Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > „Pieśń o małym rycerzu”

„Pieśń o małym rycerzu”

„Pieśń o małym rycerzu” zna chyba każdy kibic męskiej siatkówki w Polsce. Skąd wziął się pomysł, aby przewodni motyw z serialu „Przygody Pana Michała” przenieść na siatkarskie hale? Kto był ojcem nieoficjalnego hymnu reprezentacji Polski? Zapraszamy do lektury...

Po raz pierwszy została zaśpiewana na urodzinach dziennikarza katowickiego »Sportu« Krzysztofa Mecnera, który nam wówczas towarzyszył w czasie wyjazdów na mecze Ligi Światowej – zdradził Ireneusz Mazur. – Dlaczego? Pewnie dlatego, że nie jest on najwyższego wzrostu i dlatego, że ja pasjonuję się literaturą Henryka Sienkiewicza.

Pan Krzysztof wspomina tamten pamiętny wieczór: W pokoju hotelowym było około czterdziestu osób. Sam nie wiem jak wszyscy pomieścili się. Po złożeniu mi życzeń »Pieśń…« zaintonował Ireneusz Mazur.Uznawana dziś za nieoficjalny hymn reprezentacji siatkarzy melodia po raz pierwszy pojawiła się podczas Ligi Światowej’98 (mecz Polska – Jugosławia). – Chwyciło od razu, wszystkim się spodobało i tak już zostało. Teraz trudno sobie wyobrazić, żeby było inaczej – kończy Mazur.

Zupełnie inną historię powstania „hymnu” reprezentacji Polski siatkarzy podaje Grzegorz Kułaga, zajmujący się oprawą muzyczną meczów Polaków. – Kiedyś Bartek Heller doszedł do wniosku, że wniesie muzykę narodową na Ligę Światową. Został zainspirowany przez pewną rosyjską gazetę, w której po wygranym przez Polaków w Lipiecku 3:2, meczu z Rosją, pojawił się tytuł „Kozacy mają pazury”. Właśnie ten tytuł był impulsem, aby na meczach Ligi Światowej zagrać piosenkę o stepie i Ukrainie. Do dzisiejszego dnia nie mam pojęcia, dlaczego „Pieśń o małym rycerzu” tak na nas działa. Ta pieśń wszystkich jednoczy, uderza w nasz „dzwon narodowy”, który mamy w sercu – mówi Kułaga.

Niezależnie od tego, skąd wzięła się „Pieśń o małym rycerzu, któż dziś nie zna słów: W stepie szerokim, którego okiem nawet sokolim nie zmierzysz, wstań unieś głowę, wsłuchaj się w słowa pieśni o małym rycerzu.

źródło: inf. własna, mssiatkarzy.wp.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn

Więcej artykułów z dnia :
2006-12-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved