Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ: Wygrana Serbii i Czarnogóry po wyczerpującej walce

MŚ: Wygrana Serbii i Czarnogóry po wyczerpującej walce

Zwycięstwem z Tajwanem 3:2 zespół Serbii i Czarnogóry zapewnił sobie awans do fazy półfinałów Mistrzostwa Świata 2006. Nie było to jednak takie łatwe, jak można było oczekiwać.

Wygrana Serbii i Czarnogóry dała im awans do najlepszej czwórki na świecie. Jest to pierwszy tak duży sukces tego zespołu od 28 lat.

Mecz rozpoczął się od minimalnego prowadzenia Tajwanek 8:7. Szybko jednak Vesna Citakovic, Ivana Djerisilo i Jelena Nikolic spowodowały, że dobra passa przeszła do zespołu Serbii. Przy stanie 14:11 o czas poprosił trener Lin Kuang Hung, po którym Tajwanki zminimalizowały straty. Od tego momentu gra była bardzo wyrównana, praktycznie toczyła się punkt za punkt. Końcówka była bardzo emocjonująca, jednak ostatecznie wygrały ją Serbki 25:22, a zakończył ją serwis w siatkę Chen.

Od początku drugiej partii w zespole Serbii bardzo dobrze grała na skrzydle Anja Spasojevic. Jednak jej zespół zdawał się być zbyt wolnym do gry prowadzonej przez zespół Tajwanu. Azjatki dosyć szybko wyszły na prowadzenie 13:8, a następnie odskoczyły na 16:11. W dobrym momencie powróciła Natasa Krsmanovic ze swoim doskonałym blokiem, dzięki któremu Serbki doprowadziły do stanu 16:17 dla Tajwanu. Ponownie zapowiadała się zacięta końcówka. Taka też była. Tajwanki wygrały na przewagi 26:24.

Trzecią partię bardzo dobrze rozpoczęła reprezentacja Tajwanu, w której świetnie grała Lin Ching I. Na pierwszą przerwę techniczną zespoły schodziły przy stanie 8:5 dla Azjatek. Widać było, że Serbki nie mogą odnaleźć swojego rytmu gry. Dlatego też przy stanie 11:6 o czas poprosił trener Terzic. Pomimo coraz lepszej gry Mai Ognjenovic i Jovany Brakocevic Tajwanki dociągnęły przewagę aż do samego końca, wygrywając 25:19.

Mając nóż na gardle w postaci wyniku 1:2 w setach Serbki w mocno ruszyły od początku czwartej partii. Prowadziły bardzo wysoko 7:2. W ataku świetnie spisywała się Nikolic, a w bloku Krsmanovic. Na drugą przerwę techniczną Serbki schodziły prowadząc 16:12. Od tego momentu aż do końca seta Tajwanki zdobyły zaledwie trzy punkty. Ich świetna obrona nie była w stanie powstrzymać atomowych ataków Serbek, które wygrały 25:15.

Wszystko miało rozstrzygnąć się w tie-breaku. Zapowiadał się emocjonujący piąty set, gdyż obie drużyny rozpoczęły od mocnego uderzenia. Jednak to Tajwanki utrzymywały minimalną, jednopunktową przewagę. Błędy popełnione przez Azjatki po zmianie stron boiska spowodowały, że Serbki wyszły na prowadzenie 12:10 i były coraz bliżej zwycięstwa. Djerisilo wywalczyła piłkę meczową, zaś dzieła dokończyła Spasojevic.

Tajwan – Serbia i Czarnogóra 2:3

(22:25, 26:24, 25:19, 15:25, 13:15)