Strona Główna > Aktualności > II liga mężczyzn > Orzeł przełamał się

Orzeł przełamał się

Siatkarze z Międzyrzecza przed swoją widownią pokonali wyżej notowaną drużynę AZS-u UAM Poznań. Gościom nie udało się znalezienie recepty na spokojnie i rozsądnie grającego Orła.

Gospodarze pod wodzą kapitana, wracającego do formy po kontuzji, środkowego Marcina Karbowiaka, wydawali się być na boisku bardzo spokojni od pierwszych minut spotkania. Dobrze przyjmowana zagrywka pozwalała rozgrywającemu Orła, Grzegorzowi Pająkowi, dzielić równomiernie piłki między swoich partnerów. Natomiast dość czytelna gra akademików pozwalała ustawić równy, czasem nawet potrójny blok. Dwa razy taki blok miejscowych próbował obić najbardziej rutynowany w ekipie gości Damian Lisiecki, ale niezbyt czujni partnerzy pozwalali piłce opaść na swoje pole gry. Szybko wzięty czas przez drużynę z Poznania nie przyniósł rezultatu i po konsekwentnej grze goście objęli czteropunktowe prowadzenie 10:6. Stan seta wyrównał się kiedy to po stronie Orła dwa błędy z rzędu przydarzyły się w ataku Wojciechowi Janasowi. Na tablicy wyników było wtedy po 14 i stan remisowy utrzymywał się przez kilka akcji. Poznaniacy chwilę później popełniają kilka błędów, m.in. Lisiecki atakuje w aut a następnie zostaje zablokowany i stan seta to 23:19 dla Orła. Kiedy wydaje się, że koniec partii jest już bliski, na zagrywce po stronie AZS pojawia się Wojciech Małka i kilkoma mocnymi serwisami zmusza rywali do błędów w przyjęciu i ataku i tym samym doprowadza do wyrównania 23:23. Kilka następnych piłek to walka cios za cios. Akademicy bronią trzy piłki setowe, jednak dwa błędy w końcówce – Grabowski dotyka siatki a Kramer przewraca się pod siatką na boisko rywala – doprowadzają do wygranej gości w pierwszym secie 28:26.

Druga odsłona rozpoczyna się od wymiany ciosów dwóch rozgrywających. Najpierw Grzegorz Pająk w polu zagrywki posyła dwie silne piłki na stronę siatkarzy z Poznania. Chwilę później jego vis a vis Bartłomiej Wojnowski odpłaca się tym samym gospodarzom. Orzeł wypracowuje sobie skromną dwupunktową przewagę, ale gra z taką psychiczną swobodą, że taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas. Wielkopolanie doprowadzają jeszcze do remisu 15:15, ale chwilę potem to znów gospodarze prowadzą 19:16 po dobrych akcjach ze środka Marcina Karbowiaka i Michała Pajora. Kolejne punkty Orła to dobry blok na Bartłomieju Kramerze oraz silnie bita zagrywka Pająka i prowadzenie Międzyrzeczan rośnie do czterech punktów 21:17. Tym razem końcówka seta zagrana przez gospodarzy jest dokładnie i uważnie. Partia kończy się blokiem na Wojciechu Małce – jedynym zawodniku AZS-u, który próbował nawiązać walkę z siatkarzami Orła. Odsłona kończy się wygraną zawodników z Międzyrzeca 25:20. Najpewniejszym punktem w zespole gospodarzy był dobrze dysponowany atakujący Wojciech Wesołowski.

Trzecią partię Orły rozpoczynają z tzw. wysokiego „C”. Najpierw zatrzymany blokiem jest Bartek Kramer. Następnie świetną passę w polu zagrywki rozpoczyna Grzegorz Pająk, którą kończy dopiero przerwa na żądanie trenera i kapitana AZS-u, Damiana Lisieckiego, przy stanie 5:0. Obraz gry po przerwie nie ulega jednak zmianie. Sytuacji nie poprawia też pojawienie się na boisku Kamila Pikulskiego. Gospodarze prowadzą, spokojnie punktując m.in. po atakach Michała Pajora na środku siatki a także po kombinacyjnych akcjach zakończonych przez Wesołowskiego. Znów dwa punkty bezpośrednio z zagrywki zdobywa Pająk. Orły podbijają kilka trudnych do obrony piłek i wyprowadzają kontry. Przez cały mecz zabójczo skuteczny Marcin Karbowiak blokuje i atakuje. Damian Lisiecki wprowadza na boisko zmianowego rozgrywającego Mateusza Koniecznego, ale i to nie daje wymiernego efektu w postaci skuteczniejszej gry siatkarzy ze stolicy Wielkopolski. Miejscowi gracze prowadzą 20:13. Następnie kilka punktów dokłada jeszcze najlepszy w ich szeregach Wojciech Małka, ale przewaga Orłów jest niepodważalna. Set kończy się efektownym atakiem w wykonaniu Wojciecha Wesołowskiego.

MOW Orzeł MiędzyrzeczKU AZS UAM Poznań 3:0 (28:26, 25:20, 25:17)

MOW Orzeł: G. Pająk, M. Pajor, W. Janas, M. Jakubczak, W. Wesołowski, M. Karbowiak (kap) i P. Kabziński (libero)

Trener: Andrzej Stanulewicz

KU AZS: Ł. Grabowski, D. Lisiecki (kap), B. Kramer, W. Małka, L. Karolkiewicz, B. Wojnowski, i M. Iglewski (libero) oraz M. Piszczyk, K. Pikulski, M. Konieczny

Trenerzy: Damian Lisiecki, Andrzej Koziński