Strona Główna > Aktualności > Puchar Polski > PP: Wkręt-Met lepszy od PZU AZS Olsztyn

PP: Wkręt-Met lepszy od PZU AZS Olsztyn

Dziś w Brodnicy ekipa akademików z Olsztyna podejmowała częstochowski Wkęt-Met Domex AZS. W pierwszym meczu ostatniej kolejki fazy grupowej Pucharu Polski, siatkarze spod Jasnej Góry pokonali PZU AZS Olsztyn 3:1

Spotkanie rozpoczęło się od zaciętych wymian piłek pomiędzy zespołami. Ataki Sinana Tanika i Michała Kubiaka z jednej strony oraz Roberta Szczerbaniuka i Krzysztofa Gierczyńskiego z drugiej, utrzymywały remisowe wyniki: 1-1; 3-3; 4-4. Częstochowę na prowadzenie wyprowadził Adrian Patucha serwując asa 5-4. Od tego momentu rywale powiększali przewagę i na pierwszą przerwę techniczną schodzili przy trzypunktowej różnicy, którą utrzymywali również przez środkową fazę seta: 8-5; 10-7; 12-8. Potrójnym blokiem oraz atakiem Krzysztofa Gierczńskiego podopieczni trenera Arie Brokkinga „odskoczyli” na kolejne dwa „oczka” 15-10. Wówczas trener Ireneusz Mazur poprosił o czas. Krótka przerwa w grze wpłynęła na olsztynian bardzo pozytywnie, gdyż zaczęli oni natychmiast odrabiać stracone punkty i doprowadzili do remisu 15-15. Na drugą przerwę techniczną to akademicy z Warmii i Mazur schodzili z jednopunktowym prowadzeniem 16-15. Kolejne minuty gry to walka punkt za punkt: 17-17; 22-22; 25-25. Dwa punktowe ataki wyprowadzone z kontrataków dały dwupunktową przewagę (28-26) i tym samym zwycięstwo AZS Częstochowie.

Od prowadzenia tę partie zaczynają akademicy z północy Polski 2-0; 5-3, 6-4. Niestety błędy własne olsztynian, szybko pozwoliły rywalom na odrobienie strat i objęcie prowadzenia. Na pierwszą przerwę techniczną z przewagą jednego oczka schodzili siatkarze Wkręt-Metu 8-7. Kolejne minuty, podobnie jak w poprzedniej partii, stały pod znakiem wyrównanej walki. Żadna z drużyn nie pozwalała rywalowi na wypracowanie przewagi. Zespoły remisowały: 10-10; 12-12. Dopiero dotknięcie siatki oraz zatrzymanie blokiem Sinana Tanika wyprowadziło Częstochowę na prowadzenie 14-12, które zawodnicy powiększali z biegiem czasu 18-15; 21-17. Olsztynianie nie potrafili przełamać dominacji przeciwników, popełniali błędy w polu zagrywki, a także byli nieskuteczni w elemencie ataku. Postawa podopiecznych trenera Mazura do końca seta nie uległa zmianie, co zaowocowało porażką 25-21.

Trzecia część spotkania przyniosła dwie dość znaczące zmiany w składach zespołów. Szeregi PZU AZS Olsztyn opuścił Paweł Papke, którego zastąpił Marcin Lubiejewski, natomiast w drużynie z Częstochowy na rozegraniu pojawił się Andrzej Stelmach. Akademicy z Warmii i Mazur rozpoczęli tego seta od mocnego uderzenia, prowadząc 2-0; 5-2; 7-3. Niestety autowe ataki Marcina Lubiejewskiego oraz punkt zdobyty bezpośrednio z zagrywki przez Roberta Szczerbaniuka doprowadziły oba zespoły znów do remisu 9-9. Równowaga punktowa nie trwała długo, gdyż tym razem błędy zaczęli popełniać podopieczni trenera Arie Brokkinga. AZS Olsztyn prowadził najpierw dwoma 12-10, potem już trzema punktami 15-12, aż przewaga urosła do czterech oczek 21-19. Taki stan rzeczy utrzymał się już do końca tej partii, która padła łupem AZS Olsztyn 25-21.

W czwartej partii spotkania od prowadzenia rozpoczęli gospodarze 1-0. Na 2-2 wyrównał Brook Billings. Do pierwszej przerwy w grze (8-7) oba zespoły nie uzyskały znaczącej przewagi. Po pauzie na parkiecie dominować zaczął Wkręt-Met, prowadząc 9-11; 13-10; 16-13. Silne ataki Sinana Tanika oraz błąd dotknięcia siatki Billingsa zmniejszył przewagę gości zaledwie do jednego punktu 17-16. Zaniepokojony rozwojem sytuacji trener Arie Brokking poprosił o czas. Po przerwie mocne i skuteczne ataki Częstochowy znów doprowadzają do poprzedniego stanu rzeczy, czyli trzypunktowej przewagi Wkręt-Metu 19-16. Zablokowanie Marcina Lubiejewskiego i stan 16-20 skłaniają trenera Mazura do poproszenia o przerwę w grze. Niestety pauza nie wybiła z rytmu gry częstochowian, którzy do końca utrzymali bezpieczne prowadzenie i wygrali tę partię 25-20 oraz całe spotkanie 3-1.

PZU AZS Olsztyn – Wkręt-Met AZS Częstochowa 1:3

(26:28, 21:25, 25:21, 20:25)

Składy:

PZU AZS Olsztyn: Paweł Papke, Sinan Cem Tanik, Tomasz Stańczuk, Partyk Czarnowski, Michał Kubiak, Piotr Lipiński, Artur Jacyszyn (libero) oraz Marcin Lubiejewski, Grzegorz Pietkiewicz

Wkręt-Met AZS Częstochowa: Bartosz Gawryszewski, Krzysztof Gierczyński, Marcin Wika, Paweł Woicki, Adrian Patucha, Robert Szczerbaniuk, Michał Żuk (libero) oraz Piotr Nowakowski, Andrzej Stelmch, Brook Billings