Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Siedem najlepszych zespołów świata pochodzi z Europy

Siedem najlepszych zespołów świata pochodzi z Europy

Podczas, gdy zespoły z Polski i Bułgarii wróciły z mistrzostw z medalami, reprezentacje z Serbii i Czarnogóry, Włoch, Francji, Rosji i Niemiec zakończyły turniej na pierwszych dziewięciu pozycjach. Czterech zawodników z Europy uzyskało indywidualne wyróżnienia.

Europa była najliczniej reprezentowana na tych mistrzostwach, aż dziewięć zespołów z 24 występujących pochodziło z tego kontynentu. W 2002 roku do mistrzostw świata zakwalifikowały się o dwa zespoły więcej. Na tegorocznych mistrzostwach osiem spośród dziewięciu zespołów zakwalifikowało się do kolejnego etapu rozgrywek, odpadła jedynie Grecja. Trzy : Polska, Serbia i Czarnogóra oraz Bułgaria zagrała w finałowej czwórce.

Spośród dziewięciu zespołów dwa wróciły z medalami (Polska i Bułgaria), czterech zawodników uzyskało indywidualne wyróżnienia. Z Bułgaria , najlepiej zagrywający Matey Kaziyski, Z Polski, najlepiej rozgrywający Paweł Zagumny oraz z Rosji Alexey Kuleshov (najlepiej blokujący), Alexey Verbov (najlepszy libero).Polska była jedynym półfinalistą , który nie przegrał żadnego spotkania w dotychczasowych rozgrywkach. W półfinale spotkała się z Bułgarią , mecz ten polski trener Raul Lozano opisał jako historyczne spotkanie (…) żadna z dwóch drużyn nie osiągnęła dawno tak wiele. Mimo, że spotkanie było bardzo zacięte a końcówki setów bardzo wyrównane drużyna z Polski zdołała pokonać zespół Martina Stoev’a 3:1. Jednakże Polacy w finałowym spotkaniu nie mogli już znaleźć w sobie tyle siły by stawić czoła przeciwnikowi. Polacy stracili swoją pierwszą od 1974 roku szansę by zostać po raz drugi mistrzami świata. Polski rozgrywający Paweł Zagumny otrzymał 50 000 dolarów za tytuł najlepiej rozgrywającego zawodnika.

Sklasyfikowana na 18 miejscu w międzynarodowym rankingu Bułgaria zaskoczyła swoich przeciwników. Bułgaria zakończyła fazę grupową na pierwszym miejscu, wyprzedzając Mistrzów Europy, Włochów oraz Czechów i sklasyfikowaną na piątym miejscu reprezentację USA.Bułgaria odniosła zwycięstwo nad reprezentacjami z Kuby, Niemiec i Francji by dostać się do finałowej czwórki. Pomimo, że przegrali półfinałowe spotkanie z Polską, Plamen Konstantinow i jego koledzy z drużyny skoncentrowali się na tym by wygrać brąz. Pokonali sklasyfikowaną na czwartym miejscu na świece Serbię i Czarnogórę. Po 20 latach Bułgaria mogła świętować zdobycie brązowego medalu oraz tytuł najlepeszego zagrywającego, który przypadł Mateyowi Kaziyskiemu.

Czwarta najlepsza na świecie drużyna, Serbia i Czarnogóra spisywała się na tych mistrzostwach znakomicie wygrywając spotkanie po spotkaniu, dopóki w rundzie drugiej nie zostali zatrzymani przez polską reprezentację. W półfinale „chłopcy w niebieskich strojach” przegrali swoje dwa mecze, kończąc te mistrzostwa na miejscu czwartym. To była ostatnia międzynarodowa impreza na której te dwa państwa wystąpiły pod wspólną nazwą. Razem z rozstającymi się państwami, które odeszły ze światową siatkówką pożegnał się również kluczowy zawodnik Vladimir Grbic, który jeszcze przed rozpoczęciem turnieju ogłosił, że odchodzi na „siatkarską emeryturę” , podobnie jak jego brat Nikola i Goran Vujevic. Będę ojcem za miesiąc, więc muszę podjąć jakąś decyzję. Oznajmił kapitan zespołu Nikola Grbic.

Mistrzowie Europy i numer dwa na świecie, Włosi zakończyli turniej na miejscu piątym po zwycięstwie nad Francją. Patrząc wstecz na cały turniej nasi zawodnicy nie zagrali najlepiej w pierwszej rundzie, ale mamy nadzieję , że ten wynik umożliwi nam lepsze przygotowanie się w przyszłości. – oznajmił kapitan zespołu Samuele Papi.

Francja sklasyfikowana na światowej liście na szóstym miejscu była silna w pierwszej rundzie, po której znalazła się na drugim miejscu za Brazylią, ale przegrała decydujące spotkanie z Bułgarią (2:3) w rundzie drugiej, które gwarantowało awans do półfinałów.

Rosja radziła sobie bardzo dobrze w rudzie eliminacyjnej przegrywając tylko jedno spotkanie z Serbią i Czarnogórą, ale po tym jak przegrali swój drugi mecz z Polską w rundzie drugiej, stracili szanse na awans do półfinału. Dwóch Rosjan, najlepiej blokujący Alexey Kuleshov i najlepszy libero Alexey Verbov otrzymali nagrody pieniężne.

Niemcy również znaleźli się pośród najlepszej dziesiątki. Zaczęliśmy od zwycięstwa i skończyliśmy zwycięsko. Mamy na swoim koncie więcej zwycięstw niż porażek”, podsumował trener Niemców Stelian Moculescu , Graliśmy na wysokim poziomie i jestem bardzo szczęśliwy, ponieważ jest to pierwszy raz, kiedy męska drużyna zakończyła mistrzostwa na wyższej pozycji niż żeńska, co zawsze dołowało naszych zawodników – ale to tylko żart!

źródło: CEV, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata

Więcej artykułów z dnia :
2006-12-05

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved