Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ: Ostatnie mecze w grupie F

MŚ: Ostatnie mecze w grupie F

W meczu o pierwsze miejsce w grupie F spotkały się dwie najlepiej prezentujące się na japońskich mistrzostwach ekipy. Brazylia pokonała Rosję i wygrała grupę F. Holandia wygrała z Chinami 3:2 i rzutem na taśmę zakwalifikowała się do walki o miejsca 5-8. Reprezentantki USA pokonały w Osace Niemki 3:2 a Azerbejdżan pokonał Portoryko.

Holandia wygrała z Chinami 3:2 w meczu grupy F Mistrzostw Świata siatkarek. Dzięki wygranej drużyna trenera Avitala Sellingera rzutem na taśmę zakwalifikowała się do walki o miejsca 5-8.

Na tych mistrzostwach już nie raz mówiło się, że Holenderki rozpoczynają mecz od trzeciego seta, gdyż najczęściej ze wszystkich drużyn grały one pięciosetowe pojedynki, w których najczęściej początkowo przegrywały 0:2. Tak było i tym razem. Po dwóch pierwszych partiach wydawało się, że Chinki łatwo rozprawią się z ekipą „Oranje”.

Jednak w kolejnych odsłonach to Holenderki przejęły inicjatywę i nieznacznie wygrały zarówno trzeciego, jak i czwartego seta. W trzeciej partii przy remisie 23:23 punkt zdobyła Chaine Staelens, a chwilę później Chinka Xu uderzyła w aut i zrobiło się 1:2 w setach. W czwartym secie w końcówce ponownie utrzymywał się wynik remisowy (19:19, 21:21), ale świetna gra starszej z sióstr Staelens w ataku dała Holandii wygraną 25:22.

Także w tie-breaku walka była bardzo wyrównana. Przy stanie 13:12 dla Holandii zawodniczki trenera Sellingera popisały się kapitalną akcją w obronie zakończoną punktowym atakiem Chaine Staelens. Chwilę potem kolejna znakomita obrona w wykonaniu holenderskiej libero Janneke van Tienen pozwoliła wyprowadzić kontrę, którą skończyła niezawodna Staelens dając swojemu zespołowi piętnasty punkt i wygraną w cały meczu 3:2.

Najskuteczniejszą zawodniczką spotkania była Chinka Hao Yang, która zdobyła 29 punktów. 25 „oczek” zapisała na swoim koncie Wang Yimei. Dla Holandii 28 punktów uzyskała najlepsza zawodniczka meczu Chaine Staelens, a 20 Mannon Flier.

Holandia – Chiny 3:2 (21:25, 17:25, 25:23, 25:22, 15:12)

Brazylia pokonała Rosję 3:1. Spotkanie decydowało o tym, który zespół zajmie pierwsze miejsce w grupie. Obydwie drużyny już wcześniej zapewniły sobie awans do półfinału.

W meczu o pierwsze miejsce w grupie F spotkały się dwie najlepiej jak do tej pory prezentujące się na japońskich mistrzostwach ekipy. Ich pojedynek śmiało można by nazwać przedwczesnym finałem. I rzeczywiście – spotkanie było godne finału siatkarskiego mundialu.

Rosjanki, które na tych mistrzostwach dotychczas prezentowały się nawet bardziej efektownie od Brazylijek, lepsze okazały się tylko w pierwszym secie. Co prawda pod koniec premierowej partii tego jakże ważnego spotkania Brazylia odrobiła trzypunktową przewagę doprowadzając do remisu po 22, ale kilka akcji później przy piłce setowej dla Rosji Sheilla Castro posłała piłkę w aut i „Sborna” wygrała 29:27.

Druga partia była już popisem Brazylijek, które znakomicie serwowały i bezlitośnie wykorzystywały wszystkie błędy rywalek. Ostatecznie zwyciężyły aż 25:14. Trzeci set podobnie jak pierwszy był bardzo wyrównany, a jego losy rozstrzygnęły się w grze na przewagi. Główną rolę w końcówce tej odsłony odegrała środkowa ekipy trenera Ze RobertoFabiana, która najpierw punktem zdobytym po efektownym ataku dała Brazylii piłkę setową, a w kolejnej akcji znakomicie zablokowała Jekaterinę Gamową, dzięki czemu siatkarki z Ameryki Południowej wygrały 27:25.

Również w czwartej partii wszystko rozstrzygnęło się w końcówce. Przy stanie 21:20 dla Brazylii Jelena Godina posłała piłkę w aut. „Canarinhes” natomiast nie myliły się już do samego końca meczu, zwyciężyły w czwartym secie 25:22 a w całym meczu 3:1.

Najskuteczniejszą zawodniczką meczu była Brazylijka Sheilla Castro, która zdobyła 20 punktów. Dla drużyny Rosji 16 „oczek” uzyskała Jelena Godina. W tym spotkaniu Rosjanie na pewno więcej spodziewali się po Jekaterinie Gamowej, która miała słabą skuteczność w ataku, nie zachwycała także w bloku i na zagrywce.

Brazylia – Rosja 3:1 (27:29, 25:14, 27:25, 25:22)

Reprezentantki USA pokonały w Osace Niemki 3:2 jednak żadne z zespołów nie zdołał uzyskać awansu do półfinału.

Stawką spotkania było to, który z zespołów powalczy o lokaty od 5. do 8., a który tylko o miejsca 9-12. Obydwa zespoły przedkładają fizyczną siłę nad technikę i finezyjne ataki i mają obecnie zbliżony potencjał. Ich walka była bardzo twarda, a w większości setów o sukcesie decydowała jedna, dwie piłki. Amerykanki były dużo lepsze w bloku, ale Niemki nadrabiały dobrą zagrywką i mniejszą ilością błędów własnych. Losy zwycięstwa rozstrzygnęły się dopiero w tie-breaku, który rozpoczął się od prowadzenia Amerykanek 4:0. Zawodniczki trener Jenny Lang Ping nie oddały tej przewagi do końca i wygrały 15:11. Ostatni punkt w meczu zdobyła atakująca ekipy USA Nancy Metcalf.

Mój zespół był już zmęczony porażkami, przegrał przecież trzy poprzednie mecze. Teraz udało się wygrać i jestem zadowolona z tego, że w końcu zdołałyśmy się przełamać – powiedziała po meczu trener USA Jenny Lang Ping.

Najwięcej punktów w tym meczu, po 23, zdobył Tayyiba Haneef i Heather Bown z ekipy USA. Dla Niemek 22 „oczka” uzyskała Angelina Gruen.

USA – Niemcy 3:2 (25:27, 25:23, 19:25, 26:24, 15:11)

W ostatnim spotkaniu II rundy mistrzostw świata siatkarek Azerbejdżan pokonał Portoryko 3:0. Obydwa zespoły odpadły już z dalszej rywalizacji.

Azerbejdżan zajął w grupie F siódmą pozycję i został sklasyfikowany na miejscach 13-14 wraz z Koreą Południową. Portoryko uplasowało się na ósmym miejscu i wspólnie z Polską na koniec mistrzostw zajęło miejsca 15-16.

Najskuteczniejszą zawodniczką meczu była Natalia Mammadova, liderka zespołu Azerbejdżanu, która zdobyła 15 punktów.

Azerbejdżan – Portoryko 3:0 (25:21, 25:18, 25:18)