Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Marcin Prus: Dali nam lekcję siatkówki

Marcin Prus: Dali nam lekcję siatkówki

- Brazylijczycy dali nam szkołę siatkówki w pełnym tego słowa znaczeniu. Pokazali wszyskie swoje umiejętności, pokazali jak wykorzystywać słabości przeciwnika, a tym samym jak zdobywać mistrzostwo świata - podsumował mecz finałowy mistrzostw świata Marcin Prus.

Jak podobał się Panu mecz finałowy mistrzostw świata?

Gra Polaków mi się nie podobała. Oczekwiałem od nich innej gry w finale, z pewnością nie zaprezentowali tego, co są w stanie grać. Wydawało się, że w tym ostanim jedenastym meczu nasza reprezentacja pokaże się z lepszej strony. Wcześniej dawali znaki ku temu, że Brazyliczyków, którzy nie pokazywali wcześniej wszystkich swoich możliwości, można jednak pokonać. Canarinhos dali nam jednak szkołę siatkówki w pełnym tego słowa znaczeniu. Pokazali wszyskie swoje umiejętności, pokazali jak wykorzystywać słabości przeciwnika, a tym samym jak zdobywać mistrzostwo świata.To z pewnością przykre, że ten najsłabszy moment przydarzył się nam właśnie w finale.

Mimo wszystko nie rozpatruję tej całej sytuacji jako porażki. Jestem oczywiście szczęśliwy ze srebrnego medalu i uważam, że jest to spory sukces. Apetyt rósł w miarę jedzenia, wszyscy oczekiwali więc złota, wierzyli, że jego zdobycie jest realne. Powinnismy się jednak cieszyć również z tego wicemistrzostwa, bo jest to dopiero początek wielkich sukcesów polskiej reprezentacji. W grze Polaków dostrzec można było od początku tego turnieju ogromną konsekwencję, której nie było w turniejach wcześniejszych. Widoczne były efekty wielkiej pracy wykonanej pod wodzą trenera Lozano. Ogormne chęci i duch walki Polaków pokazywały przez dziesięć ostatnich meczów, że to oni będą stanowili o sile światowej siatkówki. Życzę chłopakom dużo zdrowia, aby następne turnieje grali w takiej formie, w jakiej byli w Japonii.

Duży wpływ na nasz wynik miało też pewnie to, że wszyscy nasi siatkarze byli zdrowi.

Na pewno większość ludzi, którzy stanowili trzon reprezentacji się wykruszyła i to nie jest tak, że wszyscy byli zdrowi. Tam po prostu byli zdrowi ci, którzy być musieli, bo poza Krzysztofem Ignaczakiem trener Lozano nie miał zawodników, których mógłby desygnować do gry.Jeśli chodzi o turniej to na pewno poza meczem półfinałowym, w którym kostkę skręcił Piotr Gacek, cały został rozegrany bez kontuzji i wszyscy zawodnicy pokazali, że są w stanie przezwyciężyć wszelkiego rodzaju ból, który po trudach spotkań mógłby się ujawniać.

Których zawodników wyróżniłby Pan za ten turniej. Czy podziela Pan zdanie fachowców, którzy do najlepszej trójki mistrzostw wybrali Mariusza Wlazłego, a Paweł Zagumny został najlepszym rozgrywającym?

Jeśli chodzi o „Gumę”, to zawsze uważałem – tak jak jego ojciec Lech Zagumny – że prędzej czy później będzie on najlepszym rozgrywającym na świecie. Z Pawłem gra się naprawdę rewelacyjnie i można z nim robić cuda. Jeśli chodzi o innych zawodników, to bardzo dobrze zaprezentowali sie nasi środkowi – do nich kieruję specjalne słowa uznania. Akurat do piłek, które grała Brazylia w finale bardzo mało ludzi dałoby radę na skrzydła dojść. Z pewnością bardzo duży postęp poczynił Łukasz Kadziewicz. Odkryciem trenera Lozano był Daniel Pliński.

Wydaje się, ze my jesteśmy teraz w tym miejscu, w którym osiem lat temu, również po mundialu w Japonii była reprezentacja Serbii i Czarnogóry, która też doszła wówczas do finału i też w nim przegrała, a potem zdobywała olimpijskie złoto.

Uważam, że jeśli zdrowie pozwoli to możemy realnie myśleć o tym, że będziemy sięgali po najwyższe trofea. Nasi siatkarze są teraz w najlepszym wieku do gry na maksymalnych obrotach. Zawsze twierdziłem, że prędzej czy później Polacy zdobędą któryś z medali, albo na igrzyskach, albo w mistrzostwach świata, gdyż złote pokolenia juniorów trenera Mazura i Rysia nie mogły odejść w zapomnienie. Gruszka, Zagumny, Świderski, Wlazły – są to zawodnicy, którzy już osiągali sukcesy i teraz przyszedł ich nastepny etap.

Rozmawiał – Grzegorz Wojnarowski

źródło: mssiatkarzy.wp.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata, reprezentacja Polski mężczyzn

Więcej artykułów z dnia :
2006-12-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved