Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ gr. C: Strefowe podsumowanie pierwszego dnia

MŚ gr. C: Strefowe podsumowanie pierwszego dnia

Brazylijki w trzech setach pokonały Portoryko. Identycznie zakończył się też mecz Holandii z Kamerunem. Amerykanki potrzebowały pięciu setów, aby udowodnić wyższość nad drużyną Kazachstanu, w pierwszym dniu MŚ w gr. C.

W inauguracyjnym spotkaniu grupy C między Brazylią a Portoryko nie było niespodzianki. Podopieczne Jose Roberto Guimaraesa potrzebowały godziny by pokonać swoje rywalki. W pierwszym secie wyrównana walka toczyła się do stanu 8:7 dla Canarinhios. Koncertowo całe spotkanie w ataku zagrała Carvalho, nieprawdopodobne piłki w obronie podbijała libero reprezentacji Brazylii – Fabiana Alvim de Oliveira. Drugi set to festiwal prostych błędów z obu stron. Po pierwszej przerwie technicznej na kilka punktów odskoczyły Brazylijki i mimo ambitnej postawy siatkarek z Portoryko pewnie wygrały tego seta do 15. Trzecia odsłona meczu od początku do końca toczyła się pod dyktando „Kanarków”, które pozwoliły swoim przeciwniczkom na zdobycie osiemnastu oczek.

Brazylia – Portoryko 3:0

(25:21, 25:15, 25:18)

Składy:

Brazylia: Oliveira, Steinbrecher, Souza, Claudio, Carvalho, Castro , Fabiana Alvim de Oliveira (l) oraz Gonzaga, Colombo, Albuquerque

Portoryko: Mojica, Cruz E, Cruz A, Ocasio, Ocasio, Del Valle, Santiago (l) oraz Colon, Encarnación, Ortega

Kazaszki podjęły zaciętą walkę w otwierającym meczu przeciwko USA ale przegrali 3-2. USA musiało cienko się napracować zanim pokonało drużynę z Centralnej Azji w niespełna 2 godziny. Amerykanie były zaskoczone taką postawą swoich rywalek. Najlepsza z Kazaszek – Yelena Pavlova atakowała ponad blokiem. Jej ataki były silne i nawet jeżeli Amerykanki postawiły blok to i tak były bezradni przeciw kapitan drużyny kazaskiej. Zszokowana trener Amerykanek Lang Ping musiała poprosić o czas po 4 punktach, które straciła jej drużyna. Po przerwie technicznej z Ameryki Północnej przegrywały już 8-2 i dopiero przy stanie 11-4 zaczęli odrabiać straty. Po drugiej przerwie technicznej a Pavlova kontynuowała swoje ataki i koniec pierwszego seta był rozstrzygnięty. USA szybko uzyskało kilkupunktową przewagę w drugim secie jednak Kazaszki dogoniły je przy stanie 13-12. W tym okresie gry na boisku dominowała dwumetrowa Tayyiba Haneef i Kazachstan wyszedł na prowadzenie. Dzięki doskonalej obronie całej drużyny, Amerykanki wytrzymały „ciśnienie” wygrywając w tej odsłonie meczu 25:19. W trzeciej partii rywalkom we znaki dała się Heather Bown. Amerykanki przy stanie 5:5 odskoczyły na dziesięciopunktową przewagę, wygrywając 25:19. Jeśli ktoś przypuszczał, że Kazachstan da się pokonać w czterech setach – mylił się, siatkarki z Azji dzięki Pavlovej i Grushko wygrały tego seta na przewagi 28:26. W tie-breaku po błędach w przyjęciu Amerykanek Kazachstan prowadził 8:1, jednak prowadzone przez Lang Ping zza Atlantyku doprowadziły do stanu 12:12. W końcówce Kazaszki wybroniły trzy piłki meczowe, przegrywając 13:15 a w całym meczu 2:3.

USA – Kazachstan 3:2

(19:25, 25:19, 25:19, 26:28, 16:14)

Składy:

USA: Scott, Haneef, Bown, Crawford, Ah Mow-Santos Robyn, Metcalf, Drury (l) oraz Wilkins, Joines, Davis, Busse

Kazachstan: Pavlova, Rykova, Nassedkina, Kubassevich, Ilyuchshenko, Matveyeva, Ezau (l) oraz Ishimtseva, Grushko

Mimo porażki 3:0 w meczu z Holandią, szkoleniowiec Kamerunu Peter Nonnenbroich był zadowolony z gry swoich podopiecznych. – Byłbym zadowolony gdyby mój zespół wygrała chociaż jednego seta. Dziewczyny dobrze się spisały. Nonnenbroich zaprzeczał jakoby jego zespół został zmiażdżony przez siatkarki z Holandii. – Kamerun pokazał że przyjechał walczyć od początku do końca. W zespole Kamerunu bardzo dobre zawody rozegrała libero Patricka Ndolo Ngombi. – Patricia była wszędzie na parkiecie, świetnie radziła sobie z uderzeniami Holenderek, psując im wiele krwi – chwalił zawodniczkę kameruński trener.

Holandia – Kamerun 3:0

(25:16, 25:17, 25:17)

Składy:

Holandia: Staelens, Wensink, Flier, Fledderus, Visser, Stam, van Tienen (l) oraz Blom, Orsel, Meijners

Kamerun: Ngo Nkot, Diboue, Messina Ondoua, Ambatta Mbeya, Beleng ŕ Ngon, Bella, Ndolo Ngombi(l) oraz Minsili Avebe, Mantbana Ambassa