Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ: Triumf Japonii

MŚ: Triumf Japonii

W ostatnim spotkaniu czwartego dnia Mistrzostw Świata 2006 spotkały się dwa zespoły z Azji: Japonia i Korea. Po zaciętym meczu triumfowały wyżej sklasyfikowane Japonki 3:1.

Zgodnie z oczekiwaniami mecz pomiędzy Japonią i Koreą był niezywkle zaciętym i emocjonującym widowiskiem, zaś atmosfera w hali Yoyogi bardzo gorąca. Każdy punkt zdobyty przez Japonki był nagradzany wyrzucaniem confetti i baloników, zaś punkty Koreanek powodowały rozpacz na trybunach.

W pierwszym secie gospodynie zbudowały sobie przewagę 16:11 dzięki atakom Shuki Oyamy i Sachiko Sugiyamy. Zdobycie każdego punktu poprzedzały niezwykle długie wymiany, charakteryzujące się wieloma obronami i podbiciami piłki. W zespole Korei bardzo dobrze grała na lewym skrzydle Han Yoo-Mi, jednak Japonki miały tak dużo energii, że „dowiozły” przewagę do końca i wygrały pierwszego seta 25:21.

W drugim secie Koreanki skupiły się głównie na wyeliminowaniu Oyamy. Kilka razy bardzo dobrze zadziałał blok gości, a podstawowa atakująca Japonii zaczęła popełniać błędy. Przy stanie 14:10 o czas poprosił trener gospodyń, po którym jego podopieczne odrobiły straty. Zapowiadała się emocjonująca końcówka. Zręczna obrona Nam Jie-Youn połączona ze świetnym atakiem wyprowadziła Koreanki na prowadzenie 23:20. Drugą partię zakończyła wynikiem 25:21 Han Yoo-Mi.

Początek trzeciego seta była bardzo wyrównany, na pierwszą przerwę techniczną zespoły schodziły przy prowadzeniu Korei 8:7. Japonki potrzebowały ożywienia swojej gry i tak też zrobiły. Ataki Oyamy z szóstej strefy okazały się skuteczniejsze niż ze skrzydła, zaś bloki Eriki Araki wyprowadziły Japonię na prowadzenie 12:10. Na drugą przerwę techniczną zespoły schodziły przy stanie 16:12 dla gospodyń. Bardzo szybko, dzięki Han Yoo-Mi, Koreanki doprowadziły do zmniejszenia strat. Trwało to jednak tylko chwilę, końcówka należała bezsprzecznie do Japonek, które zwyciężyły 25:21.

Czwarty set rozpoczął się na korzyść Japonek, jednak bardzo szybko Koreanki zaczęły zdobywać coraz większą przewagę. Na drugą przerwę techniczną zespoły schodziły przy wysokim prowadzeniu gości 16:11. Wydawało się, że dojdzie w tym meczu do tie-break`u. Jednak kilka wspaniałych bloków Sugiyamy na Kim Yeon-Koung i Han Yoo-Mi spowodowało, że Japonia wyrównała po 18. Gospodynie wykorzystały tą dobrą passę do samego końca, wygrywając 25:22, a cały mecz 3:1.

Po meczu powiedzieli:

Shoichi Yanagimoto (trener Japonii): To był, tak jak się spodziewałem, ciężki mecz. Koreanki były bardzo skoncentrowane, jednak moje siatkarki świetnie serwowały i to głównie dało nam zwycięstwo. Ogólnie graliśmy dziś bardzo dobrze.

Yoshie Takeshita (kapitan Japonii): Wydaje mi się, że o sukcesie zadecydował początek. Pierwszy set był bardzo dobry, lecz w drugim nie mogłyśmy się odnaleźć. Później znów zagrałyśmy jak zespół, byłyśmy zmotywowane do zwycięstwa.

Miyuki Takahashi (Japonia): Korea to zespół, który nigdy nie odpuszcza, dlatego my również byłyśmy bardzo zdeterminowane. Naszym dobrym punktem jest obrona, bronimy wiele piłek prawie z parkietu. Celem na przyszłość jest wyeliminowanie błędów, które popełniamy po wejściu w rytm gry.

Sachiko Sugiyama (Japonia): Grałam z dużą pewnością siebie, którą chciałabym zachować na jutro oraz kolejną rundę. W czwartym secie starałam się jak najwięcej blokować, gdyż czułam, że możemy wygrać.

Kim Myeong-Soo (trener Korei): Dyspozycja mojego zespołu była kiepska. Musimy popracować nad wieloma rzeczami, głównie obroną i grą kombinacyjną.

Kim Sa-Nee (kapitan Korei): To był mecz, który powinnyśmy wygrać. Jestem w szoku, że doznałyśmy porażki. Nie dotrzymałyśmy obietnic, które dałyśmy przed spotkaniem. Mówiłyśmy o obronie i grze kombinacyjnej, a to właśnie zawiodło.

Kim Yeon-Koung (Korea): Dałyśmy z siebie wszystko, dlatego jestem rozczarowana porażką. Jesteśmy bardzo zmęczone, ponieważ grałyśmy po pięć setów z Polską i Tajwanem. Cieżko nam zaakceptować tą porażkę.

Korea – Japonia 1:3 (21:25, 25:21, 21:25, 22:25)