Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Przygotowanie kondycyjne zawodników i trening dzieci

Przygotowanie kondycyjne zawodników i trening dzieci

Strefa Siatkówki we współpracy z Edukacja SA i katowickim AWF, prezentuje kolejne materiały szkoleniowo-metodyczne. Od dziś możecie u nas przeczytać o treningu dzieci w piłce siatkowej jak też o przygotowaniu kondycyjnym zawodników.

Przygotowanie kondycyjne siatkarza

Pod pojęciem przygotowania kondycyjnego rozumie się pedagogiczny proces ukierunkowany na polepszenie zdrowia, poprawę stanu rozwoju fizycznego, doskonalenie zdolności kondycyjnych (siłowych, szybkościowych, wytrzymałościowych oraz gibkości) i zwiększenie możliwości funkcjonalnych.Zadania przygotowania kondycyjnego wynikają z ogólnych zadań systemu treningu sportowego i uzależnione są od konkretnych, specyficznych właściwości dyscypliny (siatkówki). Do podstawowych zadań treningu kondycyjnego zalicza się:

1. Zwiększenie możliwości funkcjonalnych organizmu w celu stopniowego przygotowania zawodników do dużych (pod względem objętości i intensywności) obciążeń treningowych i startowych, które zapewniają polepszenie specjalnej wydolności do pracy i osiąganie wysokich rezultatów sportowych.

2. Kształtowanie zdolności kondycyjnych – siłowych, szybkościowych, wytrzymałościowych, gibkości, a także rozwijanie powiązanych z nimi kompleksów zdolności kondycyjnych i koordynacyjnych, od których uzależniona jest efektywność działań podczas gry (szybkościowo-siłowych, wytrzymałości siłowej i szybkościowej wytrzymałości koordynacyjnej i innych).

Przeczytaj cały artykuł


Podstawowe prawidłowości treningu dzieci w piłce siatkowej

Jedną z najważniejszych prawidłowości jest kreatywne (twórcze) podejście trenera do pracy. Im treningi będą dla dzieci ciekawsze, tym większe przyniosą efekty. Trzeba pamiętać, że świat widziany oczami dziecka cechuje się nastawieniem na przygodę i zabawę. Stwarzając na treningu warunki do rozbudzenia zainteresowania i pasji w dziecku, zapewniamy sobie wewnętrzną motywację podopiecznego. Najlepsi szkoleniowcy młodzieżowi to ludzie kreatywni, którzy potrafią tak zainteresować swoich zawodników, że każdy kolejny trening jest dla nich czymś ciekawym, jest właśnie prawdziwą przygodą. Młody zawodnik musi przed treningiem odczuwać zaciekawienie, musi mieć na ten trening ochotę, a nawet powinien wyczekiwać treningu z niecierpliwością. Z licznych przykładów wynika, że twórczy szkoleniowcy potrafią zmotywować zawodników do pracy swoim zapałem, pasją i pomysłowością.

Przeczytaj cały artykuł

źródło: Strefa Siatkówki

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Więcej artykułów z dnia :
2006-11-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved