Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ gr. E: Japonia – Kuba 1:3

MŚ gr. E: Japonia – Kuba 1:3

Siatkarki Kuby pokonały gospodynie turnieju 3:1 w pierwszym dniu II rundy mistrzostw świata. Japonki są czwartym zespołem z gr. A, który dziś przegrał. Czyżby "polska" grupa w I rundzie mistrzostw była aż tak słaba?

Mecz zapowiadał się jako niezwykła rywalizacja pomiędzy kubańską „maszyną do robienia punktów” Rosir Calderon, a japońskim blokiem. Poczatek pierwszego seta należał zdecydowanie do gospodyń, z duży w tym udział miała świetnie blokująca Shuka Oyama. Świetnie atakowała Miyuki Takahashi, Kubanki odpowiadały atakami z prawego skrzydła Yanelis Santos oraz Daimi Ramirez. Kiedy nieskuteczny atak Yumilki Ruiz dał gospodyniom prowadzenie 22:21, trener Kubanek poprosił o pierwszą przerwę dla swojego zespołu. Skuteczne ataki Oyamy i Araki doprowadziły Azjatki do zwycięstwa 25:22.

Na początku drugiego seta trener Felipe Calderon na pozycję rozgrywającej desygnował Lianę Mesa. Siatkarki z Ameryki Środkowej wyszły na prowadzenie 8:7, a w dalszej części seta trwała zacięta walka na siatce, w której przewagę zdawały się uzyskiwać Kubanki. Na druga przerwę techniczną podopieczne trenera Calderona zeszły z czteropunktową przewagą, później prowadziły już 21:18. Trener Japonek wprowadził do gry Mari Ochiai, ale nie na wiele się to zdało – gospodynie przegrały seta do 23.

W trzecim secie uaktywnił się kubański blok, który w końcu zaczął być skuteczny. 8:4, 11:9 i w końcu prowadzenie 16:10 uwidaczniała coraz większą przewagę Kubanek na parkiecie. Blok Araki na Gonzalez pozwolił licznie zgromadzonym kibicom wierzyć w zwycięstwo, Japonki doprowadziły do stanu 21:24, ale seta przegrały. Uskrzydlone Kubanki prowadzone przez rozgrywającą Mesa z ogromnym entuzjazmem rozpoczęły czwarta partię. Po drugiej stronie siatki akrobatyczne obrony Sachiko Sugiyama i Ochiai powodowały, że przeciwniczki powoliły traciły właściwy rytm. Na drugą przerwę techniczną Japonki schodziły ze stratą dwóch punktów. Ataki Calderon z lewego skrzydła oraz Carrillo z środka pozwoliły ucieć Kubankom i objąć prowadzenie 24:20. Zbyt daleki atak Midori Takahashi zakończył ostatnią partię spotkania i przypięczetował zwycięstwo Kuby.

Japonia – Kuba 1:3 (25:22, 23:25, 22:25, 22:25)

Japonia: Takeshita, Takahashi Miyuki, Sugiyama, Araki, Kimura, Oyama, Sugayama (l) oraz Takahashi Midori i Ochiai

Kuba: Ruiz, Santos, Carillo, Gonzalez, Ramirez, Calderon, Arredondo (l) oraz Ortiz, Mesa i Carcases