Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ: Szanse na medal coraz większe

MŚ: Szanse na medal coraz większe

Zakończyła się pierwsza faza Mistrzostw Świata i można pokusić się w tym momencie o pewne podsumowania i przypuszczenia. Reprezentacja Polski, jako jedyna w tym turnieju, odniosła pięć zwycięstw, nie tracąc przy tym choćby seta.

Faktem jest jednak, że rywali mieliśmy, co najwyżej przeciętnych, żeby nie powiedzieć słabych.

Z pierwszej dziesiątki światowego rankingu trafiliśmy do grupy z Argentyną oraz gospodarzem – Japonią, ale oba te zespoły nie prezentują wysokiej formy w tym turnieju, choć na ostateczne wnioski należy poczekać do czasu konfrontacji tych drużyn z Rosją oraz Serbią i Czarnogórą. Patrząc realnie, nie wydaje mi się, aby któryś z zespołów awansujących z naszej grupy mógł zagrozić poważnie Rosjanom czy Serbom. Awans trzeba będzie wywalczyć samemu, tylko czy stać na to naszych siatkarzy?Kluczowy dla naszego awansu do finału okaże się prawdopodobnie wtorkowe spotkanie ze Sborną. W przypadku zwycięstwa wszystko będzie jasne, a mecz kolejny okaże się już tylko walką o zwycięstwo w grupie. Z pewnością w spotkaniu z Rosją decydującym elementem będzie przyjęcie zagrywki rywali, w której bryluje przede wszystkim Połtawski. Dokładne przyjęcie będzie niezbędne Pawłowi Zagumnemu w mijaniu rewelacyjnej rosyjskiej „ściany”, w której wyróżniają się Kuleszow i Kazakow. Nasz rozgrywający gra jak na razie w tym turnieju wspaniale, ale prawdziwy kunszt będzie musiał pokazać właśnie w starciach z Rosją oraz Serbią.

A więc czy jest szansa na pokonanie zespołu Zorana Gajica? Takiej szansy jak teraz możemy się długo nie doczekać. W zespole brakuje świetnego Chamuckiego, podpory przyjęcia Tietiuchina oraz Baranowa, który samą zagrywką potrafił zniechęcić do gry naszych reprezentantów. Przede wszystkim Polacy muszą starać się omijać zagrywką libero rywali – Werbowa, który jak na razie przyjmuje w turnieju ze skutecznością prawie 84%! (dla porównania Piotr Gacek ma 51%), a pamiętać należy, że Rosjanie grali już z bardzo silną Serbią. Nie ulega wątpliwości, że nasi reprezentanci by wygrać musza zagrać wspaniały mecz, ograniczając do minimum własne błędy oraz jak wspomniałem wcześniej, być ogromnie skoncentrowanym w przyjęciu. O atak byłbym spokojny, gdyż przy dokładnym rozegraniu nasi atakują bardzo skutecznie.

Niewątpliwie Rosjanie po porażce 0-3 z Serbami będą ogromnie zdeterminowani by wygrać z polską drużyną. Należy przypomnieć, że 4 lata temu w Argentynie przegrali aż 2 mecze w pierwszej fazie grupowej i bardzo szczęśliwie awansowali do dalszych gier. Jednak od drugiej fazy, z meczu na mecz grali coraz lepiej (pokonali też Polaków 3-2) i ostatecznie zostali drugą drużyną globu. Tymczasem w przypadku naszych reprezentantów było dokładnie odwrotnie – wspaniała gra w grupie (m.in. wygrana z Italią), a w drugiej fazie porażki z Rosją oraz kompromitująca przegrana z Portugalią, która wyrzuciła nas z turnieju. Miejmy nadzieję, że nasi reprezentanci dojrzeli do osiągnięcia wielkiego sukcesu i taka sytuacja w tym roku nie ma prawa się powtórzyć. Szansa gry o medale jest naprawdę ogromna i szkoda byłoby ją zmarnować.

