Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Kobiety z gwizdkiem tworzą historię w Japonii

Kobiety z gwizdkiem tworzą historię w Japonii

Szybko wygrane trzy partie przez obrończynie tytułu mistrzyń świata Włoszki w sobotnim meczu z Tajwanem, dla wielu stanowią tylko wynik, dla zawodniczek i kibiców - wygrane spotkanie, zaś Patricii Salvatore i Li Juan... zapadną w pamięci.

Chociaż kobiety sędziują na całym świecie i to od dawien dawna na różnych szczeblach, to po raz pierwszy oficjalny mecz FIVB „gwizdały” tylko i wyłącznie kobiety. I do tego mecz… kobiet.

Na doniosłość znaczenia tego wydarzenia nie wpłynął fakt, że dla Patricii Salvatore, to kolejny krok w jej już robiącej wrażenie wyśmienitej karierze. Dla mnie to było wyjątkowe, bo stanowiłam część żeńskiego zespołu tylko podczas sędziowania meczów siatkówki plażowej w 1995 roku. Natomiast dla nas był to wielki dzień, który nareszcie nadszedł.Obie Panie poznały się w 1994 roku, kiedy to brały udział w tym samym kursie sędziowskim w Najjing (Chiny). Oglądałyśmy razem te same zawody i byłyśmy w tym samym mieście, ale nie pracowałyśmy nigdy razem. Aż do teraz – powiedziała Salvatore.

Zapowiedź ostatecznej nominacji na mecz Włochy – Tajwan przyszła w osobliwych okolicznościach. Otrzymałyśmy naszą nominację w czwartek wieczorem – powiedział Salvatore – Rozmawiałyśmy z Li Juan do późna. Zapytałam ją, czy kiedykolwiek pracowała z inną kobietą. Powiedziała, że nie miała nigdy okazji i nie było ku temu powodów. To było dziwne, że rozmawiałyśmy o tym tuż przed tym, jak nas poinformowano o nominacji.

Juan Li ma nadzieję, że otworzy jej to drogę do sędziowania ważniejszych meczów. Jestem szczęściarą, ale mam nadzieję, że to dopiero początek – powiedziała. To bardzo trudne dla kobiet sędziów, więc mam nadzieję, że ten fakt trochę ułatwi nam sędziowanie. Pragnę dostać taką szansę jeszcze kiedyś, jak również wielką szansą byłoby sędziowanie oficjalnego meczu mężczyzn.

Salvatore ma również nadzieję, że sędziujące kobiety będą miały również szansę, tak jak one, pracować razem. Dla mnie, bycie pierwszą niewiele znaczy, chyba, że są ludzie, którzy są z Tobą i pchają Cię do przodu. Ludzie nie chcą patrzeć na nas jak na kobiety, ale jak na dobrych sędziów, którzy zasługują, aby sędziować w meczach.

źródło: fivb.org, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata

Więcej artykułów z dnia :
2006-11-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved