Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Selinger otwarty na propozycje z Polski

Selinger otwarty na propozycje z Polski

Selinger uważany jest za jednego z najlepszych specjalistów od żeńskiej siatkówki. Ma 69 lat, a kilkanaście ostatnich spędził w Japonii‚ trenując tamtejsze kluby żeńskie. Oczywiście obserwował zakończone wczoraj mistrzostwa świata kobiet.

Niestety‚ nie widziałem żadnego meczu Polek. Chciałem jak najwięcej czasu spędzić przy Holandii‚ która trafiła do innej grupy. Widziałem czywiście rezultaty waszej drużyny i jestem zaskoczony. Od zeszłego sezonu wiele się zmieniło. Nie wiem dokładnie skąd taki spadek formy. Spodziewałem się zobaczyć silny polski zespół. Przecież dwa razy z rzędu zdobyliście mistrzostwo Europy. To wielkie osiągnięcie. Widziałem polską drużynę rok temu – mówi Selinger.

Selinger był wyraźnie zdziwiony zmianą trenera polskiej reprezentacji. –Andrzej to mój przyjaciel i miałem nadzieję‚ że zobaczymy się w Osace. Dopiero kilka dni temu dowiedziałem się, że nie jest już trenerem Polek. Nie mam pojęcia dlaczego.Holender spędził w Japonii 15 lat. – W maju zdobyłem kolejne mistrzostwo kraju z Yamagata Pioneers i powiedziałem stop. Drużynę przejął Toshi Yoshida‚ który kiedyś był moim asystentem‚ a ostatnio pierwszym trenerem USA.

Selinger nie wyklucza możliwości trenowania polskich siatkarek, chociaż na razie nie otrzymał żadnych propozycji ze strony PZPS. – Nikt się do mnie z taką propozycją nie zgłosił, ale nigdy nie mówię nigdy. Mam 69 lat‚ lecz nie jestem wypalony. Wciąż mogę osiągać sukcesy i podejmować nowe wyzwania. Co do reprezentacji Polski – mam nadzieję‚ że jej kryzys jest tylko przejściowy. Zawsze jest czas na nowe otwarcie.

Spotkanie Holendra z Mirosławem Przedpełskim, który lada dzień ma przyjechac do Japonii jest jednak niemożliwe. – Niestety‚ na jutro mam wykupiony bilet lotniczy. Wracam do Holandii. Po 15 latach w Japonii chcę zmienić klimat. Ale nie widzę problemu. Jeśli polski związek rzeczywiście będzie chciał się ze mną skontaktować‚ znajdzie sposób‚ by to zrobić. Przez FIVB‚ albo mojego syna‚ który jest selekcjonerem reprezentacji Holandii. Jestem do dyspozycji.

Z pewnością dla wielu zaskakującą informacją jest fakt, że Arie Selinger pochodzi z … Polski. – Urodziłem się w Krakowie. Miałem osiem lat, gdy skończyła się wojna i wyjechaliśmy z Polski. Pamiętam jeszcze trochę język. Rozumiem, gdy ktoś mówi wolno i prostymi słowami. Skoro nauczyłem się dobrze japońskiego‚ to na pewno nie miałbym problemów‚ by przypomnieć sobie polski. To w końcu mój rodzimy język.

Pojawiają się coraz to nowe pomysły, co do przyszłego kształtu sztabu szkoleniowego reprezentacji kobiet. Jedna z koncepcji zakłada, że Andrzej Niemczyk zostanie asystentem przyszłego trenera. O takim rozwiązaniu bardzo sceptycznie wypowiada się Holender. – Trudno mi to sobie wyobrazić. Taki doświadczony i utytułowany trener jak Andrzej miałby zostać moim asystentem? Chyba że chodzi o jakąś inną formę pomocy. Znamy się bardzo dobrze‚ mamy takie samo spojrzenie na siatkówkę i bardzo zbliżone metody pracy‚ ale taki układ trudno mi sobie wyobrazić. Znamy się od 1977 roku. Był trenerem w niemieckim klubie‚ gdzie grała jedna z zawodniczek mojej kadry USA. Nasze zespoły trenowały razem, stąd podobieństwa między nami. Również w sferze pozasportowej. Mamy podobne charaktery.

Szkoleniowiec nie widzi problemu, aby samemu zgłosić się do konkursu na trenera, który zostanie prawdopodobnie ogłoszony przez PZPS. – Dlaczego nie? Mogę przysłać swoje CV. Wymienione są tam wszystkie osiągnięcia‚ kluby i reprezentacje‚ które prowadziłem. Czasem papiery mogą robić wrażenie‚ ale najważniejsze jest to‚ co człowiek ma do zaproponowania innym i jak potrafi doprowadzić do realizacji swoich planów. Ja nie mam z tym problemów.

Selinger nie bałby się też odpowiedzialności związanej z przygotowaniem drużyny do Olimpiady w Pekinie. – Presja to dla mnie nic nowego. Zawsze grałem o dużą stawkę. Czemu nie spróbować jeszcze raz, właśnie z Polską?

Opracowane na podstawie rozmowy Rafała Bały.

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski kobiet

Więcej artykułów z dnia :
2006-11-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved