Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Raul Lozano: Znaczenie mają punkty, nie sety

Raul Lozano: Znaczenie mają punkty, nie sety

To, że Polacy wygrali dotychczasowe mecze bez straty seta, zadziwia wielu ludzi. Trenera Raula Lozano to nie dręczy. – Najważniejsze jest, aby wygrywać mecze, niekoniecznie w trzech setach – powiedział po dzisiejszym spotkaniu z Kanadą.

Jeśli dwa zespoły mają taki sam bilans meczów, liczą się wtedy małe punkty. Wygrane i stracone sety są bez znaczenia. – mówi Lozano. – Punkty wyznaczają różnicę pomiędzy miejscami.

Polacy, znajdujący się w rankingu FIVB na 8. miejscu, pokonali w pierwszej rundzie wszystkie zespoły 3:0. Podobnie spisują się w teraz w Sendai, gdzie rozgromili już Tunezję i Kanadę. Są więc na dobrej drodze do półfinałów, jednak przed nimi dwa najtrudniejsze spotkania – z Rosją oraz Serbią.

Aby zdobyć mistrzostwo świata należy rozegrać w sumie jedenaście spotkań: pięć w pierwszej rundzie, cztery w kolejnej, jedno w półfinale oraz finał. Polacy mają już za sobą siedem wygranych meczów, zostały im więc jeszcze cztery. Teraz skupią się przede wszystkim na wtorkowym pojedynku z Rosją.

Każdy trener podczas tej imprezy powtarza swoim zawodnikom, aby skupiali się tylko na najbliższym spotkaniu, a nie na wszystkich. – mówi Lozano.

Oglądając swoich podopiecznych od początku japońskiej imprezy, Lozano twierdzi, że to kombinacja umiejętności i mentalności daje im siłę. – Dużo pracujemy nad stroną techniczną oraz nad tym, aby skupić się na konkretnych sytuacjach podczas meczu. Nie jestem pewien, która z tych rzeczy jest najważniejsza, ale ich kombinacja daje dobre rezultaty.

źródło: FIVB, inf. własna