Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ gr. A: W meczu inauguracyjnym Koreanki rozbiły Kostarykę

MŚ gr. A: W meczu inauguracyjnym Koreanki rozbiły Kostarykę

Dzisiaj w Tokio ruszyły mistrzostwa świata kobiet w piłce siatkowej. W pierwszym meczu gr. A zawodniczki Korei Płd. bez żadnych problemów pokonały drużynę Kostaryki 3:0.

Wynik spotkania nie powinien nikogo specjalnie dziwić, biorąc pod uwagę miejsca obu zespołów w rankingu FIVB. Koreanki sklasyfikowane są na 8. miejscu, Kostaryka dopiero na 35.

Pierwszy punkt mistrzostw świata siatkarek Japonia 2006 zdobyła Kostarykanka Angela Willis, zagrywając po siatce as serwisowy. Dalej już nie było tak przyjemnie na zawodniczek z Ameryki Środkowej. Silne serwisy rozrywającej Kim Sa-Nee, pełniącej rolę kapitana Korei oraz ataki z prawej strony Hwang Youn-Joo szybko pozwoliły wyjść podopiecznym Kim Myeong-Soo na prowadzenie. Koreanki, o wiele bardziej doświadczone na światowych arenach, schodziły na pierwszą przerwę techniczną z prowadzeniem 8:5. Ataki z lewego skrzydła oraz niezwykle skuteczne bloki Han Song-Yi pozwoliły Azjatkom wyjść na siedmiopunktowe prowadzenie przy drugiej przerwie technicznej. Walkę z przeciwniczkami podjęła jeszcze na siatce Paola Ramirez, ale ataki ze skrzydła Bae Yoo-Na oraz dobra gra całego zespołu pozwoliły Koreankom wygrać pierwszego seta do 16.

Na pierwszą przerwę techniczną w drugim secie Azjatki schodziły prowadząc 8:4, ale widać było, że ich przeciwniczki zaczęły w końcu łapać meczowy rytm. Onika Pinnock oszukiwała koreański blok a Silvia Marin podrywała swój zespół do walki ofiarnymi obronami. Kostarykanki zmniejszyły straty do dwóch punktów, ale druga przerwa techniczna nastapiła przy wyniku 16:12 dla Koreanek. W końcówce seta Azjatki nie pozwoliły już na wiele swoim przeciwniczkom i wykorzystując belitośnie wszystkie ich błędy wygrały drugą partię spotkania 25:15.

Trzeci set niespodziewanie rozpoczął się od prowadzenia Kostaryki 4:0. Koreanki dość szybko jednak uporządkowały swoją grę i przed przerwą techniczną wyszły na jednopunktowe prowadzenie. Do stanu 10:10 oba zespoły walczyły jak równy z równym. Później można było oglądać wspaniałe bloki jednej z najlepszych zawodniczek Korei Południowej, Kim Yeon-Koung, która dziś weszła na parkiet dopiero w drugim secie. Azjatki zdobyły sześć punktów z rzędu całkowicie rozbijając tym zawodniczki z Ameryki Środkowej. Trzeci set Koreanki wygrały do 17 i triumfowały w całym spotkaniu 3:0.

Najlepiej punktującą w zespole Korei Płd. była Bae Yoo-Na (16 pkt.). W zespole Kostaryki najskuteczniejsza okazała się Verania Willis (10 pkt). W środę Koreanki będą przeciwniczkami polskiej reprezentacji, Kostaryka zagra z gospodyniami turnieju, Japonią.

Po meczu powiedzieli:

Kim Myeong-Soo (trener Korei Płd.): To był nasz pierwszy mecz na tak dużym obiekcie, chcieliśmy wykorzystać jak najwięcej zawodniczek jak to tylko możliwe, by poczuły atmosferę mistrzostw. Na szczęscie wynik był dla nas bardzo korzystny.

Kim Sa-Nee (kapitan Korei Płd.): To pierwszy mecz mistrzostw i wszystkie byłyśmy zdenerwowane, łącznie ze mną. Wierzę, że teraz będzie już lepiej i lepiej z każdym kolejnym meczem.

Braulio Godinez (trener Kostaryki): To był wielki zaszczyt zagrać przeciwko tak wspaniałemu zespołowi jak Korea. Uważam, że niektóre zawodniczki zagrały lepiej niż się spodziewałem, zaś niektóre poniżej swoich możliwości. Chcemy wykorzystać dzisiejszą lekcję w jutrzejszym spotkaniu przeciwko Japonii.

Verania Willis (kapitan Kostaryki): Nie miałyśmy szans przed mistrzostwami zagrać z tak mocnym zespołem jak Korea, który zdobywa wiele punktów dzięki szybkiej grze. Mają w zespole świetne zawodniczki, jednak my zrealizowałyśmy nasze założenia i próbowałyśmy zagrać jak pozwalały nam nasze umiejętności. Uważam, że to była dobra robota.

Korea Płd. – Kostaryka 3:0 (25:16, 25:15, 25:17)

Korea Płd.: Kim Sa-Nee, Han Song-Yi, Jung Dae-Young, Hwang Youn-Joo, Kim Se-Young, Bae Yoo-Na, Kim Hae-Ran (l) oraz Nam Jie-Youn, Kim Yeon-Koung i Kim Jii-Hyun

Kostaryka: Morales, Willis A., Willis V., Ramirez, Pinnock, Moore, Alfaro (l) oraz Thompson, Marin i Cope