Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Puchar Polski > PP: Wygrana kaliszanek

PP: Wygrana kaliszanek

W inauguracyjnym spotkaniu turnieju fazy grupowej Pucharu Polski grające na własnym parkiecie zawodniczki Winiar Kalisz pokonały IDM Swarzędz Meble AZS AWF Poznań 3:1.

W sobotę drużyny z Kalisza i Poznania rozpoczęły rywalizację w eliminacjach do turnieju finałowego Pucharu Polski. Po wycofaniu się z rozgrywek drużyn pierwszoligowych trzecia grupa eliminacyjna liczyć będzie jedynie trzy zespoły, a stawkę obok Winiar i AZS-u uzupełnia wrocławska Gwardia. Inaugurację zmagań grupowych zaplanowano na parkiecie faworytek grupy III – w Kaliszu.

Wydawało się, że podopieczne Igora Prielożnego na rozgrzewkę połkną poznanianki bez problemu, jednak koniec końcem drużyna AZS-u Poznań o mało nie okazała się być kością w gardle faworyta. Pierwszy set udanie otwierają akademiczki, prowadząc 2:5 i 6:9 przy skutecznej grze Marty Czerwińskiej oraz Julii Sheluhiny. Kaliszanki do kontrataku podrywa Anna Barańska i po chwili wydaje się, że gospodynie opanowały sytuację doprowadzając do remisu 10:10. Wówczas do akcji wkracza Joanna Frąckowiak, której dwa asy serwisowe pomagają podopiecznym Wojciecha Lalka odzyskać prowadzenie 10:14. Chaotyczna gra Winiary ułatwia zadanie poznaniankom, które utrzymują przewagę (14:19). Dobra gra w bloku Leny Dziękiewicz oraz dynamiczne pojawienie się na parkiecie Terezy Matuszkowej przywraca nadzieję w postawie gospodyń i Winiary przy stanie 24:22 grają piłkę meczową. Niestety w końcówce drużyna AZS-u po wspaniałych akcjach Jany Gromyko przechyla szalę zwycięstwa na swoją korzyść.W drugim secie świetną dyspozycję potwierdza Matuszkowa. „Terri” zdobywa wiele punktów zarówno w bloku, jak i w ataku, a Winiary prowadzą 10:6. Kaliszanki trwonią jednak przewagę przy dobrej postawie Frąckowiak i po chwili to przyjezdne cieszą się prowadząc 13:15. Mobilizacja trenera Prielożnego daje efekty i Winiary odzyskują kontrolę nad przebiegiem partii (21:17). Jednak w tej części seta poziom gry po obu stronach siatki pozostawiał wiele do życzenia. W końcówce kolejne punkty dorzucają kapitan Winiar Anna Barańska oraz Dziękiewicz i kaliszanki wyrównują stan meczu na 1:1.

Trzeci set od początku do końca kontrolują zawodniczki Prielożnego prowadząc praktycznie przez cały jego przebieg. W pierwszej części wyróżnia się znowu zdobywająca wiele punktów Matuszkowa (10:8). Następnie pałeczkę przejmuje znowu Barańska, a Winiary utrzymują bezpieczną przewagę 15:12. Świetnie w bloku radzi sobie Lena Dziękiewicz, która udanie powstrzymuje ataki rywalek. Po drugiej stronie siatki na wyróżnienie zasługuje Marta Czerwińska, która kolejnymi atakami nie pozwalała kaliszankom znaczne powiększenie przewagi. Ostatecznie Matuszkowa pieczętuje zwycięstwo Winiar do 22.

Ostatni set świetnie rozpoczyna drużyna przyjezdnych prowadząc 0:3. Punkty Barańskiej pozwalają kaliszankom najpierw zmniejszyć (3:4), a następnie zniwelować (6:6) przewagę akademiczek. Gdy dwa punkty pod rząd zdobywa Dziękiewicz Winiary obejmują prowadzenie 10:8, którego nie oddadzą już do końca seta. Poznanianki coraz więcej piłek umieszczają na autcie, a kaliszanki wykorzystują swoje akcje zdecydowanie zwiększając przewagę do stanu 20:14. Końcówka spotkania to kolejne świetne zagrania Dziękiewicz oraz błędy akademiczek. Po jednym z takich błędów Winiary zdobywają 25 punkt i cieszą się z wygranego meczu.

Pomimo przegranej zespól Wojciecha Lalka pozostawił po sobie dobre wrażenie. Co prawda w grze AZS-u było jeszcze sporo błędów, ale niewątpliwie drużyna posiada spory potencjał, który niejednokrotnie pozwoli na zagrożenie teoretycznie lepszym zespołom. Na wyróżnienie w teamie pozananianek zasługuje Marta Czerwińska.

Gra kaliszanek wskazuje, że zespół jest jeszcze ciągle w budowie. Potencjał zespołu nie jest jeszcze w pełnie wykorzystany, co nie może dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż skład drużyny brązowych medalistek z ubiegłego sezonu został diametralnie przemeblowany. Na miesiąc przed rozpoczęciem sezonu zasadniczego widać spore możliwości Czeszek Matuszkowej i Spalovej, a dobrą dyspozycję z zeszłego sezonu potwierdza kolejna nowa twarz nad Prosną – Lena Dziękiewicz. Tradycyjnie skutecznie zagrała Barańska, której przygotowania do sezonu były znacznie utrudnione z powodu przebytej operacji. W grze Winiar jest jeszcze wiele błędów i nieporozumień, aczkolwiek z czasem dyspozycja kaliszanek powinna się już tylko poprawiać.

Spotkanie rozegrane w starej hali przy ul. Łódzkiej było dla kibiców ciekawą podróżą sentymentalną. Ponownie można było napawać się specyficzną atmosferą dawnego obiektu, gdzie swe triumfy święciły drużyny Augusto oraz Winiar. Specyfikę hali odczuły również zawodniczki obu drużyn, gdy wielokrotnie akcje po obu stronach siatki kończyły się na … suficie. Wypada tu przypomnieć, że już w przyszłym tygodniu w Kaliszu odbędzie się oficjalne otwarcie nowoczesnego obiektu WINIARY ARENA.

W niedzielę do rywalizacji w grupie włączy się drużyna Gwardii Wrocław.

Winiary Kalisz – IDM Swarzędz Meble AZS AWF Poznań 3:1

(27:29, 25:21, 25:22, 25:18)

Składy:

Winiary: Barańska, Dziękiewicz, Woźniakowska, Spalova, Godos, Żebrowska, Sawicka (libero) oraz Owczynnikowa, Matuszkowa i Toborek.

AZS AWF: Ordak, Wellna, Frąckowiak, Wiśniewska, Sheluhina, Czerwińska, Styskal (libero) oraz Żalińska, Gromyko, Dybizbańska,

Zobacz również:

Wyniki I turnieju gr. 1 Pucharu Polski kobiet

źródło: SportoweFakty.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Puchar Polski

Więcej artykułów z dnia :
2006-10-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved