Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ gr. D: Strefowe podsumowanie trzeciego dnia

MŚ gr. D: Strefowe podsumowanie trzeciego dnia

Rywalizacja Włoch z Turcją zapowiadała się jako najciekawsze dzisiejsze spotkanie w grupie D. Za sprawą pojedynku Serbii i Czarnogóry z Peru stało się jednak inaczej. Siatkarki z Bałkanów po raz kolejny pokazały, że będą się liczyć na tych mistrzostwach, "wyciągając" mecz ze stanu 0:2.

Serbia i Czarnogóra jest pierwszym zespołem z grupy D, który zakwalifikował się do drugiej rundy mistrzostw świata. Będące największą niespodzianką turnieju Europejki w pięciu setach pokonały dziś zespół Peru, mimo iż przegrywały 0:2. Dopiero w trzeciej partii podopieczne Zorana Terzicia odnalazły właściwy rytm gry, którym zaskoczyły wcześniej Włoszki oraz Kubanki. W efekcie kibice zgromadzeni w Rainbow Hall byli świadkami niezwykle emocjonującego tie-breaka. Po wyrównanym początku (10:9) Serbki osiągnęły przewagę i przy stanie 14:10 zdobyły piłkę meczową. Peru zdołało jednak wyrównać (14:14) i rozpoczął się zacięty bój na przewagi. Siatkarki z Bałkanów potrzebowały aż 15 piłek meczowych, aby ostatecznie zwyciężyć 25:23 (!) i w całym spotkaniu 3:2.

Peru to nie outsiderki, to zespół o wielkim potencjale i tradycji. Nasze dzisiejsze zwycięstwo można więc porównać do pokonania Włoch i Kuby – z kurtuazją wypowiadał się o rywalkach Zoran Terzić.

Źle rozpoczęłyśmy spotkanie, ponieważ nie mogłyśmy znaleźć sposobu na kombinacyjne ataki Peruwianek. Z biegiem meczu zaczęłyśmy sobie jednak radzić i odnalazłyśmy naszą formę. – podsumowała przebieg meczu Vesna Citaković.

Szkoleniowiec siatkarek z Ameryki Południowej Carlos Aparicio zauważył, że jego zespół zaprezentował się dużo lepiej niż w poprzednich grach. – Serbia miała dziś potężny serwis, byliśmy od nich słabsi fizycznie i mentalnie, zwłaszcza w piątym secie. Godne pożałowania były nasze nagminnie powtarzane błędy serwisowe.

Kapitan Peru Leyla Chichuan mimo porażki dostrzegała pozytywne akcenty pojedynku z Serbią. – Mimo porażki jestem zadowolona, bo zagrałyśmy dobre spotkanie. Nie ma zawodniczki, którą można by było obwiniać za nasze niepowodzenie.

Peru – Serbia i Czarnogóra 2:3 (25:23, 25:21, 20:25, 16:25, 23:25)

Składy:

Peru: Uribe, Soto, Moy, Romanova, Chihuan, Keldibekova, Palacios (libero) oraz Joya, Contreras, Zamudio

Serbia i Czarnogóra: Nikolić, Djerisilo, Krsmanović, Ognjenović, Citaković, Spasojević, Cebić (libero) oraz Ranković, Molnar, Vesović, Simanić

Najlepiej punktujące:

– Peru: Chihuan – 20pkt.

– Serbia i Czarnogóra: Djerisilo, Spasojević – po 20 pkt.

Podrażniona wczorajszą porażką z Serbią i Czarnogórą Kuba nie dała dziś najmniejszych szans Egiptowi, imponująco powiększając swój bilans małych punktów. Zwycięstwo nawet z najsłabszym rywalem w setach do 9, 9 oraz 15 musi budzić respekt. Mecz trwał zaledwie 53 minuty.

Na dzisiejszym porannym spotkaniu z zawodniczkami, przekazałem im pewne informacje o zespole Egiptu. Szanuję nastawienie naszych rywalek. – mówił po meczu Felipe Caldero.

Kapitan Kuby Yumilka Ruiz dodała, że zespół Egiptu się rozwija. – Ciężka sprawa, gdy gra się tylko mecze przeciwko zespołom afrykańskim. Egipcjanki pokazały dzisiaj cały wachlarz rozmaitych ataków.

Andres Martinez po raz kolejny podkreślał, że dysponuje młodym i niedoświadczonym składem. – Moje zawodniczki były troszkę nerwowe w trakcie całego meczu. Nie ma co ukrywać, że pod względem fizycznym jesteśmy o 50 procent słabsi od Kubanek.

Kapita Egiptu Yosra Selim potwierdziła słowa Yumilki Ruiz. – Przyjechałyśmy tutaj jako najlepszy zespół z kwalifikacji afrykańskich. Naszym największym problemem jest fakt, że nie mamy praktycznie okazji do kontaktu z zespołami spoza Afryki. Jesteśmy zadowolone, że przyszło nam się dzisiaj zmierzyć z Kubą. Trener obiecał , że da pograć całej „dwunastce”, abyśmy zdobyły jak najwięcej doświadczenia.

Kuba – Egipt 3:0 (25:9, 25:9, 25:15)

Składy:

Kuba: Ruiz, Santos, Carrillo, Gonzalez, Ramirez, Calderon, Arredondo (libero) oraz Ortiz, Sanchez, Mesa, Carcases

Egipt: Abd El Fattah, Youssef, Selim, El Shamy, Maged, Badawy, Ali Sara (libero) oraz Abdelkader, Mohamed, Nassef

– Kuba: Calderon – 13pkt.

– Egipt: El Shamy – 5 pkt.

W ostatnim piątkowym spotkaniu grupy D Turcja zmierzyła się z Włochami. Aktualne mistrzynie świata miały kłopoty jedynie w pierwszej partii. Debiutujące na mistrzostwach Turczynki mimo prowadzenia Italii (10:7, 17:15) nie traciły dystansu, aż w końcu doprowadziły do wyrównania (20:20). Set zakończył się ostatecznie zwycięstwem „squadra Azurra” 25:23. W kolejnych odsłonach Neslihan Darnel i jej koleżanki nie zdołały już tak skutecznie nawiązać równorzędnej walki.

Graliśmy agresywnie i spokojnie punktowaliśmy rywalki. Trzeci set nie był prosty, jednak nie popełniliśmy wielu błędów i zaprezentowaliśmy się pozytywnie. – ocenił spotkanie selekcjoner kadry Włoch Massimo Barbolini.

Jesteśmy w dobrych nastrojach, mimo że uległyśmy Serbii i Czarnogórze. Zauważam, że im więcej rozgrywamy spotkań, w tym lepszej formie jesteśmy. W nadchodzących meczach pokażemy naszą siłę – z nadzieją wypowiadała się Francesca Piccinini.

Jest mi przykro, że moje dwie zawodniczki nie mogą grać z powodu poważnych kontuzji – mówił Resat Yaziciogullari. – Popełniliśmy dziś zbyt dużo prostych błędów, a dodatkowo bardzo słabo funkcjonował nasz odbiór.

Uraz nogi po odpoczynku nie stanowił dziś dla mnie problemu – wyjaśniała kapitan Turcji Ozlem Ozcelik. – Naszym celem jest awans do drugiej rundy i myślę, że to ciągle możliwe.

Turcja – Włochy 0:3

(23:25, 17:25, 14:25)

Składy:

Turcja: Mert, Ozcelik, Ozbek, Hanikoglu, Gumus, Darnel, Kayalar (libero) oraz Kirdar, Agca, Erdem, Tokatlioglu

Włochy: Rinieri-Dennis, Togut, Anzanello, Dall’Igna, Piccinini, Lo Bianco, Cardullo (libero) oraz Paggi, Centoni, Guiggi

– Turcja: Darnel – 18 pkt.

– Włochy: Togut – 17 pkt.