Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ gr. A: Podopieczni trenera Rysia wygrali z Portoryko

MŚ gr. A: Podopieczni trenera Rysia wygrali z Portoryko

Gdy wczoraj zespół Portoryko ograł Argentynę, mówiono o niespodziance. Co można więc powiedzieć dzisiaj, gdy to samo Portoryko przegrało 2:3, w spotkaniu ze "słabym" Egiptem?

Oba zespoły przystąpiły do tego spotkania z rezerwą. Widać to było w pierwszych minutach, kiedy każda akcja miała na celu „wybadanie” przeciwnika. Na drugą przerwę techniczną Egipcjanie schodzili z dwupunktową przewagą. Jednak kilka dobrych akcji Jose Rivery i Hectora Soto wyrównały stan seta po 20. Portorykańczycy mieli kilka piłek setowych, jednak nie umieli którejś z nich od razu wykorzystać. Dopiero błąd Mohameda Elnafrawy zakończył seta na korzyść Portoryko 29:27.

W drugiej partii świetnie od początku prezentował się Soto, zdobywca 38. punktów w meczu z Argentyną, który wyprowadził swój zespół na kilkupunktowe prowadzenie. Egipcjanie wydawali się lekko rozbici, ciężko było im powrócić do gry z pierwszego seta. Dodatkowo utrudniały to wyśmienite ataki Victora Rivery z lewego skrzydła. Portorykańczycy wyszli na wysoką przewagę 16:9 i byli na dobrej drodze do zwycięstwa. Podopieczni trenera Rysia przegrywali już 11:20, jednak w końcówce odrobili kilka punktów, dzięki Mohamedowi Gabal i Mahmoudowi Elkoumy. Było już jednak zbyt późno, aby Egipcjanie mogli wyrównać wynik. Rene Esteves zakończył drugiego seta 25:19.

Trzecia partia, przynajmniej pierwsza cześć, była bardzo podobna do przebiegu pierwszej. Oba zespoły walczyły punkt za punkt. Przy stanie 15:14 dla Egiptu zagrywka Elnaeima zatańczyła na taśmie i spadła na boisko przeciwnika, dzięki czemu podopieczni trenera Rysia mogli zejść na II przerwę techniczną. Portorykańczycy zaczęli popełniać dużo błędów, dzięki czemu reprezentacja Egiptu powiększyła przewagę i ostatecznie zwyciężyła 25:21.

W czwartym secie Egipcjanie rozpoczęli pewnie, zaś Portoryko jak gdyby przyjęło bierną postawę. Podopieczni Grzegorza Rysia bardzo dobrze spisywali się w ataku i bloku, a po jednej z akcji Elnaeima wyszli na czteropunktowe prowadzenie. Zawodnik ten był zdecydowanym filarem drużyny Egiptu. Świetna pomoc ze strony pozostałych zawodników spowodowała, że Egipcjanie bez problemu wygrali w czwartym secie 25:20, doprowadzając tym samym do tie-breaka.

W piątym secie do dobrej dyspozycji wrócił Soto, praktycznie cały zespół wydawał się odświeżony i gotowy do walki o zwycięstwo. Portorykańczycy prowadzili 3:0, jednak bardzo szybko obraz gry uległ zmianie. Po bloku Hassana na Victorze Riverze wyprowadził Egipt na prowadzenie 8:5. Przy stanie 11:7 o czas poprosił trener reprezentacji Portoryko. Po niej Soto i Alexis Matias błyskawicznie wyrównali wynik do 12:11. Zapowiadał się emocjonujący koniec spotkania. Egipcjanie zwyciężyli dzięki doskonałej zagrywce Awada 15:12, a całe spotkanie 3:2.

Egipt – Portoryko 3:2 (27:29, 19:25, 25:21, 25:20, 15:12)

Po meczu powiedzieli:

Grzegorz Ryś – trener Egiptu: Byliśmy dziś bardzo zmęczeni, wykończył nas poprzedni mecz z Japonią, dlatego nawet nie liczyłem, że wygramy w pierwszej partii. W kolejnym trochę zmieniłem ustawienie i wyszło nam to bardzo dobrze. Ciężko jest utrzymać wysoki poziom gry przez pięć setów, jednak możemy wygrywać spotkania, kiedy młodzi zawodnicy nabiorą doświadczenia.

Hamdy Awad – kapitan Egiptu: Portoryko grało dziś bardzo dobrze, mecz był wyrównany. Było to ciężkie zwycięstwo, przegrywaliśmy 0:2, jednak potem było już lepiej. Zmienili się nieco zawodnicy.

Abdallah Ahmed – Egipt: Po ciężkim meczu z Japonią dziś nie mogliśmy zagrać dobrze. Jednak kiedy na boisku pojawili się zmiennicy gra się poprawiła, a chcemy pokazać się z jeszcze lepszej strony w kolejnym spotkaniu.

Carlos D. Cardona – trener Portoryko: Wygraliśmy dwa sety, jednak nie zdołaliśmy utrzymac koncentracji. Egipt grał dobrze, jednak my popełniliśmy aż 38 błędów. Gdybyśmy je wyeliminowali na pewno byśmy wygrali. Musimy się na tym skupić przed kolejnym meczem.

Luis Rodriguez – kapitan Portoryko: Dzisiejszy mecz stał na wysokim poziomie, a my przekonaliśmy się jak ważne jest, aby wygrać w trzech setach, jeśli wygrywa się 2:0. Zabrakło nam koncentracji w trzecim i czwartym secie, dzięki czemu Egipt wygrał.