Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ gr. A: Kostaryka pokonała Kenię

MŚ gr. A: Kostaryka pokonała Kenię

W meczu najsłabszych zespołów gr. A mistrzostw świata siatkarek w Japonii, Kostaryka wygrała tie-break z Kenią. Latynoski mają jeszcze teoretyczne szansę na awans do II rundy turnieju.

Oba zespoły rozpoczęły spotkanie tylko z jedną myślą – by odnieść historyczne pierwsze zwycięstwo w mistrzostwach świata. Ataki Lydiah Maiyo i kapitan kenijskiego zespołu Dorcas Ndasaba a z drugiej strony doskonała gra na siatce Paoli Ramirez i Johanny Moore sprawiły, że początek meczu był niezwykle wyrównany. Przy stanie 11:9 dla Kenii, trener Kostarykanek poprosił o przerwę, która zamiast pomóc całkowicie wybiła jego zespół z rytmu meczowego – kolejne pięć punktów zdobyły Afrykanki i wypracowały sobie siedmiopunktową przewagę, której nie oddały już do końca. Set zakończył się zwycięstwem Kenii 25:19. Początek drugiego seta, to znów świetne ataki Kenijek, które jednak popełniały zbyt dużo błędów w obronie. Na drugą przerwę techniczną jednak Afrykanki schodziły z czterem punktami przewagi. Świetny lob Karen Cope zredukował nieco tę przewagę, ale pierwszą piłkę setową przy stanie 24:22 miały Kenijki. Ndasaba wykorzystała szansę dopiero w kolejnej akcji i Kenia prowadziła już 2:0

W trzecim secie już od samego początku siatkarki z Ameryki Centralnej wykazywała o wiele więcej determinacji, niż w poprzednich partiach. Utrzymywały skromną przewagę (8:5, 12:8) a następnie zdecydowanie uciekły swoim przeciwniczkom i piłkę setową przy stanie 24:16 wykorzystała Angela Willis. Uskrzydlone zwycięstwem Kostarykanki na początku czwartego seta wręcz zdemolowały zespół z Afryki, prowadząc już… 9:0. Jednak doskonała gra Catherine Wanjiru oraz blok Janet Wanja i Jacky Barasa spowodowały, że Kenijki wyrównały stan seta na 15:15. Kostarykanki znów wypracowały kilkupunktową przewagę, ale mimo prowadzenia 23:20 nie potrafiły szybko zakończyć seta na swoją korzyść. Niezwykle długa i emocjonująca końcówka padła jednak łupem zawodniczek z Ameryki Centralnej, które wygrały 32:30 i doprowadziły tym samym do tie-breaka.

Piąty set to już zdecydowana dominacja Kostarykanek (5:2, 7:3). Verania Willis zdobyła ósmy punkt dla Kostaryki, a chwilę później atak Morales doprowadził do wyniku 10:5. Kostarykanki wygrały seta do 10 i całe spotkanie 3:2, odnosząc pierwsze zwycięstwo na mistrzostwach świata.

Kostaryka: Thompson, Morales, Willis A., Willis V., Ramirez, Pinnock, Alfaro (l) oraz Marin, Cope I Moore

Kenia: Palang’a, Wanija, Ndasaba, Barasa, Maiyo, Kamende, Tarus (l) oraz Wairimu, Wanjiru, Odwako i Khadambi

Kostaryka – Kenia 3:2 (19:25, 23:25, 25:16, 32:30, 15:9)