Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ: Rosjanie już szukają przyczyn niepowodzenia

MŚ: Rosjanie już szukają przyczyn niepowodzenia

Siatkarze Rosji nie powtórzyli sukcesu koleżanek z żeńskiej drużyny, które zdobyły tytuł mistrzyń świata. Podopieczni Zorana Gajića przegrali w kluczowych meczach z Serbami i Polakami, zajęli w grupie trzecie miejsce i nie weszli do półfinału.

Rosjanie jadąc na mistrzostwa świata byli jednymi z faworytów. „Izwiestia” znalazły cztery przyczyny porażki „Sbornej”.

Pomyłka przy wyborze zawodnikówGłówną przyczyną niepowodzenia reprezentacji Rosji wskazywaną przez specjalistów są błędy przy budowaniu składu drużyny. – Zawodnicy, którzy wyszli na boisko przeciw Serbom i Polakom, nie mogli mierzyć się z nimi – mówi główny specjalista w dziedzinie męskich drużyn Ogólnorosyjskiej Federacji Siatkówki Jurij Furajew. – Dopiero walka z Kazachstanem czy Tunezją jest na ich poziomie. Wygrali i są zadowoleni…. Siatkarskie autorytety nie mogę zrozumieć, czy kierował się Zoran Gajic przy kompletowaniu drużyny. Przecież do reprezentacji byli zaproszeni nawet ci, którzy przesiedzieli rozgrywki w sowich klubach na ławce rezerwowych.

Słabe przygotowanie fizyczne

W najważniejszych meczach podopiecznym Gajica, co łatwo było zauważyć, nie starczało sił. Można nawet powiedzieć, że w pojedynku z Polakami Rosjanie oddali końcówki trzeciego i czwartego seta, kiedy to nie mieli już siły grać. A wyjść na zmianę nie było komu – okazało się, że brak strategicznej rezerwy u trenerów.

Niewystarczająca wola walki

Szczerze mówiąc, momentami ja po prostu nie poznawałem naszej drużyny – komentuje Jurij Furajew. – Gdzie zapał, gdzie chęci wygrania?. Woli walki, która była zawsze charakterystyczną cechą radzieckich, potem rosyjskich reprezentacji, w Japonii ewidentnie nie starczyło. Może to być związane z niedostatecznym przygotowanie formy zawodników. Kiedy nie ma sił, ciężko nastawić się na walkę. Natomiast Polacy znaleźli w tym możliwość przełamania przebiegu meczu, i po dwóch przegranych setach – ostatecznie wygrali.

Błąd przy wyborze kapitana

Eksperci od razu sceptycznie zareagowali na mianowanie Siemiona Połtawskiego kapitanem drużyny. Ci, którzy go dobrze znają, zgodnie oświadczyli – to nie jest typ lidera. Gra Połtawskiego zbyt często zależy od chwilowego nastroju: jeśli nie jest w humorze, to i nie walczyć będzie. Poza tym, zawodnik moskiewskiego Dynama, nie umie poprowadzić za sobą partnerów. Do tego zdarzają się i problemy dyscyplinarne z nim: wystarczy wspomnieć, jak przyłapano go z butelką piwa w czasie zgrupowania. Zdaniem ekspertów, na funkcję kapitana reprezentacji całkowicie pasował przyjmujący Siergiej Makarow, ale Gajic nie poświęcił mu swojej uwagi.

Los Gajica wyjaśni się w grudniu

Przegrana w Japonii postawiła pod znakiem zapytania dalsze prowadzenie reprezentacji przez Zorana Gajica. Jego dwuletni kontrakt kończy się równo z Nowym Rokiem, a przedłużenie umowy w największym stopniu zależało od występu reprezentacji w kraju wschodzącego słońca. – Nasza reprezentacja wraca do Moskwy 5 grudnia, a 26 odbędzie się konferencja Ogólnorosyjskiej Federacji Siatkówki. Na niej zostaną podsumowane wyniki udziału w japońskich Mistrzostwach i będzie podjęta decyzja w sprawie Gajica – twierdzą w OFS.

źródło: inf. własna, Izwiestia

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata

Więcej artykułów z dnia :
2006-12-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved