Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Rola rozgrywającego oraz elementy rozgrzewki

Rola rozgrywającego oraz elementy rozgrzewki

Dziś prezentujemy dwa nowe tematy w dziale "Metodyka i szkolenie". Piszemy o roli zawodnika rozgrywającego w drużynie i o rozgrzewce, jako bardzo ważnym elemencie przedmeczowym. Materiały przygotowane zostały we współpracy z AWF-em Katowice i firmą Edukacja SA.

Bardzo ważną rolę w zespole pełni zawodnik na pozycji wystawiającego. Jest to zawodnik, przez którego przechodzi zazwyczaj każda akcja meczu (drugie odbicie). To od niego zależy, czy zespół skutecznie wykona akcję na siatce (zdobędzie punkt) lub nie, będzie atakować na pojedynczym lub grupowym bloku.
Rozgrzewka powinna polegać na stopniowym zwiększaniu intensywności wykonywanych ćwiczeń. Pod koniec rozgrzewki wykonujemy ruchy zbliżone do technik swojej dyscypliny sportu lub tematu lekcji. Jej zadaniem jest przygotowanie każdego układu ciała do działania na najwyższym poziomie efektywności. Ma ona wpływać na serce, układ krwionośny, układ nerwowy, mięśnie, ścięgna, wszystkie stawy i więzadła.

Rozgrzewkę stretchingową zaczynamy od rotacji stawów, rozpoczynając od palców u nóg lub u rąk. Wykonujemy powolne koliste ruchy aż staw będzie pracować płynnie i dopiero wtedy przechodzimy do następnego. Jeżeli zaczniemy od palców rąk, przechodzimy kolejno do nadgarstków, potem łokci, ramion, szyi. Następnie wykonujemy skłony i skręty tułowia, ruchy bioder kolan, kostek i na końcu palców u nóg. Jeśli zaczniemy od palców u nóg, kolejność wykonywania ćwiczeń powinna być odwrotna.

Więcej w dziale „Metodyka i szkolenie”

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Więcej artykułów z dnia :
2006-11-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved