Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Strefowe podsumowanie 1. kolejki LSK

Strefowe podsumowanie 1. kolejki LSK

Pierwsza kolejka LSK przyniosła jedną niespodziankę. Nafta-Gaz Piła po pięciu setach uległa na wyjeździe Meblom Swarzędz AZS AWF Poznań. Forma zespołów na starcie ligi wyraźnie odbiega jeszcze od optymalnego poziomu.

Najwięcej emocji w miniony weekend dostarczyły kibicom siatkarki z Poznania i Piły. Niespodziewanie po dwóch pierwszych partiach gospodynie prowadziły 2:0. Trzeci set przebiegał pod dyktando Nafty, w końcówce AZS AWF zdołał wyrównać (21:21), jednak ostatecznie uległ 22:25. Podopieczne Wojciecha Lalka nie wykorzystały szansy na zwycięstwo w meczu również w partii czwartej prowadząc 22:18. O losach spotkania musiał zadecydować tie-break. Zawodniczki Jerzego Matlaka szybko straciły początkową przewagę 3:0 i dały sobie narzucić rytm gry rywalek, co zadecydowało o ich ostatecznej porażce. Mecz nie stał na wysokim poziomie, a oba zespoły potwierdziły, że w tym sezonie mogą być nieobliczalne.

IDM Swarzędz Meble AZS AWF Poznań – Nafta-Gaz Piła 3:2

(26:24, 25:22, 22:25, 24:26, 15:11)

Więcej o meczu

Po łatwym zwycięstwie w pierwszym secie, od pierwszej przerwy technicznej w partii drugiej siatkarki Winiar Kalisz oddały inicjatywę Stali Mielec. Zespół Jacka Wiśniewskiego perfekcyjnie wykorzystał niemoc w ekipie rywalek i w pełni zrewanżował się za deklasację sprzed kilkudziesięciu minut. Anna Barańska i jej koleżanki podrażnione porażką wrzuciły drugi bieg i po zmianie stron szybko zdobyły prowadzenie 9:3. Mielczanki zdołały odrobić straty i doprowadziły do emocjonującej końcówki. Set trzeci podobnie jak czwarty zakończył się ostatecznie zwycięstwem kaliszanek, jednak nękany problemami zespół Stali zasługuje na wielkie brawa za walkę i niustępliwość.

Winiary Kalisz – Stal Mielec 3:1

(25:14, 15:25, 25:22, 25:18)

Białostoccy kibice nie musieli czekać długo na pierwszą zwycięską partię swoich ulubienic w LSK. Na wstępie sobotniego meczu Pronar objął prowadzenie 8:4 i nie oddał go już do końca seta. W kolejnych odsłonach na parkiecie dominowały podopieczne Piotra Makowskiego, które zwyciężały kolejno do 15, 18 i 18. Zespół z Podlasia czeka jeszcze wiele pracy, aby ze „zlepka” ligowych indywidualności mógł stać się boiskowym kolektywem. Czy trener Kardas podoła zadaniu jakie postawili przed nim białostoccy działacze? Nadchodzące kolejki zapewne udzielą nam częściowej odpowiedzi na to pytanie. Już za tydzień kolejny poważny sprawdzian dla beniaminka – wyjazd do odległego Bielska-Białej.

Pronar Zeto Astwa AZS Białystok – Centrostal Focus Park Bydgoszcz 1:3

(25:21, 15:25, 18:25, 18:25)

Nie do końca tak wyobrażano sobie zapewne inaugurację sezonu ligowego w Bielsku-Białej. Aluprof pokonał Gwardię, jednak styl jaki zaprezentowały obie ekipy nie zachwycił chyba nikogo. Spotkanie obfitowało w proste, niewymuszone błędy. – Wygraliśmy, to najważniejsze, ale jednak styl nas nie zadowala – wzorem większości szkoleniowców zwycięskich ekip, mówił po spotkaniu trener BKS-u Jacek Skrok. Gwardzistki cieszyły się z ugrania na Podbeskidziu jednego seta i nawiązania równorzędnej walki przez długie fragmenty meczu. Młode siatkarki z Dolnego Śląska wspierane przez doświadczoną Katarzynę Mroczkowską powinny napsuć w tym sezonie sporo krwi drużynom walczącym o środek tabeli.

BKS Aluprof Bielsko-Biała – Dialog Gwardia Wrocław 3:1

(25:23, 25:19, 19:25, 25:20)

Pierwszą kolejkę spotkań zamykał mecz Gedanii z Muszynianką. Beniaminek z Gdańska wykorzystał brak koncentracji w ekipie „mineralnych” i zwyciężył w historycznej dla klubu, pierwszej partii na parkietach LSK. W kolejnych odsłonach mistrzynie Polski uporządkowały swoją grę i trener Serwiński mógł być zadowolony z ich postawy, co jest szczególnie ważne w obliczu wtorkowego meczu z Dynamem Moskwa w ramach Ligi Mistrzyń. W „szóstce” Leszka Milewskiego część spotkania rozegrała mistrzyni Europy z 2003 roku, Małgorzata Niemczyk-Wolska.

Energa Gedania Gdańsk – Muszynianka-Fakro Muszyna 1:3

(25:23, 22:25, 18:25, 17:25)