Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Bez gwiazd, ale z nadziejami – reprezentacja Polski na MŚ

Bez gwiazd, ale z nadziejami – reprezentacja Polski na MŚ

Bez Andrzeja Niemczyka, Glinki, Świeniewicz i Mróz. Za to z dużymi nadziejami polskie siatkarki przystępują do japońskich mistrzostw świata. Oto dwanaście naszych zawodniczek które we wtorek zaczną meczem z Kenią walkę o... medal?

1. Katarzyna Skowrońska-Dolata – środkowa

Wiek: 23 lata, wzrost: 187 cm, klub: Asystel Novara – ITAJedyna „szóstkowa” złota medalistak mistrzostw Europy w Ankarze (2003), która pozostała do tej pory w reprezentacji. Zmieniła za to nazwisko, bo w czerwcy wyszła za mąż. Ostatnio miała zabieg kontuzjowanej stopy, ale doszła już niemal do optymalnej dyspozycji. Szybka i silna (może zagrać również na pozycji atakującej). Dysponuje atomową zagrywką, choć dość często popełnia błedy serwisowe. Sezon 2006/2007 będzie jej drugim rokiem gry w lidze włoskiej (poprzednio Minetti Vicenza).

2. Mariola Zenik – libero

Wiek: 24 lata, wzrost: 175 cm, klub: Zarenczje Odińcowo – RUS

Kilka tygodni temu, podczas kwalifikacji do Grand Prix w Warnie Mariola otrzymała nagrodę dla najlepiej przyjmującej. Ten element zawsze był jej mocną stroną, choć ostatnimi czasy zdarzały jej się także nieudane mecze a nawet turnieje. Żeby utrzymać się na wysokim poziomie potrzebuje zazwyczaj dużo intensywnego treningu. Spokojna, cicha, każdą porażkę przeżywa mocno, ale tłumi emocje. Dwa lata temu występowała we Włoszech, teraz przenosi się do Rosji.

4. Izabela Bełcik – rozgrywająca

Wiek: 25 lat, wzrost: 185 cm, klub: Muszynianka Muszyna

Od kilku lat nieprzerwanie znajduje miejsce w reprezentacji. Do zeszłego sezonu nie mogła jednak wywalczyć sobie pozycji pierwszej rozgrywającej. Kiedy zdobyła już w tej roli mistrzostwo Europy 2005, przyplątała się kontuzja kolana (bóle wróciły w sierpniu, ale teraz zawodniczka czuje się dobrze). Do tego mocno depcze jej po piętach kilka lat młodsza Katarzyna Skorupa. Obie przentują nieco inny styl, Bełcik jest trochę wolniejsza, ale lepiej blokuje, broni i zagrywa.

6. Anna Podolec – atakująca

Wiek: 21 lat, wzrost: 193 cm, klub: Aluprof Bielsko-Biała

Jedna z najmłodszych w historii mistrzyń Europy (zdobywając złoto w Ankarze miała 17 lat). Trzy lata temu miała poważne problemy z barkiem. Przeszła operację, ale za szybko wznowiła treningi i teraz bark daje znać o sobie. W 2003 roku okrzyknięto ją talentem na miarę Małgorzaty Glinki, ale potrzebowała nieco czasu, by wskoczyć na odpowiedni poziom (stało się to w tym sezonie). Wspaniale blokuje, atakuje na wysokim zasięgu. To będą jej drugie mistrzostwa świata (była rezerwową w 2002 roku).

10. Joanna Mirek – przyjmująca

Wiek: 29 lat, wzrost: 187 cm, klub: Tulica Tuła – RUS

Kapitan drużyny. W reprezentacji grała już za czasów selekcjonera Jerzego Skrobeckiego (druga połowa lat 90-tych). Później miała dwuletnią przerwę. Wróciła w sezonie 2003 w znakomitej formie i kilka minut przed rozpoczęciem cudownych dla nas mistrzostw Europy… zerwała wiązadła w kolanie. Uniwersalna, dobry atak, poprawne przyjęcie. Ogromne doświadczenie, duże poczucie humoru i umiejętność moblizowania koleżanek. Następny sezon spędzi w rosyjskiej Superlidze.

11. Sylwia Pycia – środkowa

Wiek: 25 lat, wzrost: 190 cm, klub: Pronar AZS Białystok

Bardzo dobra w bloku na wolniej grające zespoły. Świetna w roli rezerwowej (słynne wejście na zmianę w ubiegłorocznym finale ME z Włoszkami). Do tej pory miała pecha do klubów, z którymi podpisywała kontrakty (kłopoty finansowe Skry Warszawa, organizacyjny galimatias w Poznaniu). Kilka lat temu przeszła dwie operacje kolana. Od przyszłego sezonu zawodniczka beniaminka z Białegostoku. Absolwentka SMS Sosnowiec. Pochodzi z tychów (podobnie jak Ola Przybysz).

12. Natalia Bamber – przyjmująca/środkowa

Wiek: 24 lata, wzrost: 187 cm, klub: Muszynianka Muszyna

Jedna z najbardziej wszechstronnych polskich siatkarek. Może zagrać jako atakująca, przyjmująca czy środkowa (na tej ostatniej pozycji radzi sobie teraz chyba najlepiej). Trener Andrzej Niemczyk twierdzi, że gdyby uwierzyła w siebie, mogłaby z niej być znakomita zawodniczka. Choć interesowały się nią kluby zagraniczne, została w Muszynie. Absolwentka SMS Sosnowiec. Jej marzeniem jest wyjazd na dłużej do Hiszpanii.

13. Milena Rosner – przyjmująca

Wiek: 26 lat, wzrost: 180 cm, klub: Tenerife Marichal – ESP

W tym sezonie była najlepszą siatkarką polskiej reprezentacji. Bardzo wszechstronna, znakomicie przyjmująca (był nawet pomysł, by przekwalifikować ją na libero). W ataku potrafi wykorzystać jak mało kto dłonie blokujących rywalek. Od kilku lat boryka się z kontuzją barku. Jeszcze niedawno wydawało się, że będzie miała problemy, by odzyskać zdrowie przed mistrzostwami świata. Na szczęście czuje się już lepiej. W przyszłym sezonie zagra w jednym z najlepszych klubów europejskich – hiszpańskim Tenerife Marichal.

14. Maria Liktoras – środkowa

Wiek: 31 lat, wzrost: 191 cm, klub: AZS Bałakowskaja Bałakowo – RUS

Ukrainka z polskim paszportem. Nasze obywatelstwo otrzymała w 2001 roku, a dwa lata później wywalczyła z ekipą Andrzeja Niemczyka złoto ME (jako rezerwowa). Na kolejne mistrzostwa Starego Kontynentu nie pojechała, bo musiała przejść operację kolana. Sytuacja powtórzyła się kilka tygodni temu, ale tym razem zabieg był mniej skomplikowany (wycięcie części łąkotki) i Masza wraca do formy. Bardzo szybka w bloku, zabójcza w ataku. W lidze polskiej wystepowała od 1997 roku. Na kolejny sezon podpisała kontrakt z rosyjskim Bałakowem.

15. Katarzyna Skorupa – rozgrywająca

Wiek: 22 lata, wzrost: 182 cm, klub: Nafta Gaz Piła

Rywalizuje z Izabelą Bełcik o miano podstawowej rozgrywającej. Gra szybciej i odważniej od swojej koleżanki po fachu. Czasem nawet zbyt nonszalancko. Ostatni sezon spędziła w Bielsku-Białej, ale wraca do swojego poprzedniego klubu, Nafty Piła, choć zainteresowanie jej osobą wyrażali zagraniczni menedżerowie. Córka Andrzeja Skorupy – byłego znakomitego rozgrywającego Czarnych Radom (niektórzy mówią, że idealne do rozgrywania palce i zmysł odziedziczyła po ojcu). Jej siostra bliźniaczka, Małgorzata, jest zawodniczką Stali Mielec.

17. Kamila Frątczak – atakująca

Wiek: 26 lat, wzrost: 191 cm, klub: Europea 92 Isernia – ITA

Jeden z największych talentów, jaki pojawił się w polskiej siatkówce w ostatnim dziesięcioleciu. Gdyby nie kontuzje, miałaby szanse znaleźć się wśród najlepszych atakujących świata. Niestety, w 2004 roku pojawił się ból kolana. Kama przeszła od tamtego czasu dwie operacje i wraca do formy. Gra na dużym zasięgu, ponad blokiem rywalek, ale ostatnio zdecydowanie lepiej atakuje też z szybkich piłek. Sezon 2006/2007 będzie trzecim w karierze Kamili, który spędzi we Włoszech. Do tej pory występowała w Modenie i Tortoli, a ostatnio przeniosła się do Iserni (A2).

19. Paulina Maj – przyjmująca/libero

Wiek: 19 lat, wzrost: 166 cm, klub: Aluprof Bielsko-Biała

Największe objawienie tego sezonu w kadrze Polski. Nikt nie miał wątpliwości, że warto na nią stawiać, ale fachowcy dawali jej jeszcze rok, dwa, zanim wskoczy do składu „złotek”. Tymczasem Maja (tak nazywa ją trener Kłos) do końca przygotowań walczyła o miejsce w składzie na pozycji libero. Ostatecznie przypadło ono bardziej doświadczonej Zenik. Paulina będzie wchodziła na drugą linię, żeby poprawić przyjęcie i obronę. Właśnie w tym drugim elemencie jest bardzo efektowna. Podpisała długoletni kontrakt w Bielsku-Białej.

I trener: Ireneusz Kłos

II trener: Marian Kardas

lekarz: Maciej Jędrasik

masażysta: Tomasz Karakula

statystyk: Adam Malik

menedżer: Hubert Tomaszewski

kierownik ekipy: Waldemar Wspaniały

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata, reprezentacja Polski kobiet

Więcej artykułów z dnia :
2006-10-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved