Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ gr. E: Zwycięstwa Tunezji i Kanady

MŚ gr. E: Zwycięstwa Tunezji i Kanady

Argentyna po przegraniu z Kanadą i Tunezja po zwycięstwie z Portoryko, zakończyły udział w japońskich MŚ. Kanada i Portoryko zagrają o miejsca 9-12 w sobotę oraz w niedzielę.

Smutny koniec na tych mistrzostwach świata mieli siatkarze Argentyny. Po porażce z Kanadą odpadli z dalszej rywalizacji i wracają do domu. Początek spotkania nie zapowiadał takiego obrotu sprawy. Argentyńczycy zaczęli odważnie i szybko zdominowali swoich przeciwników. Gaston Giani i Marcos Milinkovic siali spustoszenie w szeregach obronnych Kanadyjczyków. Glen Hoag próbował dokonywać roszad w składzie, na boisku pojawił się nowy nabek radomskiego Jadaru, Dallas Soonias, ale niewiele to pomogło. Dwa pierwsze sety padły łatwo łupem Argentyńczyków do 19 i do 18.

Trzeci set nie zapowiadał zmiany sytuacji. Argentyna schodziła na przerwy techniczne prowadząc 8:4 i 16:14, jednak Kanadyjczycy doprowadzili w końcu do remisu 21:21 i po ataku Louisa-Pierre Mainville objęli prowadzenie. Kolejne dwa punkty zdobył Steve Brinkman a set zakończył wspaniały blok na Milinkovicu. W czwartym secie to już podopieczni Glena Hoaga dyktowali warunki na parkiecie. Na drugą przerwę techniczną schodzili z trzypunktową przewagą, którą później już tylko powiększali. Set znów zakończył się skutecznym blokiem Kanadyjczyków.

Piąty set rozpoczął się od wyrównanej walki punkt za punkt. Kanadyjczycy na moment odskoczyli (8:6), ale zawodnicy z Ameryki Południowej natychmiast wyrównali. Przy remisie 11:11 dwa punkty zdobył Mainville i tej przewagi Kanadyjczycy nie oddali do końca seta.

Argentyna – Kanada 2:3 (25:19, 25:18, 21:25, 20:25, 13:15)

Argentyna: Milinkovic, Porporatto, Scholtis, Spajic, De Cecco, Giani, Meana (l) oraz Bidegain, Efron, Concina i Hernandez

Kanada: Bemier, Koskie, Duerden, Youngberg, Brinkman, Winters, Lewis (l) oraz Munday, Cardinal, Mainville, Soonias i Grapentine

Z pewnością do historii przejdzie pierwsza partia meczu Portoryko z Tunezją. Był to najdłuższy set na tych mistrzostwach. Rozpoczął się pomyślnie dla Portorykańczyków, którzy cały czas utrzymywali kilkupunktową przewagę. Skutecznie grał Jose Rivera, na środku straszyli Rene Esteves i Luis Rodriguez. Tunezyjczycy jednak dogonili swych przeciwników w końcówce, która miała bardzo chaotyczny przebieg. Tunezja nie wykorzystała w sumie sześciu piłek setowych. W końcu ostatni punkt seta zdobyli Portorykańczycy i oni cieszyli się ze zwycięstwa. Opłacili to jednak kontuzją Jose Quinonesa, który nie pokazał się już na parkiecie. Zawodnicy z Afryki nie wydawali się rozbici ta porażką i bardzo dobrze rozpoczeli kolejną partię. Portorykańczycy jednak odrobili pięciopunktową stratę i znów mieliśmy remis 24:24 w końcówce seta. Tym razem Kaabi udanym atakiem z prawej strony rozstrzygnął losy seta na korzyść Tunezji.

Trzeci set to popis gry w wykonaniu Hectora Soto i całego zespołu Portoryko. Na druga przerwę techniczną schodzili z przewagą sześciu punktów, a całą partię wygrali do 16. I gdy wydawało się, że całe spotkanie padnie ich łupem, w czwartej partii znów przebudzili się Tunezyjczycy. Ben Brik doskonale kierował blokiem, na którym zatrzymywał się Soto. Portorykańczycy próbowali jeszcze gonić w końcówce, ale nie dali rady i Tunezyjczycy doprowadzili do piątej partii. W tie-breaku trener zawodników z Ameryki Środkowej był zmuszony poprosić o przerwę już przy stanie 5:1 dla Tunezji. Tej przewagi Afrykanie nie oddali już do końca doskonale grajac blokiem. Mecz zakończył atak w aut Hectora Soto.

Portoryko – Tunezja 2:3 (40:38, 26:28, 25:16, 22:25, 11:15

Portoryko: Rivera J., Rivera V., Perez, Estevez, Rodriguez, Soto, Berrios (l) oraz Quinones, Mattias i Escalante

Tunezja: Ben Brik, Ghezal, Hfaiedh, Guidara, Kaabi, Karamosly, Besrour (l) oraz Trabelsi, Ben Abbes, Ben Tara i Khaled