Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > Ligowe zwycięstwo Płomienia nad Avią

Ligowe zwycięstwo Płomienia nad Avią

Świdniczanie grają w fazie grupowej rozgrywek o Puchar Polski. Właśnie z tego powodu już w piątek grali mecz 5 kolejki I ligi mężczyzn z Płomieniem Sosnowiec. Bez większych problemów spotkanie wygrał Płomień 3:0.

Spotkanie rozpoczęło się od mocnego uderzenia sosnowieckich siatkarzy. Dwa skuteczne ataki – najpierw z przechodzącej piłki skończył Dariusz Szulik, a chwilę po nim z kontry Jakub Łomacz. W międzyczasie błąd popełnia Pawłowski i na tablicy wyników pojawia się stan 3:0 dla gospodarzy. Kibice zebrani w hali na pewno nie mogli wymarzyć sobie lepszego początku w tym jakże ważnym dla obu ekip pojedynku. Ich radość z wysokiego prowadzenia nie trwała jednak zbyt długo. Goście bardzo szybko doprowadzają do remisu (3:3). Najpierw Pawłowski naprawia swój błąd, następnie dwa kolejne oczka gospodarze oddają bez walki po własnych błędach. Po obu stronach siatki towarzyszyło ogromne zdenerwowanie czego wynikiem było bardzo wiele prostych, niewymuszonych błędów. Szala zwycięstwa przechylała się z jednej strony na drugą. Z początkowej dwupunktowej przewagi Płomienia (6;4, 7:5) momentalnie nic nie zostało (7:7). Dobre akcje na siatce Łomacza czy Legienia po stronie gospodarzy oraz Pawłowskiego, Jarosza i spółki po stronie gości – przeplatały się z licznymi zagrywkami w aut bądź taśmę. Walka punkt za punkt po której raz Płomień, raz Avia wychodziła na prowadzenie, trwała do stanu 20:20. W tym momencie dwoma efektownymi obronami popisał się młody i utalentowany Adrian Stańczak, a akcję skutecznym atakiem zakończył dwukrotnie Jakub Łomacz (23:21). Seta skończył z lewego skrzydła Rafał Legień.

Drugi set zaczął się podobnie jak poprzedni. Skuteczne akcje Płomienia dały drużynie wysokie prowadzenie 4:1, które tym razem z biegiem czasu stopniowo i systematycznie powiększało się. Jedyne widmo zagrożenia pojawiło się przy stanie 7:3 kiedy to o czas poprosił trener Krzysztof Lemieszek. Po wysłuchaniu wytycznych siatkarze Avii co prawda zdołali odrobić kilka oczek, jednak zmniejszenie przewagi do trzech punktów (8:5) w tym secie to było maksimum, na co się zdobyli. Atak ze środka Grzegorza Kosoka, błąd Kowalskiego na siatce oraz oglądany dziś kilka razy atak z drugiej piłki sosnowieckiego rozgrywającego i Płomień odskakuje na 11:5. Trener gości ponownie prosi o przerwę dla swojego zespołu, jednak tym razem na nic się ona zdała. Kilka chwil później kapitalna seria bloków w wykonaniu Dariusza Szulika, Marcina Grygla oraz Rafała Legienia i przewaga gospodarzy wzrasta do 11 puntków (19:8)! Co prawda trener Lemieszek próbował jeszcze coś zmienić w grze swoich podopiecznych, robiąc roszady w składzie, na nic się to jednak zdało. Seta kończy zagrywką w pół siatki Zbigniew Żurek.

Ostatnia odsłona meczu wyglądała identycznie jak dwie poprzednie. Po kapitalnych atakach Jakuba Łomacza oraz bloku Darka Szulika, Płomień wyszedł na prowadzenie 5:1. Po atakach Kowalskiego goście odrabiają straty do stanu 8:6. Jak się później okazało, to jednak wszystko na co stać było graczy ze Świdnika. Kapitalnie rozdzielane piłki przez Łukasza Jurkojcia coraz częściej gubiły blok rywali, co znacznie ułatwiało zadanie atakującym z Sosnowca. Po kolejnych punktowych akcjach świetnie grającego Jakuba Łomacza oraz wsparciu jego kolegów z przyjęcia i środka, stopniowo gospodarze powiększali przewagę (12:8, 14:9, 16:11, 20:14, 22:15). Mecz skończył, po raz kolejny uderzając piłkę w pół siatki, jeden z zawodników Avii.

Płomień SSA – Avia Świdnik 3:0 (25:23, 25:13, 25:17)

Płomień SSA: Grygiel, Kosok, Łomacz, Szulik, Jurkojć, Legień i Stańczak (l)

Avia Świdnik: Kowalski, Gorzkiewicz, Jarosz, Pawłowski, Kaźmierski, Węgrzyn i Guz oraz Żurek, Bogusz, Komorowski

Autor tekstu: Paweł Hałasik

źródło: kazimierzplomien.pl