Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ gr. A: Japonia pewnie pokonała Kenię

MŚ gr. A: Japonia pewnie pokonała Kenię

Drugi mecz wygrały w tegorocznym Mundialu gospodynie turnieju. Japonki pokonały 3:0 reprezentację Kenii, ale najtrudniejsze i najważniejsze mecze, ciągle jeszcze są przed nimi.

Dwa pierwsze punkty w meczu zdobyła Japonka Miyuki Takahashi. Następnie celnym atakiem popisała się Kenijka Leonidas Kamenie. Błyskotliwe zbicia Makiko Horai i Erika Araki były jednak dowodem tego, że to Japonia kontroluje grę i dominuje na boisku. Przy dość szczelnym kenijskim bloku na indywidualną akcję zdecydowała się japońska rozgrywająca Yoshie Takeshita . Dzięki skutecznej kiwce Japonki schodziły na pierwszą przerwę techniczną przy stanie 8:5.

Coraz lepiej funkcjonujący blok Kenii zmniejszył przewagę Japonii do dwóch punktów (12:10). W tym momencie o czas dla swojej drużyny poprosił trener siatkarek z Kraju Kwitnącej Wiśni. W tej części spotkania bardzo dobrze w obronie spisywały się: kapitan Kenii Dorcas Ndasaba oraz Lydiah Maiło. Japonkom udało się jednak odzyskać przewagę nad Kenią (16:12). Po niesamowitym bloku w wykonaniu Shuka Oyama, trener Kenii poprosił o czas. Japonki były nie do zatrzymania. Set zakończył się wspaniałym atakiem w wykonaniu Araki.

Na początku drugiej partii spotkania trochę trudności gospodyniom przysporzyła gra Kenijek: Doris Palang’a i Barasa. Jednak już przy pierwszej przerwie przewaga Japonek wynosiła 3 punkty. Dobrze blokowała Oyama, ale też zwinne w obronie okazały się rywalki, w wyniku czego przewaga gospodyń zmalała do 9:8. Dzięki świetnej grze Ndasaba, zarówno w ataku jak i w bloku, Kenia wyszła na prowadzenie 16:14.

Po przerwie swój rytm gry odnalazła jednak Oyama. Każdy zdobyty przez nią punkt był nagradzany przez publiczność okrzykiem „Wang Jiao”. Tak bowiem brzmiało chińskie imię tej zawodniczki przed zmianą obywatelstwa. Dobrze w ataku spisywała się też Kimura oraz Araki w bloku. Reakcją był czas wzięty przez trenera zawodniczek z Afryki przy stanie 18:17. Nic to jednak nie dało. Kenijki całkowicie pogubiły się w grze, a gospodynie wypracowały bezpieczną przewagę 22:17. Pochodzący z Japonii trener Kenijek Sadatoshi Sugawara jeszcze raz poprosił zawodniczki na rozmowę. Dwa ataki w wykonaniu Oyama doprowadziły drużynę Japonii do stanu 24:17. W wyniku zamieszania w obronie Kenijki nie poradziły sobie z lekką zagrywką Takeshity i gospodynie wygrały drugiej seta 25:17.

W trzecim secie na boisku pojawiła się środkowa Japonii – Sachiko Sugiyama. Jej szybka gra przy siatce pomogła Japonkom odskoczyć rywalkom na 5:0,a następnie 8:2. Blok na Araki w wykonaniu Kamende mógł dawać jeszcze nadzieję Kenijkom. Chwilę później jednak wspaniale zaatakowała a 10000 przybyłych widzów oszalało ze szczęścia. Przy stanie 16:7 Japonki wygranej mogły być już praktycznie pewne. Atakująca Takahashi kompletnie gubiła kenijski blok a zagrywki Araki były nie do przyjęcia przez Afrykanki. 24. punkt dla Japonek zdobyła Oyama, a spotkanie zakończył atak Sugiyamy w blok aut.

Japonia – Kenia 3:0 (25:15, 25:17, 25:10)

Wypowiedzi po meczu:

Shoichi Yanagimoto – trener Japonek: Ten mecz był decydujący, ponieważ przegraliśmy pierwszy mecz przeciwko Tajwanowi, od tamtej pory każde spotkanie było dla nas bardzo ważne. Musimy zagrać w dobrym tempie podczas następnych meczów i wciąż jest wiele rzeczy nad którymi musimy popracować, szczególnie nasz blok. Pocieszająca jest dobra dyspozycja naszej libero Sugayama oraz nasza zagrywka.

Yoshie Takeshita – kapitan zespołu Japonii: Każda zawodniczka wykonuje swoją część jak najlepiej, I jako zespół możemy walczyć na bardzo dobrym poziomie. Próbowałam serwować blisko końcowej linii i wycelować w zawodniczki. Czułam, że nie gram dobrze w tym momencie.

Shuka Oyama: Grałyśmy dobrze jako drużyna i byłyśmy jednością. Podczas drugiego seta zdekoncentrowałam się, ale koleżanki z drużyny zmobilizowały mnie, rozkręciły a trener zaufał mi. Dzięki nim znowu zaczęłam grać dobrze.

Saori Kimura: Na początku spotkania moje ataki zostały wiele razy zablokowane I zaczęłam się denerwować, ale dziewczyny z zespołu naprawiały moje błędy i dzięki temu mogłam zagrać tak jak zwykle.

Sadatoshi Sugawara – trener Kenijek : Japońscy kibice okazali wielkie zainteresowanie drużyną z Kenii, okazali wiele wsparcia ale nie mogliśmy wygrać, ponieważ łatwo traciliśmy piłki , podczas gry drużyna z Japonii wytrwale wykorzystywała nasze błędy. Musimy więcej ćwiczyć kombinacyjną siatkówkę i poprawić odbiór piłki. Musimy także ulepszyć komunikację pomiędzy zawodniczkami i jestem za to odpowiedzialny jako trener. Moje zawodniczki zagrały dobrze, dlatego przykro mi z powodu wyniku. Chciałem, żeby wygrały, ale nie mogłem tego sprawić.

Dorcas Ndasaba – kapitan zespołu Kenii: Jestem bardzo rozczarowana, że przegrałyśmy z Japonią. W drugim secie prowadziłyśmy 17:15, ale zdekoncentrowałyśmy się i popełniłyśmy wiele błędów, które pozwoliły Japonkom wygrać seta. Właśnie tak przegrałyśmy mecz.

Janet Wanja: Jestem bardzo smutna, że przegrałyśmy mecz. Zrobiłyśmy wszystko, co w naszej mocy by pokonać Japonię, ale nie udało nam się tego zrobić.

Lydiah Maiyo: Następnym razem postaramy się przygotować lepiej niż dzisiaj. Zagrywki Takeshity wyglądają na bardzo proste, ale są doskonałe technicznie i właśnie dlatego nie potrafiłyśmy odebrać ich dobrze.