Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ: Szósty raz bez straty seta

MŚ: Szósty raz bez straty seta

Polacy odnieśli kolejne zwycięstwo na japońskich MŚ 2006. Dzisiaj pokonali 3:0 ekipę Tunezji i był to ich szósty mecz bez straty seta. Jutro naszych siatkarzy czeka spotkanie z Kanadą.

Bardzo dobrze rozpoczęli pierwszą partię Polacy. Skuteczne ataki oraz podwójny blok Zagumnego i Kadziewicza wyprowadziły polską reprezentację na prowadzenie 4:1. Jednak chwilowa słabsza postawa Biało – czerwonych w przyjęciu spowodowała, że Tunezyjczycy wyrównali do stanu 4:4. W późniejszej części seta obydwa zespoły grały punkt za punkt, jedynie po skutecznym ataku z drugiej linii Michała Winiarskiego Polacy prowadzili przy pierwszej przerwie technicznej 8:6. Po przerwie Polacy utrzymywali przez krótki czas dwupunktową przewagę, jednak kłopoty ze skutecznym zakończeniem ataków spowodowały, że po udanej kontrze Kaabiego najskuteczniejszego tunezyjskiego zawodnika oraz długiej akcji pomyślnie zakończonej przez Tunezyjczyków to zespół z Afryki wyszedł na prowadzenie 10:9. Od tego momentu drużyny grały punkt za punkt i dopiero po ataku ze środka Daniela Plińskiego Polacy wszyli na prowadzenie 16:14. Polacy zaczęli grać skuteczniej w ataku, a także w bloku. Po pojedynczym bloku Kadziewicza na Karamoslym oraz sprytnej kiwce Zagumnego było 19:16 dla polskiej reprezentacji. Tunezyjczycy nie pozwolili jednak Polakom odskoczyć zbyt wysoko po ataku Ben Brika oraz skutecznej kontrze Karamoslyego był już remis 21:21. Polacy nie dali rozegrać się przeciwnikom. Najpierw Pliński z Wlazłym i Winiarskim ustawili szczelny skuteczny blok, a chwilę później skutecznie z kontry zagrał Winiarski i było już 24:21 dla polskiej reprezentacji. Seta zakończył atak Mariusza Wlazłego. Pierwszą partię Polacy wygrali 25:22.

Mimo, że na samym początku drugiej odsłony spotkania gra była wyrównana po obu stronach siatki to widać było poprawę w grze polskiej reprezentacji. Skuteczniejsza gra w ataku – trzy skuteczne ataki Winiarskiego oraz skuteczna gra w bloku Plińskiego – najpierw w pojedynczym bloku, później w podwójnym wraz z Sebastianem Świderskim oraz w potrójnym z Sebastianem i Mariuszem Wlazłym pozwoliły Polakom uciec przeciwnikom na dwa punkty 9:7. Z każdą chwilą biało – czerwoni podwyższali przewagę. Dwa potrójne bloki Kadziewicza, Świderskiego i Zagumnego, jeden pojedynczy blok naszego środkowego oraz skuteczne kontrataki Winiarskiego i Wlazłego pozwoliły uciec Polakom do stanu 17:9. Wiadome było, że Tunezyjczycy nie odrobią tych strat, więc podopieczni trenera Lozano grali bardzo na luzie. Tunezyjczycy starali się jeszcze choć trochę zmniejszyć przewagę Polaków. Skutecznie w ataku grał młody Kaabi a także Karamosly. Jednak jedna skuteczna zagrywka, której nie przyjął polski libero nie wystarczyła nawet by zagrozić Biało- czerwonym. Przy stanie 19:13 Grzegorz Szymański zmienił Mariusza Wlazłego, któremu trener Lozano dał do końca meczu odpocząć. Polacy grali spokojnie by skończyć tego seta. W końcówce partii tunezyjskim siatkarzom udało się jeszcze zablokować naszego środkowego, Łukasza Kadziewicza. Nie zagroziło to jednak naszemu zwycięstwu w tym secie. Seta zakończyła długa akcja, którą zakończył skuteczny blok Kadziewicza. Polska wygrała tę partię 25:18.

Od dobrej gry zaczęli Polacy trzeciego seta. Po skutecznej zagrywce Świderskiego – najlepiej punktującego w tym meczu polskiego zawodnika, było 3:1 dla Polski. Sytuacja szybko się zmieniła. Po autowym ataku Kadziewicza ze środka był już remis 3:3, a po bloku Sellamiego na Świderskim było już 5:3 dla Tunezji. Na pierwszą przerwę techniczną zespoły schodziły przy jednopunktowym prowadzeniu Tunezyjczyków 8:7. Dobrze w ataku po tunezyjskiej stronie radził sobie Hfaiedh. Dopiero po skutecznym ataku Kadziewicza z przechodzącej polska reprezentacja wyszła na prowadzenie 12:11, które straciła niedługo potem po ataku w aut Szymańskiego. Sprytna zagrywka, do której nie zdążył Piotr Gacek dała tunezyjskiej reprezentacji trzypunktowe prowadzenie 18:15. Polacy na szczęście zaczęli grać skutecznie w ataku, co pozwoliło im na odrobienie strat. Po błędzie w ustawieniu tunezyjskiej drużyny na tablicy wyników widniał remis 21:21. Skuteczny blok Winiarskiego oraz jego skuteczny plas w nie broniony środek boiska dał Polakom piłkę setową. Seta i cały mecz zakończył atak Szymańskiego.

Polska – Tunezja 3:0 (25:22, 25:18, 25:23)

Polska: Winiarski, Pliński, Zagumny, Wlazły, Kadziewicz, Świderski, Gacek (l) oraz Szymański

Tunezja: Ben Brik, Gezal, Hfaiedh, Guidara, Kaabi, Karamosly, Besrour (l) oraz Trabelsi, Ben Tara i Ben Abbes