W przypadku porażki z Rosją Polacy nie tracą jeszcze szans na awans, ale potrzebne będzie przekonujące zwycięstwo z Serbią i Czarnogórą. Paradoksalnie mecz środowy może okazać się dużo łatwiejszy. Gdyby bowiem Serbowie łatwo uporali się z Japonią, Portoryko i Argentyną (a tak zapewne będzie), nasi rywale ze względu na zdecydowanie najlepszy stosunek małych punktów, będąc pewnymi awansu, mogą wystawić przeciw nam kilku rezerwowych graczy. Wówczas, w przypadku nieznacznego zwycięstwa Polski, Serbowie mieliby lepszy bilans punktów od Rosji i Polski (przy jednej porażce wszystkich trzech drużyn) i graliby dalej. To są jednak tylko dywagacje i mimo wszystko założyć należy, iż rywale będą walczyć z naszym zespołem w najmocniejszym składzie, dlatego należy się zastanowić jak ich pokonać.

Po zmianie trenera (Lubomira Travicę zastąpił Igor Kolakovic) zespół ten nie stracił nic ze swojej wartości i prezentuje się nad wyraz solidnie. Do drużyny powrócił jej charyzmatyczny lider Vladimir Grbic, a nadal wspaniale grają doświadczeni Nicola Grbic i Goran Vujevic (jedyny Czarnogórzec w zespole). Wciąż jednak o sile ataku tego zespołu decyduje przede wszystkim rewelacyjny Ivan Milijkovic i to chyba zatrzymanie tego gracza będzie kluczem do naszego zwycięstwa. Nicola Grbic jest jednak doświadczonym rozgrywającym i na pewno lidera Serbów znacząco wspomogą w ataku Vujevic oraz brat Nicoli – Vladimir. Nie należy również zapominać o świetnym środkowym Gericiu, jednym z najlepszych blokujących świata. Nasi rywale jak na razie wspaniale w tym turnieju grają w przyjęciu (szczególnie Vujevic i libero Samardzic), dlatego wydaje się, że musimy zagrać z nimi bardzo ryzykownie (i rzecz jasna skutecznie) w zagrywce, gdyż bez tego o zwycięstwo będzie bardzo trudno. Mimo, iż drużyna Serbii jest zespołem wiekowo zaawansowanym, nie powinniśmy liczyć na zmęczenie czołowych graczy. Igor Kolakovic w kilku meczach wystawił do boju rezerwowych, odciążając w ten sposób doświadczoną pierwszą szóstkę. Młodzi zmiennicy robią jednak szybkie postępy i tacy zawodnicy jak Bojovic czy Podrascanin niedługo z powodzeniem zastąpią starszych kolegów. Natomiast inny gracz młodego pokolenia – Bjelica grywa już regularnie w pierwszej szóstce.

Niewątpliwie mamy w tym roku gigantyczną szansę osiągnięcia wielkiego sukcesu na MŚ, jakim byłby już awans do najlepszej czwórki turnieju. Wystarczy popatrzeć na grupę F, gdzie jest 8 bardzo dobrych, wyrównanych zespołów. Przykładowo reprezentacja Niemiec, mimo, iż wygrała w grupie ze znakomitą Francją, może w ogóle nie wejść do pierwszej ósemki turnieju. Polakom do awansu do półfinału może wystarczyć tylko jedno zwycięstwo z wymagającym rywalem. Tylko i aż. Miejmy nadzieję, że uda się wygrać nie jeden, a oba kluczowe mecze o awans. Wówczas po wykonaniu planu maksimum, na luzie, można powalczyć o naprawdę wielki wynik w fazie finałowej.

autor artykułu – Asam Banasiak (sports.pl)

źródło: sports.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata, reprezentacja Polski mężczyzn

Więcej artykułów z dnia :
2006-11-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved