuła rozegra w niedzielę u siebie z Samorodkiem Chabarowsk. Zariecze Odincowo spotka z Leningradką Sankt Petersburg, a Bałakowskaja AES Bałakowo zagra na wyjeździe z Dynamem Jantar Kaliningrad.

Zobacz również:

Terminarz rosyjskiej Superligi kobiet

źródło: lsk.net.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Więcej artykułów z dnia :
2006-12-08

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved