Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ gr. A: Niesamowity Tajwan – Faworyzowana Korea Płd. 3:2

MŚ gr. A: Niesamowity Tajwan – Faworyzowana Korea Płd. 3:2

Rewelacja grupy A mistrzostw świata siatkarek odniosła trzecie z rzędu zwycięstwo. Dzisiaj siatkarki Tajwanu pokonały po pięciosetowym zaciętym spotkaniu faworyzowaną Koreę Płd.

Taktyka Koreanek na początku spotkania była bardzo prosta. Nie chciały wdawać się w długie wymiany z niskimi zawodniczkami Tajwanu, lecz szybkimi i mocnymi atakami chciały rozbić ich obronę. Mecz obfitował w typowe dla azjatyckiej siatkówki szybkie kombinacyjne wymiany, oba zespoły wykazywały się ogromnym zaangażowaniem. Zespół Tajwanu postawił świetny blok dzięki doskonałej grze Lin Chun Yi i Chen Mei Ching, dzięki któremu ich koleżanki miały ułatwione zadanie w obronie. Kapitan Chen Shu Li atakowała skutecznie obok koreańskiego bloku. Pierwszy, zacięty set zakończył się zwycięstwem Tajwanu 26:24.

Drugi set był wyrównany tylko do pierwszej przerwy technicznej. Później zarysowała się duża przewaga Koreanek, które na drugą przerwę techniczną schodziły już z siedmiopunktową przewagą. Rozgrywająca Kim Sa-Nee doskonale wyczuwała tempo swoich atakujących i drugi set padł łupem Korei Południowej. W trzeciej partii oba zespoły wykazały się niesamowitą wprost ilością własnych błędów. Żaden z zespołów nie mógł wypracować większej przewagi punktowej, a set zakończyła na korzyść Tajwanu (29:27) skutecznym blokiem Han Song-Yi. Czwarty set dzięki doskonałej grze na siatce liczącej 190 cm wzrostu Kim Se-Young rozpoczął się pomyślnie dla Koreanek. Na drugą przerwę techniczną Koreanki schodziły prowadząc 16:11, ale kolejne pięć punktów z rzędu zdobyły zawodniczki Tajwanu i doprowadziły do wyrównania. Tajwański blok na Han Yoo-Mi dał piłkę meczową przy stanie 24:22 rewelacji gr. A mistrzostw świata, ale doskonałe cztery akcje Koreanek sprawiły, że udało im się doprowadzić do tie-break’a.

Początek piątego seta to zaskakujące zagrywki Chen Mei Ching, które nie pozwoliły Koreankom na rozegranie piłki i pozwoliły wyjść Tajwanowi na prowadzenie 5:2. Blok Lin Chun Yi na koreańskiej atakującej Han Song-Yi dał ósmy punkt zespołowi Tajwanu i obie drużyny zmieniały strony boiska przy stanie 8:5. Tajwan powiększał swoją przewagę, a mecz skutecznym atakiem dopiero z czwartej piłki meczowej zakończyła Lin Ching I. Było to trzecie zwycięstwo Tajwanu, który potwierdza opinię, że w tych mistrzostwach nie ma faworytów.

Po meczu powiedzieli:

Kim Myeong-Soo (trener zespołu Korei): Jestem bardzo smutny z powodu przegranego meczu. Zawodniczki straciły koncentrację, dlatego będziemy musieli poważnie porozmawiać przed kolejnymi dwoma, aby ją odzyskać.

Kim Sa-Nee (kapitan zespołu Korei): Bardzo chciałyśmy wygrać, tak jak w meczu przeciw Polkom. Niestety oba te spotkania przegrałyśmy w tie-breaku. Jednak mocno próbowałyśmy.

Kim Yeon-Koung (Korea): Zgodzę się z naszą kapitan. Przegrałyśmy ten mecz dokładnie tak samo, jak spotkanie z Polkami. Przed kolejnym meczem musimy się skoncentrować na każdy punkt, od samego początku spotkania.

Coach Lin Kuang Hung (trener zespołu Tajwanu): Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy po ciężkiej walce i dumny, że do samego końca dziewczyny zachowały spokój i cierpliwość. Nasze treningi to powód tych sukcesów, które tutaj odnosimy.

Chen Shu Li (kapitan zespołu Tajwanu): Mimo iż Koreanki to bardzo silne zawodniczki i zrobiły wszystko by utrudnić nam grę, my zagrałyśmy nieco lepiej, co pozwoliło nam wygrać. Zwyciężyłyśmy, ponieważ bardzo długo i dokładnie przygotowywałyśmy taktykę pod szybką grę Koreanek.

Tajwan – Korea Płd. 3:2 (26:24, 16:25, 29:27, 24:26, 15:10)

Tajwan: Lin Chun Yi, Chen Mei Ching, Kou Nai Han, Chen Shu Li, Lin Ching I, Wu Hsiao Li, Szu Hui Fang (l) oraz Juan Pei Chi

Korea Płd.: Kim Sa-Nee, Kim Yeon-Koung, Han Song-Yi, Jung Dae-Young, Hwang Youn-Yoo, Kim Se-Young, Kim Hae-Ran (l) oraz Nam Jie-Youn i Han Yoo-Mi