Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > „Złotka” na podbój świata

„Złotka” na podbój świata

Z wyjściem z grupy Mistrzostw Świata polskie siatkarki nie powinny mieć problemów. Wyniki tych pozornie łatwych meczów mają jednak wielkie znaczenie dla reszty turnieju, który rusza w Japonii już 31 października.

Polki grają na Mistrzostwach Świata po raz drugi z rzędu, co jeszcze kilka lat temu byłoby sporym osiągnięciem. Teraz Polska jest dwukrotnym mistrzem Europy, ale jedzie na mundial pogrążona w kryzysie i w dość zaskakującym składzie. Jeszcze rok temu trener Andrzej Niemczyk mówił o miejscach 3-6. Dziś oczekiwania zostały stonowane do miejsc 6-12. – Ja jestem sportowcem. Jeśli mam nie myśleć o medalu, to po co jechać na mistrzostwa? – mówi jednak Katarzyna Skowrońska-Dolata. – Żeby odnieść sukces, trzeba myśleć o medalu. Marzy mi się finał Polska – Brazylia – dodaje Joanna Mirek.

Do tej pory Polkom trzykrotnie udało się sięgnąć po medal Mistrzostw Świata – srebro na pierwszym mundialu w 1952 r. oraz brązowe medale w 1956 r. i 1962 r.W Mistrzostwach Świata biorą udział 24 zespoły, a zatem łatwiej się tu znaleźć niż na Igrzyskach Olimpijskich. Drużyn europejskich jest siedem. Polska miała – trzeba to przyznać – spore szczęście w losowaniu. Trafiła bowiem do grupy z gospodarzami, z której nie powinna mieć kłopotów z wyjściem do kolejnej fazy. Wychodzą bowiem aż cztery zespoły, a rywalkami Polek są – poza uznanymi w świecie Japonkami i Koreankami – także egzotyczne drużyny Tajwanu, Kostaryki czy Kenii. Porażka z nimi byłaby wielką sensacją.

Japonia – gospodarze celują w medal i marzą o powrocie do najwspanialszych lat żeńskiej siatkówki japońskiej, czyli lat 60. Jeszcze w 1974 r. Japonki były mistrzyniami świata. Wygrać z Japonią na jej terenie – sztuka trudna, ale nie niemożliwa. Rok temu podczas Pucharu Wielkich Mistrzyń polski zespół wygrał z ekipą trenera Shoichi Yanagimoto 3:2. I to w Tokio!

Korea Południowa – drużyna rozwijająca się błyskawicznie, choć w tym roku gra słabiej niż rok temu. Kilka lat temu Korea postawiła na młodzież i zaczyna zbierać efekty. Latem w Seulu podczas Grand Prix przegraliśmy z nimi 2:3. Podobnie było rok temu w Tokio podczas Pucharu Wielkich Mistrzyń.

Tajwan – gra na mundialu po raz pierwszy od 1990 r. Pierwszy zespół, o którym z całą pewnością możemy powiedzieć, że jest od nas teoretycznie słabszy. I to mimo że rok temu przegraliśmy z Tajwanem w finale Uniwersjady w Izmirze 0:3. Tam jednak Polska wystawiła kadrę B (Tajwan grał pierwszą drużyną). Z obecnych siatkarek grała tam jedynie Natalia Bamber.

Kenia – trudno nią straszyć polskie siatkarki, choć Kenia jest najlepszą drużyną Afryki. Ściągnęła japońskich trenerów (pierwszym jest Sadatoshi Sugawara) i uczy się. Kenijki chcą zająć czwarte miejsce w grupie. Ma na koncie to, czego nam brakuje – starty na dwóch ostatnich igrzyskach olimpijskich. Nad przygotowaniem fizycznym naszych pierwszych rywalek czuwa… Paul Bitok, którego nie należy mylić ze słynnym biegaczem.

Kostaryka – to nie piłka nożna, więc nie ma powodu się jej obawiać. Najniżej notowany zespół, debiutant na mundialu. Żadnych osiągnięć poza Ameryką Środkową. Na imprezie są, bo były lepsze od… Gwatemali czy Jamajki. W rankingu światowym Kostaryka jest jednak wyżej niż np. Ukraina czy Chorwacja. To świadczy o tym, jak bardzo opłaca się grać na mundialu. Wiele najlepszych siatkarek, np. siostry Willis, grają w Stanach Zjednoczonych.

Wyniki z rywalami grupowymi będą zaliczone w kolejnej rundzie. Polska jako – jak się spodziewamy – jeden z czterech najlepszych zespołów grupy trafi do grupy rozgrywającej swe mecze drugiej rundy w Nagoi. Zmierzy się tam z czterema ekipami grupy D. Tutaj awans do półfinałów (w Osace) zdobywają po dwa najlepsze zespoły, a zatem można przekreślić swe szanse już w tej pierwszej, tokijskiej grupie, która wygląda pozornie na łatwą. Medalistów mistrzostw świata poznamy 16 listopada.

Autorem tekstu jest Radosław Nawrot – Gazeta Wyborcza

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata

Więcej artykułów z dnia :
2006-10-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved