Strona Główna > Aktualności > II liga mężczyzn > Inwazja na Poznań

Inwazja na Poznań

W spotkaniu tegorocznych beniaminków drugiej ligi, górą byli akademicy z Poznania, którzy poza trzecim setem bez problemu pokonali drużynę przyjezdnych. Mecz z powodu awarii zasilania przedłużył się o kilkanaście minut.

Sudety to ostatni zespół w tabeli grupy I, a jedyny swój mecz wygrał w ostatniej kolejce pokonując na własnym parkiecie Chrobrego Głogów. UAM po porażce 0-3 w Gdańsku stracił pozycję lidera. Zależało więc drużynie z Poznania, aby odrobić stracone punkty. Pierwszy set nie odzwierciedlał w ogóle miejsc zajmowanych przez oba zespoły w ligowej tabeli. Grali jak równy z równym. Rozgrywający zespołów Bartłomiej Wojnowski oraz Maciej Leński bardzo dobrze kierowali grą obu ekip. Jednak to poznaniacy, dzięki dobrej grze swoich środkowych uzyskali w końcówce seta nieznaczną przewagę (17:13), która udało dowieźć się im nie bez problemów do końca tej partii. Główna w tym zasługa ofiarnej grze w obronie Sudetów, a zwłaszcza libero Kamila Ratajczaka, który podbił kilka piłek w obronie.

Set drugi zaczął się od remisu 1-1. Wtedy to awarii uległa tablica wyników. Próba jej naprawy zakończyła się niepowodzeniem, a na dodatek połowa hali została pozbawiona światła. Trenerzy obu zespołów nie kryli oburzenia, ale zgodnie z regulaminem musiała nastąpić przerwa, aby lampy mogły się na nowo rozgrzać. Zawodnicy AZS-u i Sudetów po raz drugi tego dnia musieli rozgrzewać się z piłkami, żeby nie wypaść z meczowego rytmu. Po upływie około 10 minut gra została wznowiona, a wynik do stanu 10-10 oscylował w granicach remisu. Kamiennogórzanie walczyli ambitnie, a ich najważniejszym ogniwem w ataku był Piotr Molenda. Z biegiem czasu akademicy zaczęli jednak odskakiwać od rywali, a w ich szeregach wyróżniał się libero Mateusz Iglewski, który na tej pozycji zaliczył ligowy debiut. Wynik seta został przesądzony, gdy skutecznie z drugiej piłki zaatakował Wojnowski, a chwilę później atak Molendy wylądował na aucie. Było wtedy 19-13 i nawet impulsywnie reagujący trener Sudetów Ratajczak, nie był w stanie zmotywować swoich podopiecznych. Seta skutecznym blokiem zakończył Karolkiewicz.

Goście pomimo, że przegrywali już 2-0 nie zwiesili głów. Walczyli do końca bardzo ambitnie, a przy tym skutecznie. W secie trzecim cały zespół Sudetów grał bardzo dobrze, a to przy popełnianych błędach przez AZS pozwoliło im cały czas kontrolować wynik tej części gry. Cień nadziei dla gospodarzy pojawił się przy stanie 18-20. Wtedy jednak poznaniacy aż trzykrotnie posłali piłki na aut po swoich atakach (Małka,Kramer i ponownie Małka). Przy ogłuszającym dopingu 70 osobowej grupy kibiców Sudetów set zakończył się wynikiem 25:20 dla przyjezdnych.

Czwarty set pokazał, że poprzednia partia była tylko przestojem w grze akademików. Pomimo, że popełniali kuriozalne błędy, jak cztery z rzędu zepsute zagrywki, to i tak ich zwycięstwo nie podlegało absolutnie żadnej dyskusji. Goście zostali rozbici i przegrali wyraźnie 25-14. Cichym bohaterem meczu w ekipie gospodarzy był środkowy Lech Karolkiewicz, który pochodzi z….Kamiennej Góry. Zagrał bardzo skutecznie w ataku, a jego skuteczne bloki (m.in. trzy z rzędu w 4 secie) pozwalały akademikom kontrolować grę na siatce. W ekipie gości należy wyróżnić Molendę oraz Leńskiego, jednak nie wystarczyło to do zdobycia choćby punktu w Poznaniu. Wielkie słowa uznania należą się kibicom, którzy przyjechali ze swoją drużyna prawie 300 km, aby wesprzeć ich swoim dopingiem. To dzięki nim mecz ten miał wspaniałą atmosferę.

Teraz w rozgrywkach nastąpi dwutygodniowa przerwa, a po niej AZS UAM spotka się w Międzyrzeczu z tamtejszym Orłem.

AZS UAM Poznań – MKS Sudety Kamienna Góra 3:1 (25:22, 25:19, 20:25, 25:14)

Składy drużyn:

AZS: Lisiecki, Kramer, Wojnowski, Małka, Grabowski, Karolkiewicz, Iglewski (libero) oraz Konieczny

MKS Sudety: Molenda, Leński, Uliński, Papalski, Botwina, Kurpiel, Ratajczak (libero) oraz Baranowski, Łysek